تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

لبخندهای روحانی و اخم های کری

تعداد بازدید : 990
لبخندهای روحانی و اخم های کری

هنوز چند روزی نیست که از سفر رئیس جمهور کشورمان به اجلاس موسوم به داووس می گذرد اما همچنان آنچه در حاشیه این اجلاس از سوی مقامات ایرانی و آمریکایی رخ داد، در رسانه ها محل بحث دارد.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ حضور ریاست جمهوری ایران در اجلاسی که ماهیت آن ماهیت لیبرالی است البته خود محل بحثی جداگانه است -چه اینکه تا پیش از این جمهوری اسلامی عمدتا در اجلاسی (غیرمتعهدها، اجلاس منطقه ای شانگهای و...) شرکت می کرد که به نوعی تبلور شعار نه شرقی نه غربی باشد حال اینکه اجلاس داووس آنطور که از میهماناش پیداست بیشتر تامین کننده منافع کارتل های اقتصادی صهیونیستی است- اما آنچه این بیشتر این روزها در خور توجه است، ادبیات تحقیرآمیز وزیر امور خارجه آمریکا است؛ آن هم زمانی که ریاست جمهوری ایران با ادبیاتی کاملا نرم حتی از بازگشایی سفارت آمریکا در ایران می گوید.

*لبخندهای روحانی و اخم های کری
درحالی که رئیس جمهور کشورمان به پیشنهاد مشاورانش با خوش بینی افراطی به آمریکا و با حسن نیت در مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس از ایجاد مرحله‌ جدیدی از روابط با تمامی کشورهای جهان که ایران آنها را به رسمیت می‌شناسد از جمله آمریکا سخن گفت،  اما جان کری  نسبت به این رویکرد و برنامه هسته‌ای ایران، ادبیاتی کاملا تحقیرآمیز و گستاخانه را انتخاب کرد.

*جان کری درباره ایران چه گفت؟
وزیر خارجه آمریکا درباره سخنان رئیس جمهوری ایران در داووس نیز با ادبیاتی زننده و بسیار تحقیرآمیز گفت: دیروز آقای روحانی اینجا بود و گفت ما می‌خواهیم با دنیا تعامل کنیم. اگر درباره صحبت‎های خود جدی هستید اثبات آن ساده است. کشوری که برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز میخواهد چرخه غنی‌سازی در زیر زمین نمی‌خواهد، رآکتور آب سنگین نمی‌خواهد.

جان کری درباره توافق هسته‌ای با ایران گفت که این توافق برنامه هسته‌ای ایران را به عقب بازگرداند. او در سخنرانی خود هم‌چنین به مواردی از مفاد این توافق‌نامه اشاره کرد؛ از جمله این که ایران باید اندوخته اورانیوم‌ غنی‌شده ۲۰ درصدی خود را به صفر برساند، سانتریفیوژهای خود را افزایش ندهد، و از نصب نسل جدید سانتریفیوژهای و تکمیل نیروگاه اراک خودداری کند.

این خوش‎بینی دولت به طرف امریکایی در ماه‎های اخیر چندین بار با تندخویی، تکبر و تهدید به حمله از سوی مقامات امریکایی روبرو شده است.

سکوت دولت مردان باعث شد تا حتی جان کری پا را فراتر گذاشته و از گزینه نظامی درخصوص ایران نیز سخن گفته در گفتگو با یک رسانه عربی با طرح ادعاها و اتهاماتی علیه ایران، حزب الله و دولت سوریه تهدید کند.

وی گفت: در صورتی که ایران به تعهدات خود در خصوص توافق هسته ای عمل نکند، گزینه نظامی مطرح خواهد بود.

*سکوت دولت مردان ایرانی در قبال ادبیات تند کری
اما پس از گذشت چند روز همچنان رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران به اظهارات جان کری واکنش نشان نداده‌اند تا جائیکه فرمانده کل سپاه پاسداران به موضع گیری در این خصوص پرداخت و گفت: بعید می‌دانم مردان عاقل شما اجازه دهند آمریکا که در یک سوی این نبرد سرنوشت‌ساز قرار دارد، گزینۀ مضحک نظامی را از روی میز به صحنه عمل بکشانند.

