تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

وزیر اقتصاد:گشایش مشکلات با رفع‏تحریم‌ها در کوتاه‌مدت خیالی باطل است

تعداد بازدید : 958
وزیر اقتصاد:گشایش مشکلات با رفع‏تحریم‌ها در کوتاه‌مدت خیالی باطل است

در شرایطی که بزرگان دولت یازدهم عزم خود را جزم کرده اند تا مشکلات اقتصادی را از گذرگاه مذاکرات سیاست خارجی به سرمنزل مقصود و جزیره ثبات برسانند، وزیر اقتصاد این دولت که به نظر می‌رسد دانشگاهی ترین چهره تیم اقتصادی دولت هم باشد نظر دیگری داشته و معتقد است رفع تحریم ها موجب گشایش اقتصادی در کشور نخواهد شد.

 آنچه این روزها در دولت شاهد آن هستیم، پیگیری این منطقی  است که آقای روحانی در مراسم تودیع و معارفه وزیر امور خارجه خود بیان کرد. رئیس جمهور در این نشست اعلام کرد: «سیاست خارجی کلید حل مشکلات است» و این سرآغازی بود برای یک فعالیت پرحجم دیپلماتیک که از انکار افسانه بودن هولوکاست توسط ظریف آغاز شده و به مکالمه تلفنی روحانی و اوباما خاتمه یافت.

اما با همه این تفاسیر وزیر اقتصاد دولت یازدهم که اتفاقا رای بی سابقه ای هم از مجلس کسب کرده و این روزها کمتر در رسانه ها حاضر می شود، نظر دیگری دارد.

وزیر اقتصاد معتقد است: «اگر امیدوار باشیم که تحریم‌ها در آینده‌ای نزدیک برداشته شده و در کوتاه مدت گشایشی حاصل شود خیال باطلی است، زیرا رفع تحریم‌ها اقدامات بلندمدتی را می‌طلبد. حتی اگر مذاکرات به نتیجه برسد و حتی درآمدهای نفتی سرازیر شود، آسیب‌های استفاده از این منابع را در گذشته دیده‌ایم.»

به گزارش فارس، علی طیب‌نیا در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل بانک ملی با بیان اینکه تغییر آقای حیدری به معنای خداحافظی وی با دولت نیست، اظهار داشت: وی مدیرعامل صندوق بازنشستگی بانک‌ها خواهد شد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در ۴۰ سال گذشته همواره نرخ سود بانکی منفی بوده است، گفت: اینکه امیدوار باشیم تحریم‌ها در آینده نزدیک برداشته و گشایش حاصل شود، خیال باطلی است زیرا رفع تحریم‌ها اقدامات بلندمدتی را می‌طلبد.

 وی افزود: آقای حیدری بانک ملی را در شرایط سختی مدیریت کرد و در دورانی بود که تحریم‌های خارجی نظام بانکی را هدف قرار داده بود اما مدیریت این بانک توانست این شرایط را بخوبی مدیریت کند و از آنجایی که نشانه‌های تحریم چندان لمس نشود.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک ملی سنبل و نشانه نظام بانکی است. اتفاقات سال 90 تا حدودی ضربه‌ای را به بانک وارد کرد که البته در دو سال اخیر اقدامات مناسبی در جهت بهبود اعتماد مردم به این بانک شده است.
 
وی با بیان اینکه دولت در این بخش دو مقوله تولید و حفظ ارزش پول ملی را جزو راهبردهای اصلی خود قرار داده است، تصریح کرد: سیاست‌های دولت به این معطوف شده است که تولید رونق گرفته و همچنین ارزش پول ملی حفظ شود.
 
طیب‌نیا گفت: عملکرد عمرانی دولت به دلیل محدودیت بودجه به شدت کاهش یافته و درآمدهای نفتی کاهش یافته است و از طرفی دیگر منابع خارجی هم به حد کافی سرمایه‌گذاری نمی‌شود.
 
