تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

ظریف در آزمون صداقت

تعداد بازدید : 972
ظریف در آزمون صداقت
وزارت اطلاعات: وزارت امور خارجه از دیدار اشتون با عوامل فتنه مطلع بودواقعیت چیست؟ آیا وزارت امور خارجه برای دیدار اشتون با نرگس محمدی، از مجرمان امنیتی فتنه 88 و سرپل غرب در موضوع حقوق بشر چراغ سبز نشان داده بود؟ آیا وزیر امور خارجه از برگزار شدن این دیدار، برنامه یا هدفی را دنبال می‌کرد؟ آیا وزارت اطلاعات از این دیدار اطلاع داشت و اگر اطلاع داشت، چرا تمهیدات لازم برای ممانعت از این دیدار را نیندیشیده بود؟  این سوالات و سوالاتی از این دست را دیروز نمایندگان کمیسیون امنیت ملی از وزیر اطلاعات و نمایندگان وزارت امور خارجه پرسیدند. هم وزیر و هم نمایندگان وزارت امور خارجه توضیحاتی درباره این موضوع دادند که در این میان اظهارات نمایندگان وزارت اطلاعات می‌تواند تاحدود زیادی واقعیت را آشکار کند، واقعیتی که صداقت وزارت امور خارجه را در این ماجرا زیر سوال می‌برد. اما وزیر اطلاعات در این جلسه چه گفت؟ سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی روز گذشته در گفت‌وگو با رسانه‌ها این دیدار را روایت کرد. وی اظهار کرد: بعد از اینکه موضوع دیدار اشتون با برخی فعالان سیاسی در سفارت اتریش در جلسه علنی روز شنبه به کمیسیون امنیت ملی از طرف رئیس مجلس ارجاع شد، بلافاصله کمیسیون وزرای امور خارجه و اطلاعات را برای حضور در جلسه صبح امروز (یکشنبه) دعوت کرد؛ برهمین اساس ساعت 6:30 صبح جلسه‌ای برگزار شد. وی افزود: در این جلسه وزیر اطلاعات و معاونانش حضور داشتند و وزیر امور خارجه به دلیل داشتن برنامه‌ای که از یک ماه قبل برای امروز صبح تنظیم شده بود با اطلاع به کمیسیون نیامدند اما آقایان تخت‌روانچی و قشقاوی معاونان ایشان حضور پیدا کردند. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه در ابتدای این جلسه نمایندگان و اعضای کمیسیون سوالات خود را مطرح کردند، گفت: عمده‌ترین محورها و اظهارات نمایندگان حول این محور بود که این دیدارها عزت و غرور ملی را لکه‌دار کرد و چرا باید این ملاقات‌ها انجام می‌شد؟ آیا ملاقات خانم اشتون با فتنه‌گران پیش‌شرط بوده است؟ این موضوعی است که برخی منابع به آن اشاره کرده‌اند. سوال دیگر نمایندگان این بود که آیا وزارت امور خارجه در جریان این ملاقات‌ها بوده و اینکه چرا دو وزارت امور خارجه و اطلاعات از انجام این ملاقات‌ها جلوگیری نکردند؟ انتقادات و سوالات دیگر نمایندگان این بود که چرا به توصیه‌های کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی توجه نشد؟ بعد از ملاقات هیات پارلمانی اروپا با برخی فتنه‌گران، این کمیسیون توصیه‌هایی را انجام داده بود که به آن توجهی صورت نگرفت.

