تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

آزاد سازی اموال بلوکه شده ایران به واحد پول ژاپن

تعداد بازدید : 941
آزاد سازی اموال بلوکه شده ایران به واحد پول ژاپن و چند نکته

روز گذشته روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: قسط دوم توافق (ژنو) دوازدهم اسفند ماه 1392 آزاد و در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

 قسط دوم از مبلغ 4،2 میلیارد دلار مورد توافق (ژنو) به مبلغ 450 میلیون دلار است.

قسط های اول و دوم را ژاپن به ایران پرداخت کرده است.

1 5 طبق توافق ژنو متعهد است 4/2 میلیون دلار از پول بلوکه شده نفت ایران را طی 6 ماه و در 8 قسط به ایران پرداخت کند.

پرداخت این اقساط به تداوم روند اجرای گام نخست توافق ژنو در ایران بویژه استمرار از بین رفتن مواد 20 درصد در ایران (اکسید شدن آن) مشروط شده و ادامه پرداخت پول ها –همانطور که گزارش اخیر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد- نشان دهنده آن است که این روند در ایران ادامه دارد.

گزارش آژانس می گوید تا کنون ایران چیزی حدود نیمی از ذخیره مخواد 20 درصد خود را کسید کرده است.

ظاهرا طرف غربی همچنان حاضر به حل مشکل مبادله بین بانکی به دلار نیست و تنها اتفاقی که افتاده این است که ایران می تواند از این پول برای خرید کالا در خارج از کشور استفاده کند.

این امکانی است که پیش از توافق ژنو هم کم و بیش برای ایران وجود داشت.

همچنین اطلاعات موجود و اظهارات مقام های غربی نشان می دهد ایران اجازه استفاده ازکانال های بانکی برای انتقال این پول به ایران را ندارد.

پیش از این اما این پرسش مهم درباره پول های دریافتی مطرح شد که آیا این پول ها وارد ایران شده است یا نه؟

اظهارات مقام های دولتی در اینباره بسیار مبهم است. ولی الله سیف رییس بانک مرکزی روز 14 اسفند تنها تایید کرده است که این پول ها به حسابی که بانک مرکزی ایران نزد بانک مرکزی سوییس دارد واریز می شود اما به این سوال که آیا پول ها وارد ایران شده یا نه جوابی نداده است.

برخی رسانه های خبری اما اعلام کرده بودند این پول ها به ایران وارد نشده و در حساب بانک مرکزی در خارج از ایران مانده است.

پس از این عصر دیروز روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: قسط دوم از مبلغ ۴.۲ میلیارد دلار پول‌های بلوکه شده ایران به ارزش ۴۵۰ میلیون دلار در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت.

اما نکته قابل توجه در این آزادسازی اموال بلوکه شده ایران، آن است که به اعلام بانک مرکزی این میزان از پول، به واحد پول ژاپن (ین) به ایران پرداخت خواهد شد.

انتخاب واحد پول ژاپن به زبان ساده به این معناست که ایران از این پول تنها می تواند از ژاپن خرید کند و این در حالی است که اگر به واحد دلار، اموال بلوکه شده ایران آزاد می شد، ایران می توانست این پول را هرجایی که بخواهد خرج کند.

البته امکان چنج به دلار نیز وجود دارد اما نکته قابل ذکر آن است که تبدیل ین به دلار در صورت عدم وجود تقاضا در بازار با مشکل مواجه است.

نکته دیگر آن که طبق قرار داد ژنو بنا بود اموال بلوکه شده ایران بهواحد دلار به ایران پرداخته شود و نه واحد دیگری. در این بین فرضیه ای که ناشی از یک نگاه بی اعتمادانه به طرف غربی است اینکه 1 5 حتی در تعهدات خود نیز به نحوی به سود بازار خود می اندیشد. چیزی که این گمانه را قابل باور می کند تعهدات طرف غربی در بند رفع تحریم های بازار خودرو که بیشتر به سود طرف فرانسوی انجام شد. روز گذشته هم احمد توکلی در نامه ای به رئیس جمهور متذکر شد: یکی از تعهدات حریف، آزاد کردن بخش اندکی از دارایی ­های بلوکه شده در کشورهای خریدار نفت از ما بوده است. اگر در مذاکرات از حریف بپذیریم که بانک­های داخلی و خارجی را در معاملات با این ارزها، باید با توافق او معلوم کرد، ممکن است وجهی از نظر توافقات پیشین داشته باشد. ولی چه توجیهی دارد که ما شرکت­هایی را که می­ خواهیم از آنان خرید کنیم به تایید آمریکا برسانیم؟ آیا جنابعالی اطلاع دارید که وزارتخانه ذیربط تنها ۸ شرکت خارجی را برای خرید کالاهای اساسی از طریق وزارت خارجه به ۱ ۵ معرفی کرده و آنان تنها ۴ شرکت را پذیرفته­ اند؟ آیا خبر دارید که مالکین هر ۴ شرکت آمریکایی هستند؟