تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

منتظر ارسال دومین موجود زنده به فضا از سوی «ایران» باشید

تعداد بازدید : 884
منتظر ارسال دومین موجود زنده به فضا از سوی «ایران» باشید

مساله پیشگامی علمی ایران در منطقه و جایگاه بسیار عالی و مناسب کشورمان در میان ده کشور بر‌تر جهان در عرصه فناوری‌های پیشرفته و نو نظیر فعالیت‌های فضایی، از جمله مواردی است که تمام مردم کشورمان نسبت به آن احساس غرور دارند و خواستار پیگیری هر چه بیشتر آن از سوی مسئولان مختلف و دولت‌های متفاوت هستند؛ درخواست به جایی که سخنان روز گذشته یک مقام مسئول در سازمان فضایی ایران، پاسخ مناسبی به آن بود و کام مردم را شیرین کرد. 

 روز گذشته قائم مقام سازمان فضایی ایران از پرتاب دومین موجود زنده ایرانی به فضا با حامل سوخت مایع طی یک و نیم ماه آینده به دست متخصصان ایرانی خبر داد. 

دکتر حمید فاضلی در حاشیه کارگاه کاربردهای فناوری فضایی در کاهش بلایای طبیعی و در جمع خبرنگاران، با اشاره به پرتاب موفقیت‌آمیز کاوشگر پیشگام همراه موجود زنده (میمون از‌نژاد رزوئوس) طی سال گذشته با حامل سوخت جامد، گفت: «سازمان فضایی ایران در یک اقدام جدید با استفاده از حامل سوخت مایع که شتاب کمتری داشته و دارای سیستم هدایت و کنترل است که موجب بازیابی با دقت بالای موجود زنده خواهد شد طی یک و نیم ماه آینده موجود زنده دیگری را به فضا پرتاب خواهد کرد.» 

انتشار این خبر خوش حال کننده از سوی یکی از مقامات ارشد سازمان فضایی کشور را می‌توان ادامه روند رو به جلو و مثبت پیگیری جدی دستاوردهای علمی و تحقیقاتی دانست که از دولت نهم آغاز شد و اکنون در دولت یازدهم نیز ادامه دارد. به نظر می‌رسد با ادامه این روند رو به جلو که حاکی از اهتمام جدی شخص رئیس‌جمهور بر پیگیری این مساله است، جمهوری اسلامی ایران در آینده بسیار نزدیک به یکی از قدرت‌های اصلی علم فضا و صنعت فضانوردی تبدیل می‌شود؛ اقدام ارزنده‌ای که همراهی مداوم مسئولان مختلف را می‌طلبد.

«پیشگام» نام نخستین موجود زنده‌ای بود که توسط کاوشگر ایرانی به فضا فرستاده شد و به سلامت به زمین بازگشت. حالا قرار است تا این میمون بازیگوش دیگر تنها نباشد و یک موجود زنده دیگر هم به عنوان دومین محموله ارسالی از سوی ایران به فضا مورد آزمایش قرار بگیرد.

ارسال دومین موجود زنده پس از «پیشگام» به فضا از سوی ایران البته آخرین قدم ایران برای گسترش حضور خود در فضا نيست. طبق برنامه‌ریزی انجام شده، ایران تا سال ۱۴۰۰ اقدام به ارسال انسان به فضا خواهد کرد؛ مساله‌ای که تاکنون تنها از سوی دو ابرقدرت بلوک شرق و غرب در زمان جنگ سرد انجام شده و جمهوری اسلامی ایران در صورت موفقیت در این زمینه، چهارمین کشور جهان خواهد بود. شاید ترس سخنگوی کاخ سفید بی‌ارتباط با به خطر افتادن جایگاه ایالات متحده آمریکا در عرصه فناوری فضایی هم نباشد؛ آن هم از سوی ایران؛ ایرانی که قرار بود با اقدامات تنبیهی آمریکا، «منزوی» شود اما این روز‌ها انگار انزوا را باید در جایی غیر از شرق آسیا و داخل مرزهای جمهوری اسلامی ایران جستجو کرد؛ شاید در آمریکای شمالی...

گفتنی است مساله پیشرفت علمی کشور و توجه ویژه و جدی به این مساله، یکی از دغدغه‌های اصلی انقلاب اسلامی و شخص رهبر انقلاب در طول عمر انقلاب اسلامی بوده است؛ موضوعی که اهمیت رسیدگی دقیق و جدی به آن، جزو پربسامد‌ترین واژگان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های اخیر بوده است. 

ایشان چندی پیش در دیدار مسئولان نظام هم مجددا این مساله را مورد تاکید قرار دادند و فرمودند: «مسئولان کلان کشور، سیاستگذاران کشور، کسانى که اداره‌ى امور اساسى را در کشور به عهده دارند، به این دو نقطه‌ى اصلى براى پیشرفت باید توجه کنند. روى مسئله‌ى اقتصاد کشور باید تکیه شود، روى مسئله‌ى پیشرفت علمى کشور هم باید تکیه شود. توجه به اقتصاد خوشبختانه نسبتاً عمومى است؛ همه توجه دارند. حماسه‌ى اقتصادى هم جزو شعار امسال بوده. امیدواریم همچنان که حماسه‌ى سیاسى انجام گرفت، حماسه‌ى اقتصادى هم با همت مسئولین انجام بگیرد. البته کار اقتصادى، کار کوتاه‌مدتى نیست؛ کار یک ماه و دو ماه و یک سال نیست؛ لیکن باید حرکت آغاز شود. روى مسئله‌ى علم هم من تکیه می‌کنم. در این ده سال گذشته، حرکت علمى ما خیلى خوب بوده؛ پیشرفت علمى و سرعت پیشرفت، بسیار خوب بوده است؛ اما این سرعت پیشرفت باید کند نشود. اگر ما بخواهیم به آن سطح مطلوب برسیم، اگر بخواهیم به خطوط مقدم دانش جهانى برسیم، باید این سرعت پیشرفت را همچنان حفظ کنیم - بیانات در دیدار مسئولان نظام‌ ۱۳۹۲/۰۴/۳۰»