تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

سکوت معنادار دولت درباره سفر کاترین اشتون

تعداد بازدید : 905
سکوت معنادار دولت درباره سفر کاترین اشتون به تهران ؛ لطفا لبخند بزنید آقای ظریف!

حضور «کاترین اشتون»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران از جمله رویدادهای بسیار مهم سیاسی در روزهای اخیر بود که برد تبلیغاتی فراوانی داشت و رسانه‌های خارجی هم تمرکز زیادی بر روی آن داشتند؛ چرا که این سفر نشان از رایزنی اشتون در سطوح بالا با ایران داشت. اما این مساله مهم، در عمل با سکوت و بی میلی دولت یازدهم روبرو شد؛ در صورتی که کابینه حسن روحانی به خوبی نشان داده که از هر موضوعی برای خودنمایی و بزرگ نشان دادن اقدامات خود در عرصه‌های مختلف استفاده می‌کند. پس راز این انفعال و سکوت در مقابل این رویداد مهم چیست؟

پاسخ به این سوال را باید در محتوای مذاکرات طرفین جستجو کرد؛ جایی که به نظر می‌رسد دولت خود می‌داند که چه تعهدها و ضمانت‌هایی به طرف اروپایی داده تا  برخلاف عهد پیشین خود مبنی بر تحریم سیاسی ایران، حاضر شود تا اینچنین بی مهابا اقدام به ایجاد کانال دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران کند.

این مساله از آنجایی قابل توجه است که هم هیات پارلمانی اتحادیه اروپا و هم مسئول سیاست خارجی آن سال گذشته هم پیشنهاد حضور در تهران را به شرط تامین شرایطی برای دیدار با فتنه‌گران به دکتر سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان داده بودند که با این درخواست موافقت نشده بود.

در همین زمینه باید گفت حواشی حضور هیات‌های اروپایی در ایران این سوال را پیش آورده است که آیا وزارت امور خارجه دولت یازدهم رسما دیدار مقامات غربی با فتنه‌گران و اصحاب ضدانقلاب را که صراحتا به معنای نقض حاکمیت ملی در خاک ایران است، به جزئی از پروتکل رسمی استقبال از مهمانان دیپلماتیک خارجی تبدیل کرده است؟ مساله‌ای که ابتدا با دیدار هیات پارلمانی اتحادیه اروپا با جعفر پناهی و نسرین ستوده کلید خورد و در روزهای گذشته هم با انتشار خبر دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با «نرگس محمدی»، یکی زا چهره‌های سرشناس جریان فتنه و محکومین سال 88 تکمیل شد.

کا‌ترین اشتون که در روزهای گذشته در کانون توجه رسانه‌های ایرانی و غربی قرار داشت و دیدارهای فشرده دیپلماتیک او با مقامات ایرانی نیز در صدر اخبار بود، در تهران به دیدار یکی از محکومین فتنه ۸۸ رفته و به او قول داده که مساله حقوق بشر در ایران را به طور جدی دنبال کند. اشتون همچنین سکوت مطلق دستگاه دیپلماسی کشورمان را مغتنم شمرده و در اظهاراتی که صراحتا دخالت در امور داخلی ایران است، خط جدیدی را علیه کشورمان برای پیگیری از سوی رسانه‌های غربی گشوده است. او در این باره به BBC گفته است: «ما از ابتدا در طرح موضعمان در خصوص حقوق بشر در ایران خیلی صریح بوده‌ایم.»

 رسانه دولت بریتانیا نیز در این زمینه نوشته است: «خانم اشتون که پنج فعال زن دیگر را نیز در ابتدای سفر خود به تهران ملاقات کرده است، گفت برای من به طور خاص خیلی مهم بود که هم زمان با روز جهانی زن از این زنان بشنوم از نظر آن‌ها چطور می‌توان شرایط را تغییر داد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در بیانیه‌ای که در پایان سفر خود به تهران منتشر کرده به دیدار خود با فعالان زن در ایران اشاره کرده و گفته است: «کسی نباید تعجب کند که در سفر من تمرکز زیادی بر موضوع حقوق بشر بود، با فعالان زن درباره شرایط زنان در ایران گفتگو کردم؛ فعالیت‌هایی که از روزنامه‌نگاری تا کمک به پناهندگان افغان، بخش‌های مختلف جامعه مدنی را در بر می‌گیرد.»

واکنش بی‌رمق و منفعلانه مرضیه افخم، سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور را هم باید در راستای همان توافقات پشت پرده ارزیابی کرد که سال گذشته مانع حضور اروپایی‌ها در تهران شد و اکنون تهران بروکسل را به یک بزرگراه پرترافیک تبدیل کرده است که تنها اروپایی‌ها حق هرگونه تخلفی در آن دارند و طرف ایرانی هم با سکوت و لبخند مشغول تماشای ویراژهای اروپایی‌ها است.

از سوی دیگر، در شرایطی که ایران در مواجهه با شش کشور قدرتمند بین‌المللی نیازمند اتحاد و اتفاق داخلی است، برخی حواشی دیدار اشتون از ایران عملا این اتفاق را خدشه‌دار کرد. طبعا همه می‌دانند که موضوعات رخ داده پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸، همچنان موضوعاتی بسیار حساسیت‌براگیز در ایران هستند. دیدار اشتون با کسانی که در جنجال‌های آن دوران نقش داشته‌اند، عملا زمینه را برای ایجاد مناقشه بین وزارت امور خارجه و برخی نهادهای دیگر فراهم آورد. وزارت خارجه اکنون باید پاسخگوی یک اهمال باشد؛ آن هم در شرایطی که باید مذاکرات جامع هسته‌ای را مدیریت کند.

 

به نظر می‌رسد خود مسئولان دستگاه دیپلماسی کشور و در رأس آنها دکتر محمدجواد ظریف به خوبی می‌دانند که ماهیت اصلی سفر کاترین اشتون به تهران چیست و به همین دلیل است که سکوت معناداری را برای مواجهه با همه حواشی این سفر برگزیده‌اند و با لبخند نظاره‌گر زیر پا گذاشتن تمامیت ارضی ایران توسط مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هستند.