تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

انگيزه اصلي دولت يازدهم از تقابل با رسانه ملي

تعداد بازدید : 734
انگيزه اصلي دولت يازدهم از تقابل با رسانه ملي چيست؟
يكي از انتقادهاي جدي كه به محمود احمدي نژاد، به ويژه در سال هاي پاياني دولتش مي شد، نوع مواجهه دولت وي با برخي از نهادهاي نظام بود، از جمله نوع برخورد دولت با مجلس و قوه قضائیه. همين موضوع بود كه در تبليغات انتخاباتي كانديداهاي انتخابات رياست جمهوري سال 92 بطور گسترده مورد انتقاد قرار گرفت و كانديداهاي مختلف تاكيد داشتند كه در صورت به دست گرفتن دولت از حاشيه پردازي در تعامل با نهادهاي ديگر اجتناب خواهند كرد. البته همگان به خوبي مي دانند كه در اين بين حسن روحاني بيش از كانديداهاي ديگر روي اين موضوع تاكيد داشت و وعده داد كه در صورت انتخاب شدن از سوي مردم، تعامل خوبي را با نهادهاي مختلف ايجاد خواهد كرد. با اين وجود بعد از انتخابات و در حالي كه هنوز چندماه بيشتر از عمر دولت يازدهم نگذشته است، اتفاقاتي را از سوي دولت شاهد بوده ايم كه با آنچه آن روزها وعده داده مي شد، در تناقض است. از حاشيه هاي نوع تعامل دولت يازدهم و مجلس شوراي اسلامي كه بگذريم، يكي از نهادهايي كانه دولت يازدهم و رسانه هاي همراه با آن تلاش زيادي مي كنند تا خود را در مقابل آن قرار دهند، رسانه ملي است. نگاهي به نوع مواجهه دولت با صداوسيما در طول چندماه گذشته از عمر دولت يازدهم، و همچنين نوع فضاسازي رسانه هاي پر تعداد همسو با دولت در قبال رسانه ملي، اين موضوع را در اذهان متبادر مي كند كه دولت و رسانه هاي حامي آن به طور طراحي شده به دنبال تقابل با صدا و سيما هستند. اين موضوع را در موارد مختلف مي توان مشاهده كرد.
 بازپس گیری زمین نمایشگاه بین المللی، فشار دولت بر روي صدا و سيما در تخصيص بودجه به اين سازمان، نوع برخورد دولت با مجري هاي برگزاري گزارش صد روزه تلويزيوني رئيس جمهور و همچنين حاشيه سازي دولت براي صدا و سيما در جريان پخش دومين گفت و گوي خبري روحاني، از جمله مواردي هستند كه به وضوح سياست خاص دولت يازدهم در مواجهه با رسانه ملي را نشان مي دهد. نكته ي قابل توجه در همه ي موارد ياد شده اين است كه دولت در پي تحميل خواسته هاي خود به رسانه ملي در حد فراتر از قانون بوده است. اين مسئله زماني بيشتر شدت مي گيرد كه برخي از مشاوران رئيس جمهور، به نوعي خود را همه چيزدان عرصه رسانه مي دانند و به خود اجازه مي دهند تا جزئي ترين مباحث مربوط به دولت و صدا و سيما كه از حوزه اختيارات دولت هم خارج است دخالت كنند.
شايد انتظار دولت یازدهم از صدا و سيما اين باشد كه، رسانه ملي بدون در نظر گرفتن حتي منافع ملي، صرفا به تمجيد از دولت و همه ي اقدامات آن بپردازد؛ البته اين در حالي است كه نگاهي به رويكرد صداو سيما در شش ماه گذشته از عمر دولت، نشان مي دهد كه اين رسانه رويكرد حمايتي از دولت داشته است، تا جايي كه در برخي از موارد حتي در حمايت از دولت اغراق هم كرده است، كه نمونه ي آن نوع مواجهه صدا و سيما با توافق نامه ژنو بود كه عليرغم انتقادهاي اساسي كه به اين توافق نامه وارد است، اما صدا و سيما به گونه اي اين اتفاق را منعكس كرد، كانه دولت با اين توافق دستاورد عظيمي را براي كشور به ارمغان آورده است. اين رويكرد صدا و سيما نسبت به دولت يازدهم در حالي است كه در طرف مقابل شبكه رسانه اي همراه با دولت در تخريب و هجمه به صدا و سيما چيزي كم نگذاشته اند و به طور مستمر اين رسانه را مورد لطف خود قرار مي دهند!
اما سئوال اساسي كه پيش مي آيد اين است كه انگيزه اصلي دولت و رسانه هاي همسو با آن در هجمه و حاشيه سازي براي رسانه ملي، -با وجود رويكرد مثبت اين رسانه با دولت- چيست؟ و آيا اساسا دولت يازدهم براي تقابل با صدا و سيما هدف خاصي را دنبال مي كند؟ رمزگشايي از سبك مواجهه دولت با رسانه ملي و هجمه هاي هدف دار رسانه هاي حامي دولت به صداوسيما، بيانگر اين است كه تقابل با صدا و سيما و دامن زدن به اين مقوله در رسانه ها، طراحي هدف مند آن ها است كه با هدف فضاسازي از اين تقابل و بسترسازي براي مظلوم نمايي دولت يازدهم استفاده مي كنند. اگر بگوييم تجربه مجادله لفظي حسن روحاني با مجري گفت و گوي ويژه خبري در فرايند تبليغات انتخاباتي قبل از 24 خرداد، كه بستر مناسبي را براي مانور روحاني و رسانه هاي حامي وي به وجود آورد، تجربه موفقي براي اين جريان در ايجاد فضاي رواني به نفع خود بوده است، كه در حال حاضر نيز به دنبال تكرار ديگر باره اين فضا و استفاده از آن به نفع دولت و رسانه هاي همسو هستند. اين واقعيتي است كه از شيوه ي انعكاس موارد اتفاق افتاده در تقابل دولت با صدا و سيما، توسط رسانه هاي حامي دولت مشاهده مي شود.