تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

امام خميني: ما محتاج حمايت خارجی نيستيم

تعداد بازدید : 923
امام خميني: ما محتاج حمايت خارجی نيستيم چون ملت اراده كرده تا پيروز شود

روزهای منتهی به پیروزی انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) که هنوز در پاریس به سر می برند با شخصیت ها و روزنامه نگاران نیز گفت‌وگو و مصاحبه می کند. مصاحبه با خبرنگار فرانسوى درباره حوادث و اوضاع آينده ايران‏ در 7 بهمن 1357 با موضوع حوادث ايران- اوضاع آينده ايران پس از پيروزى انقلاب- موضع امام با غرب‏ در نوع خود جالب توجه است.

امام در بخشی از سخنان خود می گویند: اينكه مى‏گوييد غرب به لرزه درآمده، اگر از اين لحاظ است كه ما مطلب حقى گفته‏ايم و بدين مناسبت قلب مردم غرب را به لرزه انداخته است، مايه ترس نيست؛ مايه اميد است.

خبرنگار فرانسوی که تقریبا از پیروزی امام مطمئن است می گوید: چه رفتارى در برابر سرمايه گذاريهاى فرانسه و قراردادهايى كه با فرانسه امضا شده است اتخاذ خواهيد كرد؟ و از سوی دیگر می پرسد ما غربيان مادى هستيم؛ بالاخره بر اين اساس با ما چگونه رفتار خواهد شد؟

پاسخ امام در خصوص پیشنهاد بختیار مبنی بر دادن امكان انتخاب به ملت ميان جمهورى اسلامى و يك رژيم ديگر؛ پاسخ امام در خصوص رابطه با اسرائیل و حدود آزادی بیان و طرح این که همه احزاب در ايران آزاد خواهند بود مگر آنكه مخالف با مصالح ملت باشد و نیز  اتکا به ملت به جای چشم امید به حمایت های خارجی از نکات خواندنی این مصاحبه است.

امام خمینی

متن این پرسش و پاسخ در ذیل می آید::

سؤال: [رفتن شما به تأخير افتاد. تظاهرات ديروز با خشونت كوبيده شد و به نظر مى‏رسد كه رفتن شاه تعيين‏كننده نيست. آيا شما در استقرار حقوق اسلامى به ترديد افتاده‏ايد؟]

جواب: آن طور كه ما در نظر داريم بايد شاه و رژيم سلطنتى و حكومت منصوب شاه- تمام- بروند؛ و با استقرار حكومت اسلامى وضع تثبيت خواهد شد. آنچه وضع را متزلزل مى‏كند دولت و بعضى از ارتشيان دست نشانده اوست. من بارها گفته‏ام كه ارتش با ماست. تمام اين خشونتها از تنى چند فرماندهان است كه ناچار با شكست روبه هستند.

 [در محدوده يك جمهورى اسلامى قشون چه خواهد شد؟ آيا كما كان از مدرنترين وسايل برخوردار خواهد شد؟]

- البته ما ارتش لازم داريم، و با استقرار جمهورى اسلامى بايد ارتش قوى باشد اما به نفع مردم. ارتش بايد در خدمت ملت باشد و نه در خدمت اجانب و براى سركوبى ملت. تا كنون ارتش را طورى انتخاب كرده بودند كه كارش سركوبى ملت بود. تنى چند فرماندهان خائن به سود اجانب عمل مى‏كردند؛ اينان كه كنار بروند ارتش در خدمت ملت در خواهد آمد و از مدرنترين وسايل برخوردار خواهد بود. البته از وسايل مدرنى كه به درد ارتش بخورد نه اينهايى كه فعلًا به درد مستشاران امريكايى مى‏خورد و بس.

[چه رفتارى در برابر سرمايه گذاريهاى فرانسه و قراردادهايى كه با فرانسه امضا شده است اتخاذ خواهيد كرد؟]
- اين امور راجع به دولت آينده است. البته قراردادهايى كه به نفع ملت باشد محترم [است‏] و آنچه به ضرر ملت باشد ملغى خواهد شد. فكر نكنيد كه چون من در فرانسه هستم‏ قدمى به نفع فرانسه كه به ضرر ملت خودمان باشد بردارم. فرانسه هم مثل ساير كشورهاست. من به مبارزه خود در هر كجا كه باشد ادامه مى‏دهم؛ فرانسه و جاى ديگر ندارد. البته فعلًا از فرانسه- شخصاً- متشكرم.

