تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

آمریکا توافق‌نامه ژنو را «هوا» کرد‬

تعداد بازدید : 1010
در گفتگــوهــایـی مطـرح شد؛ ‫آمریکا توافق‌نامه ژنو را «هوا» کرد‬

در حالی که رسانه های حامی دولت بعد از توافق نامه ژنو آن را یک "رویداد تاریخی" مطرح می کردند، اقدام اخیر آمریکا در اعمال تحریم‌های جدید نقض توافق نامه ژنو در کمتر از یک ماهه، این رویداد تاریخی را به تاریخ سپرد.

 وزارت خزانه‌داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای 17 شرکت ایرانی و خارجی را به دلیل نقض تحریم‌های اعمالی علیه ایران در فهرست سیاه قرار داد.

بنابر بیانیه روز پنج‌شنبه وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت‌های عیوض تکنیک، مارو صنعت، نگین پرتوخاور، صنایع هوایی قدس و صنایع هوایی ایران تحریم شدند. همچنین شرکت میداویل آسیا، شرکت سنگاتانکر، دو شرکت به ثبت رسیده در سنگاپور و شرکت فرلاند، به دلیل انتقال تانکر به تانکر نفت ایران تحریم شدند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که با وجود مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 1 5 برای رسیدن به یک توافق جامع و بلندمدت، ایالات متحده به اجرای تحریم‌های خود به خصوص در حوزه نفتی و نظام بانکی مصمم است.
این تصمیم آمریکایی با واکنش مقامات داخلی روبرو شد.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در گفتگو با اخبار نیمروزی سیما در این باره گفت: معتقدیم این اقدام وزارت خزانه داری آمریکا به هیچ عنوان به نفع مذاکرات نیست وخلاف روح توافنامه است هرچند که آمریکایی ها این ادعا را دارند که این تحریم ها مربوط به گذشته است و ربطی به مذاکرات کنونی ندارد. اینچنین اقدامی اصلا سازنده نیست، ما آن را خلاف حسن نیت می دانیم و عکس العمل مناسب را نیز اتخاذ خواهیم کرد.

افخم سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران نیز اظهار داشت: تحریم جدید خارج از مسیر تفاهم ژنو است؛ مسئولیت عواقب اقدامات نسنجیده بر عهده دولت آمریکا است.

علاء‌الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به قرار گرفتن تعداد دیگری از شرکت‌ها و شخصیت‌های ایرانی و غیر ایرانی در لیست تحریم‌ به بهانه فعالیت‌های هسته‌ای، از سوی‌ آمریکا، گفت: به طور حتم اقدام اخیر آمریکا در قرار دادن نام تعدادی از شرکت‌ها و نهادهای ایرانی در لیست تحریم، نقض آشکار توافقات هسته‌ای ژنو است و مقامات این کشور نشان دادند که قابل اعتماد نیستند.

علی لاریجانی رئیس مجلس که در اجلاس سالانه حزب موتلفه اسلامی شرکت کرده بود در این باره گفت: باید بدانیم برای ایجاد ظرفیت‌های کشور زحمات زیادی کشیده شده و این ظرفیت‌ها متعلق به همه ملت است، باید بدانیم یک بخش مهمی از اشکالات ما مربوط به اقتصاد است، من در حکمت جمهوری اسلامی ایران در شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی تردید ندارم که راه درست همین است، حرف‌هایی که بعضی مسوولان آمریکایی راجع به مسائل هسته‌ای می‌زنند، زیاده سخن گویی است، ما یک توافقی در ژنو کردیم، آنها اگر جرات دارند زیر این توافق بزنند تا ببیند ما چه می‌کنیم، بالاخره شما یک حرفی زدید و تعهداتی دادید.

جهانگیرزاده عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران گفت: اقدام آمریکایی‌ها فضای بی‌اعتمادی را به شدت تشدید خواهد کرد و کسانی که پیش از این ادعا می‌کردند می‌توان با گفت‌وگوی مستقیم با آمریکایی‌ها به تفاهم رسید، متوجه می‌شوند که از لحاظ گفتمانی اشتباه می‌کردند.

سردار جوانی مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه کشورمان گفت: دولتمردان باید واکنش مناسبی در قبال تحریم‌های جدید داشته باشند و متناسب با رفتار طرف مقابل، اقدام عملی انجام دهند و تحریم‌های جدید نقض پیمان آمریکا و نشان‌دهنده عدم پایبندی آنها به تعهدات است.

ترقی معاون امور بین‌الملل حزب مؤتلفه نیز گفت:‌ با توجه به اعمال تحریم‌های جدید علیه کشورمان، کارشناسان باید بررسی‌های لازم را انجام دهند و اگر مشخص شود این تحریم‌ها برخلاف توافقنامه ژنو بوده است، باید مذاکرات متوقف شود.

سیدحسن نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با اشاره به اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا علیه ایران، گفت: ما از ابتدا هم به آمریکایی‌ها اعتماد نداشتیم و حتی رهبر انقلاب صراحتاً اعلام کردند که آمریکایی‌ها "عهدشکن" و "غیرقابل اعتماد" هستند. از این رو عهدشکنی آمریکا در قبال توافقنامه ژنو مسئولیت دارد و قطعاً مسئولیت این عهدشکنی برعهده آمریکایی‌هاست.

محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه نیز که پنج شنبه شب در برنامه دیروز امروز فردا شرکت کرده بود، درباره اعمال تحریم های جدید آمریکا گفت: آمریکایی‌ها همین الآن ده پانزده مورد نقض عهد و مفاد معاهده ژنو را داشته‌اند و این یعنی در زمانی کمتر از شش ماه این سند هوا شده است.