تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

چرا«سبک زندگی»موردتوجه مقام معظم رهبری قراردارد

تعداد بازدید : 3238

چرا «سبک زندگی» مورد توجه مقام معظم رهبری قرار دارد؟

شفاف نوشت: سبک زندگی از جمله مفاهیمی است که در دنیای امروز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. جست‌و‌جویی ساده در یکی از موتورهای جست‌وجوی اینترنت نشان می‌دهد که این مفهوم تا چه حد عمومیت دارد و در چه زمینه‌ گسترده‌ای از آن استفاده می‌شود.

همین گستردگی مفهومی و حوزه وسیع کاربری سبب شده است تا مفهوم واقعی آن کماکان غیردقیق باشد.

در هر حال، پیشرفت در زمینه‌های علمی و اقتصادی کشور در گرو توجه به شیوه‌های زندگی است و با توجه به تمدن غنی ایران اسلامی، جمهوری اسلامی ایران توان رسیدن به قله‌های پیشرفت را در کنار توجه به نقش زندگی خانواده ها داراست.

این موضوع آنقدر اهمیت دارد که رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع دانش‌آموزان، دانشجویان و جوانان استان خراسان رضوی به موضوع «سبک زندگی» اشاره ویژه‌ای داشته‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی، «سبک زندگی» را بخش اساسی و حقیقی پیشرفت و تمدن سازی نوین اسلامی خواندند و با دعوت از نخبگان و صاحبان فکر و اندیشه برای «پرداختن به این مفهوم مهم، آسیب شناسی وضع موجود سبک زندگی در ایران و چاره جویی در این زمینه» تأکید کردند: «پیشرفت در علم و صنعت و اقتصاد و سیاست که بُعد ابزاری تمدن اسلامی را شکل می‌دهد، وسیله‌ای است برای دستیابی به سبک و فرهنگ صحیح زندگی و رسیدن به آرامش، امنیت، تعالی و پیشرفت حقیقی.»

حضرت آیت الله خامنه‌ای، با اشاره به توجه عمیق اسلام به مفهوم سبک و فرهنگ زندگی افزودند: «در معارف اسلامی، اصطلاح عقل معاش در مفهوم جامع خود، مترادف مفهوم سبک و فرهنگ زندگی است و در قرآن کریم نیز آیات فراوانی در این زمینه وجود دارد.»

با توجه به نگاه ریزبینانه رهبر معظم انقلاب اسلامی به «سبک زندگی»، سبک و فرهنگ زندگی قسمت عمده‌ای از زندگی افراد جامعه را تشکیل می‌دهد و توجه به خانواده و موضوعات اجتماعی پیرامون آن از مواردی است که باید توجه ویژه ای به آن داشت.

فرهنگ تجمل گرایی و مصرف گرایی که این روزها بین مردم کلان شهرها باب شده است و زمینه را برای تضعیف ریشه های بنیان خانواده، افزایش طلاق و به وجود آمدن فساد را فراهم می کند باید به طور ویژه مورد توجه مسئولین امر قرار گیرد و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، توجه و تلاش ویژه ای را می طلبد.

وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نهادهای اصلی در پرداختن به این موضوع و با توجه به مخاطبان اصلی که همان نوجوانان، جوانان و عموم جامعه هستند، می‌توانند نقش موثری در این باره ایفا کنند.

از سوی دیگر صدا و سیما نیز می تواند ابزار عملی مناسب برای تغییر سبک زندگی از تجمل گرایی به سمت سبک زندگی اسلامی باشد چرا که یکی از مواردی که رهبر معظم انقلاب در بیانات خود در بین دانش‌آموزان، دانشجویان و جوانان به آن اشاره داشته‌اند مربوط به «سبک زندگی در تمدن نوین اسلامی » بود که می تواند به عنوان الگویی برای برنامه سازی در صدا و سیما در نظر گرفته شود.

از سوی دیگر، برگزاری همایش ها و نشست ها و همچنین برگزاری کلاس های آموزشی رایگان برای خانواده ها و جوانان می تواند گام مهمی برای آشنا شدن مردم با سبک زندگی اسلامی مورد توجه مقام معظم رهبری باشد.

