تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

فروپاشی تحریم ها یا سازو کاری جدید

تعداد بازدید : 1021
فروپاشی تحریم ها یا سازو کاری جدید برای تصویب تحریمهای جدید؟

حمید سطوتی

توافق موقت ژنو بر روی برنامه هسته‌ای ایران که به توافق هسته‌ای ژنو معروف است، توافق‌نامه‌ای ۶ ماهه و قابل تمدیدپیرامون برنامه هسته‌ای ایران است که در ۳ آذر ۱۳۹۲ میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱ ۵ امضا شد. بر اساس این توافقنامه که برای «رسیدن به یک راه‌حل جامع بلندمدت و مورد توافق طرفین» و با هدف «تضمین‌نمودن صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران» امضا گردید، طرفین «به صورت داوطلبانه» متعهد می‌شوند تا اقدامات متقابلی را به عنوان گام اول یک راه‌حل جامع انجام دهند.

 

بنا بر این توافق، ایران برنامه هسته‌ای خود و غنی‌سازی اورانیوم را به شکلی محدود ادامه خواهد داد و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بر تأسیسات خود تسهیل خواهد نمود. در عوض، طرف مقابل بخشی از تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران را تعلیق می‌کند و از وضع تحریم‌های جدید اعم از بین‌المللی، چندجانبه و یک‌جانبه خودداری خواهد نمود. این توافق شور و هیجان خاصی را دربین مردم ، دانشجویان و سیاسیون انداخت و در روزهای اولیه این توافق منتقدان را ترغیب کرد تا به واکاوی بیشتر متن این توافق نامه بپردازند.

 

 

موافقان توافق نامه ژنو چه گفتند؟!

پس از چهار روز مذاکرات فشرده در ژنو، وزرای خارجه هفت کشور حاضر در مذاکرات هسته‌ای در نهایت، در اولین ساعات صبح روز پنجم به توافق رسیدند. پس از این توافق بازار تبریک‌ها، دست دادن‌ها و عکس‌های یادگاری وزرای خارجه در ژنو بسیار داغ بود. ديپلمات‌هاي ايران و 5 1 با رويي خندان كه حكايت از رضايت دسته جمعي از مذاكرات داشت، از اتاق مذاكرات بيرون آمدند و در گفت‌وگوهايي كه با رسانه‌ها داشتند به تمجيد از يكديگر پرداختند.

*در ابتدا رئیس جمهور در نامه ای به مقام معظم رهبری این دستاورد را بزرگ شمرده و به ایشان تبریک گفت. مقام معظم رهبری نیز در پاسخ اعلام فرمودند «دستیابی به آنچه مرقوم داشته‌اید، در خور تقدیر و تشکر از هیأت مذاکرات هسته‌‌ای و دیگر دست‌اندر‌کاران است و می‌تواند پایه اقدامات هوشمندانه بعدی قرار گیرد

*محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در مسیر ژنو به تهران طی انتشار مطلبی در فیس بوک نوشت: اولین خبر اظهار لطف بزرگوارانه رهبر فرزانه انقلاب در پاسخ به گزارش کریمانه رییس جمهور محبوب بود که همچون گذشته فرزندانشان را مورد تفقد قرار داده بودند.

*تشکر لاریجانی از تیم هسته‌ای برای کسب موفقیت؛ رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با نمایندگان و کارکنان عضو بسیج مجلس شورای اسلامی گفت: ما از زحمات وزارت امور خارجه به خصوص از اقدامات آقای ظریف و همکارانشان را که باعث کسب موفقیت در موضوع هسته ای شده است، تشکر می کنیم.

* هاشمی رفسنجانی در مراسم معارفه علی‌اکبر ولایتی در خصوص توافقات صورت گرفته به رغم آن که فشارهای داخلی را شاهد بودیم که هر روز گوشه کنایه می زدند و تیم هسته ای را متهم می کردند اما تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان کار بسیار دشواری انجام دادند.اگر دستور آقا نبود که ما از تیم مذاکره کننده حمایت می کنیم، آن ها را دچار لکنت زبان می کرد و نمی توانستند در ژنو کار کنند.

