تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

تندروهای آمریکا هیچ توافقی با ایران را نمی‌پذیرند

تعداد بازدید : 871
گري سيك: تندروهای آمریکا هیچ توافقی با ایران را نمی‌پذیرند

یک سیاستمدار معروف آمریکایی اعلام کرد کنگره آمریکا هیچ توافقی با ایران را نمی‌پذیرد و خواهان برچیدن کامل توانایی هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

گری‌سیک گفت: ایالات متحده مذاکرات را در چهار سطح مختلف به طور همزمان به پیش می‌برد. این بسیار پیچیده است و هر از گاه منجر به ناخشنودی‌هایی می‌شود. ایجاد چنین ناخشنودی‌هایی تقریباً اجتناب‌ناپذیر است و به نظر من دو طرف باید این را در نظر بگیرند.البته به عقیده من آنها این را در نظر گرفته‌اند.
وی افزود: هیئت آمریکایی وقتی پس از توافق موقت با ایران به کشورش بازگشت، با مخالفت کنگره روبرو شد. تلاش کنگره در واقع در این راستا است که دولت اوباما را وادار کند منافع کنگره را در مذاکرات مد نظر قرار دهد. منافع مورد نظر کنگره نابودی کامل توانایی هسته‌ای ایران است. آنها معتقد هستند که ایران به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و اگر ما توانمندی هسته‌ای ایران را به صفر نرسانیم، این کشور هر زمان اراده کرد می‌تواند به سلاح اتمی دست پیدا کند. از این‌رو، اصل خواسته آنها این است که یا همه چیز یا هیچ چیز. دولت در این زمینه با کنگره مبارزه می‌کند و موضع‌گیری اوباما کاملاً واضح است: اگر شما این لایحه را برای من بفرستید، آن را وتو خواهم کرد. بنابراین کنگره نمی‌تواند اوباما را تحت فشار قرار دهد. از سوی دیگر، اوباما نمی‌خواهد آنها را از خود خشمگین کند، زیرا او در سایر مسائل به همراهی آنها نیاز دارد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، «گری‌سیک» در ادامه مدعی شد: عامل اصلی در پانزده سال اول سیاست‌گذاری آمریکا در مواجهه با ایران اسرائیل نبود. اما بعدها، اسرائیل موفق شد به فاکتور اصلی تبدیل شود. همانطور که پیشتر نیز اشاره کردم، اوباما حاضر بود با نظر اسرائیل به طور کلی مخالفت کند، زیرا سناتورهایی که این طرح را مطرح کردند، در واقع منعکس کننده موضع‌گیری دولت اسرائیل بودند، اما اوباما اعلام کرد که این طرح را در صورت تصویب نخواهد پذیرفت. در مورد نقش اعراب در این معادله باید بگویم که به نظر من، وجود این عامل تغییر چندانی در آن ایجاد نمی‌کند. می‌توان آن را به عنوان فاکتوری جانبی تلقی کرد اما نه فاکتوری مهم. همان توضیحی که اوباما به اسرائیل ارائه می‌کند تا آنها را توجیه کند که چرا پیشبرد مذاکرات با ایران به نفع امنیت اسرائيل است، برای اعراب نیز کاربرد خواهد داشت.
وی ادامه داد: آنچه اعراب و اسرائیل نگران آن هستند افزایش نفوذ سیاسی ایران در منطقه است.
سیک افزود: در صورتی که بتوانیم درباره موضوع هسته‌ای به توافقی رسیده و آن را حل کنیم، باز هم مسائل بسیاری برای بحث و گفت‌وگو باقی می‌ماند در بعضی مسائل ایران و آمریکا منافع مشترک دارند، مانند افغانستان، ایجاد ثبات در سوریه و غیره، اما اختلاف نظرهایی هم وجود دارد، مثل حمایت ایران از حزب‌الله، نقش ایران در سوریه و همینطور بحث حقوق بشر. بنابراین حتی اگر بزرگترین مشکل که موضوع هسته‌ای است حل شود، همچنان تفاوت‌هایی باقی می‌ماند. به عقیده من، ایرانی‌ها و اعراب قادر هستند راهی برای همزیستی مسالمت‌آمیز با یکدیگر پیدا کنند، راهی که بدون حضور چشمگیر آمریکایی‌ها در منطقه به مراتب بهتر و رضایت‌بخش‌تر خواهد بود.