آنچه مسلم است ، تمامی دستگاه ها ی کشور باید برای رسیدن به این مهم دست به دست هم بدهند تا جامعه زیر سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری به سوی پیشرفت و ارتقا گام بردارد و آمار آسیب های اجتماعی روز به روز کمتر و کمتر شود.

ساخت مجموعه مستند «سبک زندگی» درباره پرسش‌های رهبر انقلاب
جام کشکول؛ فارس نوشت: «رضا برجی» مجموعه مستند «سبک زندگی» را برگرفته از سخنان مقام معظم رهبری و سوالات ایشان در این راستا می‌سازد.

 «رضا برجی» در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس گفت: مقام معظم رهبری امروز در جمع هزاران نفر از جوانان خراسان شمالی صحبت‌های مهم و اساسی درباره سبک زندگی مطرح کردند و در این باره نیز سوالاتی را مطرح فرمودند. ایشان از صاحب‌نظران دعوت کردند تا به این سوالات پاسخ بدهند.

وی ادامه داد: این سوالات بسیار مهم و تعیین‌کننده است و رهبری با تدبیر و تأمل بسیار راجع به آن، این سوالات را مطرح کردند. در همین راستا ما تصمیم گرفته‌ایم تا در مؤسسه فرهنگی هنری خانه ادب و پایداری اقدام به تولید مجموعه مستندی برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری کنیم.

برجی تصریح کرد: این کار را از همین امروز آغاز کردیم و طرح 16 فیلم مستند در راستای این 16 سوال را آماده می‌کنیم تا بتوانیم برای این سوالات، پاسخ مناسبی پیدا کنیم. ما قصد داریم عمق سوالات مقام معظم رهبری را تصویر کنیم. مثلا اگر ایشان پرسیده‌اند که چرا ربا در جامعه زیاد است، می‌خواهیم با مردم، مسئولان، ربادهندگان و رباگیران صحبت کنیم که چرا این اتفاق افتاده است و در حقیقت موضوع را ریشه‌یابی کنیم.

وی ادامه داد: در همین راستا 16 قسمت مستند 40 تا 50 دقیقه‌ای با استفاده و حضور کارگردانا‌ن جوان خواهیم ساخت و کار تولید آن نیز از همین امروز آغاز شده است. ما باید جامعه را با این سوالات درگیر کنیم تا در نهایت به پاسخ برسیم. تلاشمان نیز این است که این مجموعه مستند تا پایان امسال تولید و به مرحله پخش برسد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در جمع دانشجویان‌،‌ دانش‌آموزان و جوانان خراسان شمالی با توجه به نو بودن بحث «سبک زندگی» در ادبیات و فضای گفتمانی کشور، سخنان خود را با نوعی آسیب‌شناسی عینی ادامه دادند و به طرح سؤالات متعدد پرداختند.

چرا فرهنگ کار جمعی در ایران ضعیف است؟ چرا در روابط اجتماعی، حقوق متقابل رعایت نمی‌شود؟ چرا در برخی مناطق، طلاق زیاد شده است؟ چرا در فرهنگ رانندگی انضباط لازم رعایت نمی‌شود؟ الزامات آپارتمان‌نشینی چیست، آیا رعایت می‌شود؟ الگوی تفریح سالم کدام است؟ آیا در معاشرت‌های روزانه، همیشه به هم راست می‌‌گوییم؟ دروغ چقدر در جامعه رواج دارد؟ علت برخی پرخاشگری‌ها و نابردباری‌ها در روابط اجتماعی چیست؟ طراحی لباس‌ها و معماری شهرها چقدر منطقی و عقلانی است؟ آیا حقوق افراد در رسانه‌ها و در اینترنت رعایت می‌شود؟ علت بروز بیماری خطرناک قانون‌گریزی در برخی افراد و بعضی بخش‌ها چیست؟ چقدر وجدان کاری و انضباط اجتماعی داریم؟ توجه به کیفیت در تولیدات داخلی چقدر است؟ چرا برخی حرف‌ها و ایده‌های خوب در حد حرف و رؤیا باقی می‌ماند؟ ساعات کار مفید در دستگاه‌ها چرا ‌کم است؟ چه کنیم ریشه ربا قطع شود؟ آیا حقوق متقابل زن و شوهر و فرزندان در خانواده‌ها به طور کامل رعایت می‌شود؟ چرا مصرف‌گرایی، برای برخی افتخار شده است؟ و چه کنیم تا زن هم کرامت و عزت خانوادگی‌اش حفظ شود و هم بتواند وظایف اجتماعی خود را انجام دهد؟