*روزنامه شرق: فروپاشی سازمان تحریم آغاز شد؛ توافق تاریخی هفت‌وزیرخارجه ایران و 1 5 سکوت نیمه‌شب ژنو را شکست و سازمان تحریمی علیه ایران را شکست داد.

 

مخالفان توافق نامه ژنو چه گفتند؟!

 

اما ساعتي از امضاي توافقنامه نگذشته بود كه اولين نشانه‌هاي تفسير‌هاي متفاوت از توافقنامه‌اي كه جوهر امضايش خشك نشده بود آغاز شد؛ اظهارنظرهای متضاد که از سوی دو مقام رسمی طرف مذاکره مطرح شده از اصلی‌ترین محورهای مورد اختلاف ایران و کشورهای 5 1 بود، جان كري وزير امورخارجه آمريكا گفت بر اساس توافقنامه، ايران «حق غني‌سازي» را ندارد و در طرف مقابل، محمدجواد ظريف از قبول حق غني‌سازي اورانيوم توسط 5 1 خبر داد ، به دنبال این اختلافات واکاوی توافق نامه توسط نمایندگان و قشر تحصیلکرده جامعه شروع شد.

*رسایی گفت: در موافقتنامه ژنو قانون اساسی رعایت نشده است واصل 125 قانون اساسی می گوید که امضای عهدنامه ها، موافقتنامه ها و قراردادهای دولت ایران با سایر دولت ها و همچنین امضای پیمان های مربوط به اتحادیه های بین المللی پس از تصویب مجلس در اختیار رییس جمهوری یا نماینده قانونی او خواهد بود و اصل 77 قانون اساسی نیز بر همین مطلب تاکید دارد.

*بخشایش، نماینده مجلس شورای اسلامی امتیازات گرفته شده را «نسیه» دانست و تاکید کرد: در این توافقنامه به منظور جلب اعتماد طرف مقابل، ایران غنی سازی اورانیوم با غنای 20 درصد را در سایت‌های فردو و نطنز متوقف می‌کند و روند غنی‌سازی اورانیوم از طریق آب سنگین و نیز کار سایت‌های هسته‌ای برای تامین خواسته طرف مقابل، کُند خواهد شد. غنی سازی ۲۰درصد که برگ برنده ما در مذاکرات بود، نقدا در اختیار طرف مقابل قرار گرفت و در مقابل، امتیازاتی به صورت نسیه به ایران داده شد.

*روزنامه تهران‌امروز حق غنی سازی را اختلاف برانگیز خواند و نوشت: درخصوص بحث حق غني‌سازي و تصريح آن در متن توافقنامه،تا حدي اختلاف تفسير وجود دارد.تفسير ايران،فرانسه و روسيه از متن توافقنامه دال بر آن است كه حق غني‌سازي براي تهران به رسميت شناخته شده است؛ حال آنكه آمريكايي‌ها در چارچوب تفسير هميشگي خود از بند چهار «ان‌پي‌تي» معتقدند كه حقي براي ايران تصريح نشده است.

*روزنامه کیهان هم به بی اعتمادی آمریکایی ها اشاره کرد و نوشت: آمریکا قابل اعتماد نبود، توافق ژنو یک ساعت دوام آورد ؛ در حالی که دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان تاکید می‌کند که حداقل در 2 بند از توافقنامه ژنو بر حق غنی‌سازی ایران تصریح شده است، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ادعا می‌کند که 5 1 حق غنی‌سازی ایران را تایید نکرده و در توافقنامه ژنو به این حق هیچ اشاره‌ای نشده است.

 

آیا واقعا سازمان تحریم ها فروپاشید؟!

توافق‌نامه ژنو یکی از مهم‌ترین اتفاقات سیاست خارجی ایران در سال‌های اخیر است. بخشی از این توافق‌نامه به کاهش تحریم‌های اعمال شده علیه ایران می‌پردازد. در این گزارش تلاش می‌شود تا بندهای مربوط به تعهدات ۵ ۱ در کاهش تحریم‌های ایران  مورد بررسی قرار گیرد.