وی ادامه داد: از گذشته تاکنون نظام اقتصادی کشور بانک‌محور بوده و از طرف دیگر در سال‌های اخیر سیستم بانکی با محدودیت منابع روبرو شده است و در واقع اقتصاد ایران با یک تناقض مواجه شده است.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بر اساس آخرین آمارها حجم نقدینگی به حدود 500 هزار میلیارد تومان رسیده و نرخ تورم حدود 40 درصد است ولی تورم نقطه به نقطه با کاهش اندکی مواجه شده ولی روند تورم میانگین همچنان صعودی است.
 
وی افزود: با وجود نقدینگی بالا در اقتصاد بنگاه‌های تولیدی با کمبود نقدینگی مواجه هستند و طبق آخرین برآوردها 68 درصد بنگاه‌ها مشکل اصلی خود را کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش عنوان می‌کنند؛ بنابراین از یک طرف نقدینگی بالا در اقتصاد وجود دارد و از طرف دیگر تولید با کمبود نقدینگی مواجه است.
 
طیب‌نیا با اشاره به نسبت تسهیلات پرداختی به سپرده‌ها، گفت: هم‌اکنون این نسبت 96 درصد است که با احتساب ذخیره قانونی 13 درصد و ذخیره احتیاطی 3 درصدی در بانک‌ها حداکثر تسهیلات پرداختی باید 84 درصد باشد و پرداخت 96 درصد نشان‌دهنده این است که بانک بیش از این توان پرداخت تسهیلات ندارد.
 
وی با بیان اینکه نرخ پس‌انداز در اقتصاد ایران مناسب است، گفت: مشکل اصلی اینجا است که همه پس‌اندازها به شبکه بانکی منتقل نمی‌شود، زیرا نرخ پائین سود موجب کاهش انگیزه سپرده‌گذاران شده است.
 
طیب‌نیا گفت: در 40 سال گذشته همواره نرخ واقعی سود منفی بوده است، زیرا تورم در طول این مدت به طور متوسط بیش از نرخ سود بوده است.
 
وی ادامه داد: اگر کسی یک سال پیش در بانک سپرده‌گذاری کرده باشد و اکنون بخواهد از سپرده خود استفاده کند، در واقع نه تنها سودی به دست نمی‌آورد بلکه زیان هم کرده است.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه اغلب سپرده‌ها خرد و متعلق به قشر متوسط و فقیر جامعه است، گفت: در طول این مدت انگیزه برای سپرده‌گذاری در شبکه بانکی کاهش یافته است که علت اصلی آن بیشتر بودن تورم در مقایسه با نرخ سود بانکی است، البته این پدیده موجب ایجاد تقاضای زیاد برای دریافت تسهیلات شده است.
 
وی با بیان اینکه نرخ سود بانکی پائین نیست، گفت: در کمتر کشوری نرخ سود 20 درصد پرداخت می‌شود، اما وقتی تورم بالاست در عمل نرخ سود منفی است.
 
وی با اشاره به رشد شدید نقدینگی اظهار داشت: اثر نقدینگی تنها تورم نیست بلکه در کوتاه مدت و بلند مدت موجب ایجاد رکود در اقتصاد می‌شود، زیرا قیمت کالاهای وارداتی به تدریج ارزانتر از کالاهای تولید داخل شده و جایگزین کالاهای داخلی می‌شود؛ این پدیده رکود را در اقتصاد ایجاد می‌کند.
 
وی تاکید کرد: بنابراین توسل به منابع بانک مرکزی اثری جز تشدید رکود ندارد.
 
وی تصریح کرد: اگر امیدوار باشیم که تحریم‌ها در آینده‌ای نزدیک برداشته شده و در کوتاه مدت گشایشی حاصل شود خیال باطلی است، زیرا رفع تحریم‌ها اقدامات بلندمدتی را می‌طلبد. حتی اگر مذاکرات به نتیجه برسد و حتی درآمدهای نفتی سرازیر شود، آسیب‌های استفاده از این منابع را در گذشته دیده‌ایم.