رهبر انقلاب اسلامی پس از طرح فهرست‌وار این سؤالات افزودند: ده‌ها سؤال و مسئله اساسی دیگر نیز وجود دارد که همه آن‌ها با سبک و فرهنگ زندگی مرتبطند و به علت اهمیت این مسائل در زندگی انسان است که قضاوت در مورد یک تمدن با توجه به پیشرفت آن در بخش سبک و فرهنگ زندگی صورت می‌پذیرد.

سخنان رهبری در مورد سبک زندگی ایرانی اسلامی

شاید بتوان سخنان و پرسش‌هایی که رهبر معظم انقلاب درباره سبک زندگی ایرانی اسلامی بیان کردند،در تفسیر این بیت شعر از مولانا که می‌گوید «هر کسی کو دور ماند از اصل خویش» «باز جوید روزگار وصل خویش» یافت.

زندگی ایرانی اسلامی
رهبر انقلاب در جریان سفر به خراسان شمالی این پرسش‌ها را مطرح کردند که چرا فرهنگ کار جمعی در ایران ضعیف است؟ چرا در روابط اجتماعی، حقوق متقابل رعایت نمی‌شود؟ و
جزیی از بیست سوالی است که مقام معظم رهبری در تغییرات بوجود آمده در سبک زندگی مردم ایران به آن اشاره فرمودند و بر آسیب شناسی دقیق در زمینه تاکید فرمودند.


سوالات دیگری چون،چرا در برخی مناطق، طلاق زیاد شده است؟ چرا در فرهنگ رانندگی انضباط لازم رعایت نمی‌شود؟ الزامات آپارتمان نشینی چیست آیا رعایت می‌شود؟و الگوی تفریح سالم کدام است؟ آیا در معاشرتهای روزانه، همیشه به هم راست می گوییم؟ دروغ چقدر در جامعه رواج دارد؟ علت برخی پرخاش گری ها و نابردباری‌ها در روابط اجتماعی چیست؟ طراحی لباس‌ها و معماری شهرها چقدر منطقی و عقلانی است؟ آیا حقوق افراد در رسانه ها و در اینترنت رعایت می‌شود؟ علت بروز بیماری خطرناک قانون گریزی در برخی افراد و بعضی بخش‌؟ها چیست؟ چقدر وجدان کاری و انضباط اجتماعی داریم؟ توجه به کیفیت در تولیدات داخلی چقدر است؟ چرا برخی حرفها و ایده های خوب در حد حرف و رؤیا باقی می‌ماند؟ ساعات کار مفید در دستگاه‌ها چرا کم است؟ چه کنیم ریشه ربا قطع شود؟ آیا حقوق متقابل زن و شوهر و فرزندان در خانواده‌ها بطور کامل رعایت می شود؟ چرا مصرف گرایی، برای برخی افتخار شده است؟ و چه کنیم تا زن هم کرامت و عزت خانوادگی‌اش حفظ شود و هم بتواند وظایف اجتماعی خود را انجام دهد؟ از دیگر سوالات اساسی است که با مطرح شدنش،کارشناسان و مسوولین برآن شده‌اند تا برای مقابله با چنین ضد ارزش هایی که در زندگی مردم ایران بصورت نادرست رواج یافته سر فصلی جدید باز کنند.


تقویت سبک زندگی ایرانی اسلامی در دنیای امروز این ضرورت را ایجاب می‌کند که راه و روش این زندگی در دستور کار نخبگان حوزه و دانشگاه قرار گیرد و با توصیفی از وضع موجود، ضعف ها و اشکالات برای پیدا شدن یک راهکارها، تبیین و در اولویت کاری قرار گیرد.


از آنجایی که فرهنگ غرب به خاطر ابزارهای ارتباطی و رفت و آمدهای فراوان به کشورها،در جزییات زندگی ما نفوذ کرده و سبک زندگی ایرانی را در معرض آسیب قرار داده لذا چنانچه آسیب شناسی به موقع و دقیقی در این زمینه صورت نگیرد نخواهیم توانست به سبک زندگی اصیل اسلامی و ایرانی دست پیدا کنیم.