[آقاى تهرانى كه از شوراى سلطنت استعفا كرده است آيا نمى‏تواند نقش واسطه مفيدى را ميان شما و ارتش و بختيار ايفا كند؟]

- دولت بختيار، دولت غير قانونى [است‏] و وساطت با او هيچ معنى ندارد؛ و ارتش هم مقامى نيست كه بتوان با او وارد مذاكره شد و تفاهم نمود.

[چرا پيشنهاد بختيار را درباره دادن امكان انتخاب به ملت- ميان جمهورى اسلامى و يك رژيم ديگر- قبول نمى‏كنيد؟]

- بختيار غير قانونى است و ملت با او مخالف است. او از نظر من يك فرد خائن است.

[شما با اسرائيل مخالفيد و از ياسر عرفات حمايت مى‏كنيد. رفتار شما در بحران خاورميانه چه خواهد بود؟]

- اين امور مربوط به دولت آتيه است و من فعلًا نمى‏توانم در اين باره اظهار نظر كنم. البته به محض آمدن يك حكومت مردمى روى كار، با اسرائيل قطع رابطه خواهيم كرد؛ چون غاصب است.

[آيا شما اين فرض را مورد بررسى قرار داده‏ايد كه خودْ مسئوليت جمهورى اسلامى را بر عهده بگيريد؟ در چه حدود و با چه شرايطى؟]

- خير؛ من مسئوليت رياست جمهورى را به عهده نمى‏گيرم. كار من هدايت آنهاست.

[شما در پنجشنبه گذشته احتمال حوادث وخيمى را هنگام ورود خود به تهران داديد. حوادث ساعات اخير مؤيد اين بيم هست؟]

- تا اين رژيم هست و تا اين دولت غاصب سرِ كار است اين احتمالها را مى‏دهم. وقتى اين دولت برود اوضاع آرام مى‏شود. شخص من مطرح نيست. من از خدا مى‏خواهم تا در برابر ملتم به شهادت برسم و در كنار آنها كشته شوم. من بارها گفته‏ام كه من با يك شخص عادى يكى هستم.

[جمهورى اسلامى، آن طور كه شما در نظر داريد، بر پايه چند حزبى خواهد بود؟ و آيا گرايشهاى مذهبى ديگر و غير مسلمان، محترم شمرده خواهد شد؟]

- همه احزاب در ايران آزاد خواهند بود مگر آنكه مخالف با مصالح ملت باشد؛ در آن صورت از فعاليت آنها جلوگيرى مى‏شود. لكن اظهار عقايد آزاد است. اقليتهاى مذهبى نيز همه محترم هستند و حقوق آنان در اسلام و جمهورى اسلامى محفوظ است.

[هيچ كس نقش «سيا» را در استقرار رژيم شاه و نگاه داشتن و حفظ دولت بختيار انكار ندارد. در اين شرايط چگونه مى‏توان مانع يك عمل نظامى قهرآميز تحت رهبرى امريكا شد؟]

- به همان ترتيب كه شاه از بين رفت اراده ملت بر همه مشكلات غلبه خواهد كرد. و ارتش، غير از چند نفر از سران آن، از مردمند و با ما هستند.

[شما از حمايتهاى خارجى برخورداريد؟]
- هيچ حمايتى از ما نشده است. گاهى لفظاً اظهار حمايت شده است لكن حمايت عملى به هيچ وجه وجود ندارد؛ و ما محتاج هيچ حمايتى نيستيم. ملت ايران اراده كرده است تا پيروز شود و حتماً پيروز خواهد شد.