*ماست مالی ادبیات تحقیرآمیز کری و توجیه سکوت دولت مردان
اما امروز رسانه های داخلی حامی دولت در اقدامی عجیب، تلاش کردند تا با لاپوشانی ادبیات تحقرآمیز جان کری به نوعی توجیه کننده سکوت دولت مردان و از سویی رفتار اهانت آمیز آمریکایی ها باشند.

مرضیه افخم تنها فردی است که از جانب دولت در این باره سخن گفته و در موضعی عجیب، تهدیدات مقامات آمریکا را نتیجه فشار گروه های افراطی عنوان کرد و به صورت تلویحی آن را برخلاف خواسته دولتمردان آمریکایی دانست و گفت: «به نظر می‌رسد گروهی که مخالف توافق نامه ژنو هستند و عمدتا در توسعه و ترویج خشونت در منطقه دست دارند، تاثیرات غیر سازنده ای بر دولتمردان آمریکا دارند و مهار این گروه در بیان و عمل محک رفتار سیاست خارجی امریکا درقبال فشارهای بازیگران رادیکال و مخالف است.»

تکمیل کننده این اظهارات اما رسانه هایی چون روزنامه اعتماد و سایت خبرآنلاین و سایر رسانه های نزدیک به دولت بودند.

*تلاش رسانه های حامی دولت برای بی خیالی به اظهارات کری
امروز روزنامه اعتماد در صفحه نخست خود در مطلبی با عنوان "به نقطه صفر باز نگرديم" به ماست مالی ادبیات تحقیرآمیز جان کری و توجیه سکوت دولت مردان پرداخت.

نویسنده این یادداشت با طرح این سوال که "اظهارات تحريك‌آميز جان كري، وزير امور‌خارجه امريكا در اجلاس داووس درباره ايران اگرچه نيازمند پاسخ قاطع تهران بود و هست، ولي در مواجهه با چنين رخدادي كه در آينده نيز كم نخواهد بود، چه بايد كرد؟" پاسخ داد "نبايد به باد گرايش‌هاي افراطي تن داد و تدبير اين است كه با درك لايه‌هاي پيدا و پنهان رخدادها، از فرصت كم‌بديل كنوني براي موقعيت ايده‌آل بهره برد"

اعتماد مدعی شد براي درك رفتار واشنگتن فارغ از آنچه امريكاييان در برخي بزنگاه‌ها بيان مي‌كنند‏‏(!) باید توجه کرد توافقي ميان ايران و گروه 1 5 صورت گرفته و اظهاراتي مانند آنچه جان كري بيان مي‌كند فرع بر اصلي است

نویسنده این یادداشت با خوش خیالی در باره آمریکا و تفسیرهایی که آنها از مذاکرات ژنو بیان می کنند اظهار داشت: بديهي است هريك از اعضاي مذاكره‌كنندگان ممكن است تعريف خود را از توافقات انجام شده بيان كنند. اين موضوع مي‌تواند ربط زيادي به اصل آنچه به عنوان متن توافق مورد پذيرش قرار گرفته، امضا شده و در حال اجراست، نداشته باشد.

نویسنده با بیان اینکه مذاكرات ژنو داراي دستور كار روشن است و شامل همه اختلافات ايران و امريكا نيست، به نوعی نتیجه گرفته است که نباید از این اظهارات ناخشنود شد و با بی خیالی طی کردن این ادبیات تحقیرآمیز نباید به نقطه صفر بازگردیم چراکه توافقنامه ژنو نمي‌تواند به معناي آشتي ميان ايران و امريكا باشد!

سایت خبرآنلاین که این روزها به سبب حضور یکی از مدیرانش در دولت جدید به حمایت از سیاست های دولت می پردازد نیز یادداشت جالبی منتشر کرد.

نویسنده یادداشت چرا جان کری در داووس ایران را تهدید کرد؟ در خبر آنلاین با طرح این سوال مدعی شد: بیان تند جان کری بخاطر فضای سیاسی- اقتصادی داووس است به این معنا که اصولا نشست زمستانی دهکده داووس میزبان چهره های بزرگ اقتصادی و تجاری جهان بوده که داشته های خود را بر دایره تبادلات جهانی می ریزند تا هرکسی سهم خود را ببرد و یا نظام برنامه ریزی را بگونه ای مدیریت می کنند تا سود شرکتهای بزرگ ملاحظه شود و در چنین فضایی کاخ سفید می بایست چنبره قدرت خود را دربرابر رقبا به همه نشان دهد.