بر اساس توضیحاتی که در خصوص لغو تحریم ها در متن توافق نامه آمده است می‌توان جمع‌بندی بندهای مربوطه را اینگونه بیان کرد: ساختار اصلی تحریم های بخش فروش نفت و تحریم‌های بخش تولید نفت ایران دست نخورده باقی خواهد ماند؛ عرضه نفت ایران به میزان متوسط چند ماه اخیر که چیزی در حدود ۱٫۲ میلیون بشکه در روز برآورد شده است، بدون کاهش ادامه خواهد یافت که این امر سبب ایجاد ثبات بیشتر در بازار نفت جهانی در فصل سرما خواهد شد؛ ایران تنها می‌تواند بخش مشخصی از درآمد نفتی خود را به دست آورد که کاخ سفید میزان آن را ۴٫۲ میلیارد دلار اعلام کرده است ؛ رفع تحریم‌های طلا اثری بر دریافت درآمدهای نفتی ایران ندارد چرا که مشکل اصلی در بلوکه شدن درآمدهای نفتی است و تا زمانی که قانون کاهش تهدید ایران پابرجا باشد ایران نمی‌تواند غیر از مصارف بشردوستانه در جای دیگری از آنها استفاده کند ؛ خرید اقلام بشر دوستانه مورد تحریم نبوده است و تنها اقلامی که مبدا آن اروپا بوده است به دلیل مشکلات انتقال پول، با مشکل مواجه شده بودند که در این توافقنامه مسیر دسترسی به آنها تسهیل شده است.

بعد از تصویب تحریم های مجدد سنای آمریکا علیه ایران اکنون اوباما با رسیدن تعداد نمایندگان موافق طرح تحریمی به بیش از دوسوم نمایندگان سنا، عملا وتوی تحریم‌ها را بی‌نتیجه خواهد یافت. بر اساس قوانین آمریکا اگر طرح وتو شده توسط رئیس‌جمهور مجددا با دوسوم آرا تصویب شود، رئیس‌جمهور امکان ممانعت از آن را نخواهد داشت. معمولا روسای جمهوری آمریکا طرح‌هایی را که با بیش از دوسوم آرا به تصویب رسند، وتو نمی‌کنند. این موضوع در حالی است که در متن توافقنامه ژنو درباره تعهد آمریکا به عدم تصویب تحریم‌های جدید هسته‌ای علیه ایران آمده است: «دولت آمریکا در چارچوب اختیارات قانونی رئیس‌جمهور و کنگره ازتحمیل تحریم‌های جدید هسته‌ای خودداری خواهد کرد». اکنون درصورتی که دوسوم کنگره طرح تحریم جدید ایران را تصویب کنند آنگاه اوباما در چارچوب اختیارات خود نمی‌تواند این مصوبه را وتو کند.


این اقدام احتمالی البته برخلاف متن توافقنامه ژنو نیست چرا که در بند مذکور که تعهد آمریکایی‌ها به عدم افزایش تحریم‌ها را تشریح کرده، این تعهد در چارچوب اختیارات رئیس‌جمهور قید شده است. در صورت تصویب تحریم‌ها با امضای دوسوم سناتورها، اوباما می‌تواند محدوده اختیارات خود را به تیم ایرانی گوشزد کند. این موضوع یکی از حفره‌های بزرگ توافقنامه ژنو است. به عبارتی تعهد آمریکایی‌ها یک موضوع مطلق نیست و آنان می‌توانند در چارچوب اختیارات قانون کشور خود، از حفره‌های توافقنامه استفاده کنند. اما همانگونه که گفته شد؛ این‌بار گویا تحریم‌های جدید علیه ایران به صورت بسیار جدی در دستور کار کنگره قرار دارد.

در انتها باید متذکر شد که علاوه بر آنکه هیچگونه تحریمی از سوی کشورهای 5 1 و مخصوصا آمریکا در توافق نامه ژنو لغو نشده است بلکه ساز و کار جدیدی برای تصویب تحریم های جدید علیه ایران بنا شده است.