مشخص کردن نقاط آسیب پذیر توسط افراد خبره و نخبه در جامعه و بررسی اشکالات در قسمت‌هایی که مروج سبک زندگی غربی به صورت ناخواسته یا خواسته شده و آداب و سنت‌های رفتاری و تعاملات انسانی را هدف قرار داده این تأکید را به وجود می‌آورد که باید بر اساس فرمایش‌های مقام معظم رهبری چاره جویی در مورد رفتارهای کنونی متناسب با نشاط و استعداد جوانان شکل گیرد.


حذف برخی از منازعات در سطح کلان و وانعکاس نیافتن آن در جامعه که می‌تواند باز خورد نامناسبی در افکار عمومی داشته باشد اولین گامی است که می‌تواند از سوی مسوولین به عنوان یکی از الگوهای مناسب در جامعه بروز نماید.بر این مبنا دستگاه‌های مرتبط با فرهنگ و توسعه تعلیم نیز با توجه به نقش خود، وظیفه دارند با هنجارسازی ارزش های ایرانی، فرهنگی را مطابق با سبک ایرانی اسلامی جامعه فراگیر نمایند و این بیانات را در حد شعار و حرف باقی نگذارند.


در پی سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر ارائه شیوه‌ای باعنوان سبک زندگی ایرانی برخی از دست اندرکاران امر فرهنگ و فرهنگ سازی همچون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ورود به این میدان خبر دادند و اطلاع رسانی در این بخش را یکی از ضروریات اصلاح ناهنجاری‌های اخیر در جامعه عنوان کردند.


دکتر عماد افروغ در همین زمینه گفت: اگر بدون آنکه به لایه‌های زیرین سبک زندگی توجه کنیم و مستقیم به سراغ اصل آن برویم، دچار تفسیرهای افراط و تفریطی می‌شویم.تحولات باید در جهان‌بینی باشد و پس از آن، خود راهش را در سبک زندگی باز می‌کند.


حجت الاسلام سید محمد واعظ موسوی یکی از اعضای مجلس خبرگان براساس بیانات رهبری از مسوولان به عنوان الگوهای جامعه یاد کرد و از آنان خواست در رفتار و مسلک خود مروج سبک زندگی اسلامی ایرانی باشند.


حجت الاسلام شهاب مرادی یکی از روحانیون کشور که سخنان وی در میان جوانان توانسته جایی برای خود باز کندنیز تأکید کرده برای اصلاح سبک زندگی نباید به دنبال کل بنای فرهنگ برویم بلکه باید آجرهایش را دانه دانه اصلاح کنیم و چنانچه هر گوشه‌اش اصلاح شود کم کم همه چیزش اصلاح می شود.


وی خواستارترویج فرهنگ سادگی و همین طور تقویت احساس ارزشمند بودن در افراد شد و با هشدار نسبت به این که باید حواسمان باشد که اصلاح سبک زندگی به سمت شعاری شدن نرود یادآورشد که رهبری در نامگذاری هرسال در کشور به دنبال ایجاد سبک زندگی ایرانی اسلامی بوده لذا نخبگان کشور باید بر لزوم توجه به این بیانات دور هم جمع شوند و یک سبک را برای جامعه بسازند.


وی سبک زندگی را مرتبط با مجموعه‌ای از عوامل تعیین کننده و نمایان که خود را در زندگی نشان می‌دهد عنوان می‌کند و عقیده دارد که سبک زندگی در اثر تحولات اقتصادی اجتماعی و فرهنگی در حد گریز ناپذیری تغییر می‌کند.


اما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم در قرن
۲۱ و با تکنوژی که به سمت جامعه آمده و فراگیر شده سبک زندگی انسان ایرانی مثل یک قرن گذشته باشد.اما مهم است که بدانیم در این تغییر و تحولات ناگزیر، آیا خط سیر و روند تعریف شده‌ای برای ما وجود دارد؟، یا این که جامعه و فرهنگ ایرانی که با مجموعه مسایلی که زندگی روزمره را رقم می‌زند به دست جریان پر شتاب و قدرتمندی سپرده شده که به شکل فرهنگ،خود را به ما القا کرده و ما را با خودش می‌برد؟


