تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

7 بار تهدید مستقیم ایران به حمله نظامی

تعداد بازدید : 880
7 بار تهدید مستقیم ایران به حمله نظامی در 5 ماه اجرای دیپلماسی لبخند

تهدید بی سابقه ایران توسط مقامات آمریکایی همچنان ادامه دارد و گویا مقامات دولت قصد ندارند واکنش جدی و متناسب به این اظهارات نشان دهند.

به گزارش رجانیوز، این بار نوبت جان کری بود که در گفتگو با العربیه و بدون توجه به عرف دیپلماتیک و قواعد بین المللی ایران را به حمله نظامی تهدید کند:

«ایران باید اندوخته اورانیوم 3.5 درصدی خود را محدود کند. ایران اجازه ندارد و نمی تواند رآکتور اراک را تکمیل کند، ایران اگر توافق را کنار بگذارد، گزینه نظامی در پیش گرفته خواهد شد.»

تهدید صریح ایران به حمله نظامی آن هم یک هفته بعد از اجرای توافق ژنو، در حالی با سکوت رسانه های خبری اصلاح طلب و مقامات دولت مواجه شده که برخی از اصلاح طلبان و حامیان رابطه با آمریکا، ذوب شدن یخ رابطه با این کشور را سبب بهبود جایگاه ایران در بعد منطقه ای و جهانی و نقطه آغازی برای کاهش تنش ها و فشارها می دانستند.

البته این موضع حامیان دولت برگرفته از اظهارات انتخاباتی آقای روحانی بود.

حسن روحانی پبش از انتخابات با انتقاد از تحریم ایران توسط کشورهای بزرگ تعامل سازنده با کشورها را سبب برخورد محترمانه با ایران عنوان کرده بود.

موضوعی که پس از انتخابات و در مراسم تحلیف نیز توسط وی تکرار شد: « عامل سازنده بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک و از موضع برابر مبنای روابط ما با سایر کشورها را تشکیل خواهد داد و بر این اساس متناسب با رفتار و برخورد طرف‌های مقابل در جهت بهبود و ارتقای روابط حرکت خواهیم کرد... به صراحت می‌گویم اگر پاسخ مناسب می‌خواهید نه با زبان تحریم که با زبان تکریم با ملت ایران سخن بگویید.»

با این حال مقامات غربی به ویژه آمریکا نه تنها با ایران با "زبان تکریم" سخن نگفتند بلکه "زبان تهدید" را نیز به "زبان تحریم" اضافه کرده و البته در توافقنامه ژنو نیز "پاسخ مناسبی" از ایران دریافت کردند.

7 بار تهدید مستقیم ایران به جنگ ، در 5 ماه اخیر توسط مقامات کاخ سفید و کنگره در حالی مطرح شده که پس از روی کار آمدن باراک اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا در سال 2008 مقامات آمریکایی از به کارگیری عبارت حمله نظامی ابا می کردند و بیشتر از عبارت همه گزینه ها روی میز است، استفاده می کردند.

اما اوباما برای اولین بار اواخر شهریور ماه سال جاری و در آستانه سفر حسن روحانی به نیویورک، ایران را تهدید به حمله نظامی کرد.

رئیس جمهور آمریکا 25 شهریور در گفتگو با شبکه ای بی سی آمریکا گفت: رویکرد آمریکا در قبال تسلیحات نظامی شیمیایی سوریه باید به ایران نشان دهد که برای رویارویی تسلیحاتی، پتانسیل حل مساله به شکل دیپلماتیک وجود دارد. رئیس جمهور آمریکا در عین حال گفت که ترجیح او برای حل مساله به شکل دیپلماتیک به این معنا نیست که به تهران حمله نظامی نمی کند.

در ادامه اظهارات مقامات آمریکایی درباره حمله نظامی به ایران آمده است: 

 

توافقنامه ژنو، آغازی برای فشارهای جدید به ایران

هر چند برخی در داخل گمان می کردند ارائه امتیازات گسترده از سوی ایران از جمله تعلیق غنی سازی 20 درصد ، تعطیلی راکتور اراک ، اکسید کردن اورانیوم غنی شده 20 درصد که در نهایت به 27 امتیاز رسید، از سوی آمریکایی ها "حسن نیت" قلمداد می شود و این نقطه آغازی برای کاهش فشارها خواهد بود، اما در عمل اتفاق دیگری افتاد.

مقامات آمریکایی پس از توافقنامه ژنو با انتشار برگه اطلاع رسانی یا فک شیت دیگاه خود را درباره این توافقنامه منتشر کردند.

دیدگاه کاخ سفید کاملا در تضاد با دیدگاه مقامات ایران بود. آنها معتقد بودند که در این توافقنامه جقی برای غنی سازی ایران قائل نشدند و توافقنامه مقدمه ای برای برچیدن تاسیسات هسته ای ایران است.

موضوعی که حتی ظریف به آن واکنش نشان داد.

با این حال مقامات آمریکایی صراحتا گفتند که اگر اقدام ایران را برخلاف توافقنامه ژنو تشخیص دهند نه تنها ایران را تحریم بلکه با تهران برخورد نظامی می کنند به گونه ای که پس از توافقنامه ژنو مقامات آمریکایی 4 مرتبه از لفظ تهدید نظامی استفاده کردند.