در حالی که این روزها سخن از عدم توازن بده بستانهای توافق ژنو و سنگینی آن به نفع طرف غربی است اما خبرآنلاین در ادعای مضحک مدعی شد: بنطر می رسد امتیازات مرحله اول این گفتگوها بیشتر به سبد ایران سرازیر شده است و ادبیات تند جان کری با هدف فضا سازی برای مرحله بعدی وحاضر شدن سر میز مذاکره با توپ پر تفسیر می گردد!

نویسنده خبرآنلاین در هم نوایی با اظهارات افخم ادامه داد: می توان گفت سخنان تهدید آمیز وزیر خارجه آمریکا در همنوایی با جریانات تندرو در کنگره و مراکز مختلف قدرت این کشور است و دولت اوباما با هدف کم کردن فشار رقبا و امتیاز گیری از آنها در آستانه مذاکرات پیش رو در تلاش است تا ضمن ابراز همراهی با آنان و تعدیل مواضع اینان خود را آماده مرحله بعدی مذاکرات با پشتوانه قوی نماید.

وی در نهایت با بیان اینکه اصولا در شطرنج سیاسی ارائه سخنان آتشین می تواند امتیاز بالایی بحساب آید تلاش کرد تا این اظهارات را توجبه کند.

در این فضا تحلیل خنده دار دیگری نیز از سوی رسانه های دولتی مطرح گردید؛ تحلیلی که می گفت فرض نخست این است که چون جان کری طرح ادعای احتمال بازگشت گزینه نظامی روی میز در صورت توقف توافق ژنو را در گفتگو با العربیه بیان کرده است به دلیل اینکه او می‌دانسته است مخاطبان اصلی او را اعراب به خصوص عربستان سعودی تشکیل می‌دهد این سخنان را بیان کرد تا حدودی اعتماد از دست رفته اعراب نسبت به آمریکا را ترمیم کنند.

این تحلیل می افزاید: به هر حال مقامات دولت آمریکا برای آنکه تندرو‌ها به خصوص تندروهای سنا را اقناع کنند باید دست به داستان سرایی‌هایی بزنند تا نشان دهند که با این توافق توانسته است موفقت بزرگی را به دست آوردند. اما فرضیه سوم و برای ما از همه مهم‌تر این است که این سخنان جان کری وزیر خارجه آمریکا در راستای زیاد خواهی‌های مقامات کاخ سفید مطرح شده است.

کارشناسی که این تحلیل را ارائه داده است با خوش خیالی می گوید: امیدوارم که سخنان کری با هدف اقناع همپیمانان و یا افکار عمومی آمریکا مطرح شده باشد.

اما برخی سایت ها نیز تلاش کردند تا سکوت مقامات دولتی را به گونه ای دیگر تفسیر و توجیه کنند تا جائیکه سایت تابناک با دفاع از اظهارات فرمانده سپاه این اقدام را تکمیل کننده سکوت مقامات دولتی دانست! و نوشت: زنده باد روحانی! زنده باد سردار جعفری! زنده باد ظریف!

تابناک نوشت: همه نیروهای داخلی از قبیل مقامات دولتی و مذاکره کننده، نمایندگان مجلس، فرماندهان نظامی، شخصیت‌های برجسته نظام و...‌ همچون قطعاتی هماهنگ در زمان‌های لازم و متناسب وارد حلقه شده و نقش خود را بازی کرده و کمکی به پیشبرد مذاکرات کنند. در این چهارچوب گاهی تبسم‌های دیپلماتیک،‌ گاه سخت‌گیر و ایستادگی دیپلمات‌ها و ‌گاه‌ واکنش مقامات نظامی کشور در مقابل تهدیدات است که حلقه اجماع ملی صورت گرفته در مدیریت مباحث مرتبط با سیاست خارجی را تکمیل می‌کند.

به نظر می رسد آنچه در تحلیل های فوق در توجیه اظهارات گستاخانه کری مغفول مانده است توجه به این نکته است که آنچه از سوی کری صادر شده نه وابسته به فشارهای آنچه تندروهای آمریکایی خوانده می شود است و نه قدرت نمایی آمریکا در قبال رقیبان اقتصادی خود در داووس بلکه نشان دهنده خوی استکباری آمریکایی ها در قبال ایران است. رفتاری که به نظر می رسد برخی عامدانه آن را بیان نمی کنند.