با بیان این که در دنیای امروز مجبور به استفاده از اتومبیل،هواپیما؛وفن آوری ارتباطاتی هستیم خاطرنشان کرد: سوال اساسی اینجاست که بهره مندی از این فن آوری ها به این معنا است که فرهنگی را که مربوط به مجموعه ای از بخش معنوی و ارزشی فرهنگ ما است از دست داده شود و همان فرهنگی که تکنولوژی را برای ما به همراه داشته است؟


وی در ادامه می گوید:قطعاً اگر با برنامه و تعریف مشخص از میزان استفاده از داده ها و پدیده های مدرن عمل نکنیم و پیش بینی دقیقی، برای سازگار کردن خود با پدیده‌های مدرن دنیای امروز نداشته باشیم هویت خود را از دست خواهیم داد.


مدرس دانشگاه در باره چاره حل تحولات ناخواسته در مورد تغییر سبک زندگی یادآورشد:چاره این است که به جای این که بصورت منفعل در مورد مسایلی که ناگزیر از پذیرش آنها هستیم وارد شویم به آن به عنوان اقتضاهای زندگی نگاه کنیم و با در نظر گرفتن جوانب این الزامات را بپذیریم.


وی با اشاره به اینکه استفاده از اینترنت یکی از ضرورت‌های زندگی است اما نباید برخورد از نوع منفی و سلبی با آن داشته باشیم،گفت: یکی از راهکارهای مناسب برای رسیدن به سبک زندگی مناسب برخورد اثباتی با پدیده‌ها است.


طیبه میرزا اسکندری در ادامه در مورد بروز رفتارهایی چون دروغ گویی، پرخاشگری و تغییر در پوشش در جامعه که مناسب با سبک ایرانی نیست می‌گوید: تغییر در نوع پوشیدن لباس که ما را از فرهنگ اصیل ایرانی جدا کرده به این دلیل است که نتوانستیم مسایل دنیای جدید را به صورت تدبیر شده و در چارچوب ارزش ها به جوانان به عنوان کسانی که نوع گرا و به دنبال اطلاعات تازه است منتقل کنیم و با بدون پاسخ گذاشتن آنها هم اکنون شاهد تأثیر پذیری این قشر از دنیای بیرون هستیم.


وی در مورد بروز پدیده ناهنجاری چون دروغگویی در جامعه نیز می افزاید:در مسایل رفتاری و ضعف هایی چون دروغ گویی نتوانستیم در عمل با تکیه بر ارزش‌های دینی که بزرگانمان فرمودند به صورت عملیاتی وارد عمل شویم.


مدرس دانشگاه در ادامه تأکید کرد: البته خیلی از رفتارهای اجتماعی از بالا به پایین است و اگر مسوولین ما در تعاملات خود ارزش های خوب ودرست ،مثل راستگویی را منعکس کنند طبیعتاً مردمی که در بدنه جامعه هستند با الگو برداری از آنها به این نتیجه خواهند رسید که بدون هیچ مشکلی می‌توانند راستگو باشند اما اگر در چشم مردم ،رفتارها و تعاملات نادرستی صورت بگیرد بدنه جامعه هم نمی تواند در عمل معتقد به این ارزشها باشد.


در این عرصه اگر قرار است ورود پیدا کنیم، باید همه مراکز فرهنگی با هماهنگی به برنامه ریزی و برنامه سازی بپردازند.عرصه سینما و تلویزیون بیشترین نقش را می‌تواند داشته باشد.در این عرصه گرچه فیلم‌هایی ساخته شده اما مافی نیست.یک حبه قند را می‌توان یکی از آنها دانست و یا اگر به سال‌های گذشته بازگردیم سریال پدر سالار نیز در همین سبک می‌گنجد.ر سانه‌های مکتوب و غیر مکتوب نیز وظایف خاص خود را دارند و در کنار آن نقش کتاب و آموزش در مدارس هم از دیگر مواردی است که می‌تواند به طور مستقیم بر روی فرزندان کشوذ تاثیر گذار باشد.

در هر صورت این اقدام نیازمند کار کارشناسی است و اگر قرار است مقطعی در این زمینه کاری صورت گیرد کاربردی نخواهد بود چون بر بازگشت به سبک زندگی خودمان باید زمان طولانی را صرف کنیم.