[وقتى حكومت بختيار برود چه تدابير اقتصادى فورى بايد اتخاذ كرد؟]
- براى نجات اقتصاد كشور ما علماى اقتصاد داريم؛ آنان را به كار وامى‏داريم تا اولويتها را معين كنند. ما مى‏دانيم كه اقتصاد كشور منهدم شده است و بعد از پيروزى با بحرانهاى اقتصادى عظيمى روبه هستيم. چون شاه براى آرامش خيالى ايران، پولى در بانكها نگذاشته است و افراد خائن پولهاى گزافى از كشور خارج كرده‏اند. ولى ما اشخاصى داريم كه مى‏توانند راه حلها را بيابند. و چون ملت همه از جمهورى اسلامى پشتيبانى مى‏كنند، اميدواريم بتوانيم بر مشكلات غلبه كنيم و جهات مادى و معنوى خود را سامان بخشيم، و به اميد خدا ايران را از نو بسازيم. ولى باز بايد اقرار كنم كه مشكلات بزرگ اقتصادى در پيش است.

[آيا شما امشب مى‏رويد؟ چه خواهيد كرد اگر فرودگاه بسته باشد؟ گفته شده از راه ديگرى خواهيد رفت؛ چه راهى؟]

- تا فرودگاه بسته باشد نخواهم رفت؛ و به محض باز شدن، خودم را به هم ميهنانم خواهم رساند تا در كنار آنان يا پيروز شوم و يا كشته.

 [بعضى مى‏گويند شما غرب را به لرزه درآورده‏ايد. آيا ما غربيها حق داريم از شما بترسيم؟]

- اما اينكه مى‏گوييد غرب به لرزه درآمده، اگر از اين لحاظ است كه ما مطلب حقى گفته‏ايم و بدين مناسبت قلب مردم غرب را به لرزه انداخته است، مايه ترس نيست؛ مايه اميد است. غرب بايد اميدوار باشد كه ملتى براى گرفتن حق خود، اين چنين قيام كرده است. بله، ممكن است دولتهاى غربى كه احتمال مى‏دهند منافعشان به خطر افتاده است خوف داشته باشند لكن اگر با عدالت رفتار كنند خوفشان بيجاست. ايران هم با آنان به عدالت رفتار خواهد كرد.

 [برخى از رسوم اسلامى مانند حجاب اجبارى رها شده است. آيا در جمهورى اسلامى از نو اجبارى خواهد شد؟]

- حجاب به معناى متداول ميان ما، كه اسمش حجاب اسلامى است، با آزادى مخالفتى ندارد؛ اسلام با آنچه خلاف عفت است مخالفت دارد. و ما آنان را دعوت مى‏كنيم كه به حجاب اسلامى رو آورند. و زنان شجاع ما ديگر از بلاهايى كه غرب به عنوان تمدن به سرشان آورده است به ستوه آمده‏اند و به اسلام پناهنده شده‏اند.

[منظور از قيمت عادلانه نفت چيست؟ و با چه معيارى تعيين مى‏گردد- همان قيمتى كه اوپك تعيين مى‏كند؟]
- قيمتى است كه بر اساس تفاهم ميان دولت ما و دولتهاى ديگر برقرار مى‏شود. به طورى كه نه به آنها اجحاف شود و نه به ما. ما هر گز حاضر نيستيم زير عنوان اوپك منافعمان را غارت كنند.

 [به چه دليل دولت بختيار را غير قانونى مى‏دانيد؟]
- به دليل مخالفت همه مردم. بختيار را شاه نصب كرده است و مردم همه با شاه مخالفند و او را عزل كرده‏اند. و در تظاهرات و راهپيماييهاى مكرر اين معنى را ثابت كرده‏اند. دولت قانونى بايد از مردم و براى مردم باشد نه مخالف مردم.

 [ما غربيان مادى هستيم؛ بالاخره بر اين اساس با ما چگونه رفتار خواهد شد؟]
- من متأسفم كه شما غربيها معنويات را فداى ماديات كرديد و مصالح مادى را بر معنويات مقدم داشتيد. همين امر موجب اين بدبختيهاست. آنچه بشر را مترقى مى‏كند معنويات است. معنويات مى‏تواند بشر را سعادتمند كند و آرامش ايجاد كند. ماديات است كه بشر را به جان هم انداخته. من توصيه مى‏كنم كه شما غربيها به معنويات توجه كنيد. شما مدعى هستيد كه مسيحى هستيد؛ ببينيد سيره حضرت مسيح چه بوده است. سيره حضرت مسيح را روش خود قرار دهيد تا سعادت براى شما حاصل شود. ما مى‏خواهيم رژيمى ايجاد كنيم كه روش حضرت مسيح در آن مورد توجه است.