وزارت اطلاعات: به وزارت امور خارجه گفتیم
نقوی حسینی در ادامه به اظهارات نمایندگان وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه پرداخت. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بعد از اظهارنظر نمایندگان،‌ وزارت اطلاعات توضیحاتی را ارائه کرد، به ایسنا گفت: براساس توضیحات ارائه شده، وزارت اطلاعات پیش‌بینی چنین دیدارهایی را داشت و حتی به گفته آنها تذکرات و هشدارهای لازم به وزارت امور خارجه داده شده بود و اعلام کردند که ظاهرا قرار است ملاقات‌هایی انجام شود. در این جلسه یکی از مسؤولان وزارت اطلاعات گفت که با یکی از مسؤولان وزارت امور خارجه تماسی داشته و این موضوع را مطرح کرده است و حتی آن مسؤول هشدار داده که ممکن است چنین دیداری انجام شود اما آن مسؤول وزارت امور خارجه موضوع را جدی نگرفته و گفته که اقتدار جمهوری اسلامی بیشتر از این است که با اینگونه ملاقات‌ها خدشه‌دار شود. در واقع نگاه تسامح و تساهلی وجود داشته است.
اما توضیحات نمایندگان وزارت امور خارجه چه بود؟ نقوی حسینی درباره توضیحات نمایندگان وزارت امور خارجه هم گفت: مسؤولان وزارت امور خارجه در این جلسه تاکید کردند ملاقات‌های انجام شده به هیچ عنوان، به عنوان پیش‌شرط سفر اشتون نبوده و ثانیا در پروتکل برنامه‌های خانم اشتون به هیچ عنوان چنین ملاقاتی قرار داده نشده است. نقوی‌حسینی ادامه داد: مسؤولان وزارت امور خارجه تاکید کردند که با انجام چنین ملاقات‌هایی مخالف بودند و تذکرات لازم را به سفرا داده بودند اما گویا این دیدارها در حاشیه نشست اشتون با سفرای اروپایی برنامه‌ریزی شده بود بنابراین آنها دوباره تاکید کردند این دیدارها در برنامه نبوده و آنها نیز مخالف بودند. نقوی‌حسینی همچنین با بیان اینکه اعضای این کمیسیون از این توضیحات قانع نشدند، گفت: استنباط کمیسیون این است که کوتاهی صورت گرفته و افرادی مقصر هستند لذا بنا شد کمیته حقیقت‌یابی موضوع را بررسی کرده و نتایج را به کمیسیون ارائه دهد. وی گفت اعضای این کمیته متشکل از محمدصالح جوکار، محمدحسن آصفری و خودش است.
وزارت امور خارجه اطلاع داشت
برآیند اظهارات نمایندگان وزارت اطلاعات و وزارت امور خارجه نشان می‌دهد وزارت امور خارجه از برنامه اشتون برای دیدار با عوامل فتنه مطلع بوده است. وزارت اطلاعات می‌گوید برنامه اشتون برای دیدار با عوامل فتنه به اطلاع وزارت امور خارجه رسید و نمایندگان وزارت امور خارجه نیز در این جلسه گفته‌اند درباره این دیدارها تذکرات لازم را به سفارتخانه‌ها داده‌اند. بنابراین مشخص است که وزارت امور خارجه از چنین برنامه‌ای مطلع بوده است. با این حال محمدجواد ظریف 20 اسفند ادعا کرده بود وزارت امور خارجه از این دیدار «بی‌اطلاع» بوده است! ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت امور خارجه از دیدار شنبه‌شب اشتون با چند زن که یکی از آنها سابقه محکومیت در حوادث سال 88 را دارد، مطلع بوده، گفت: این طور برنامه‌ها را وزارت امور خارجه تنظیم نمی‌کند، بنابراین وزارت امور خارجه «نه اطلاعی داشته و نه در این زمینه گفت‌وگویی با وزارت امور خارجه شده بود.» به گزارش جام جم، وزیر امور خارجه با اشاره به این دیدار تاکید کرد: ما این کار را مثبت و مفید نمی‌دانیم و احساس می‌کنیم سوءظن مردم ایران را نسبت به گرایش غربی‌ها افزایش می‌دهد و این کارها را هم منبعث از تمایلات سیاسی و برخوردهای دوگانه می‌دانیم. این اظهارات ظریف ادعا می‌کند هم او و هم وزارت امور خارجه از برنامه اشتون برای دیدار با عوامل فتنه بی‌اطلاع بوده‌اند اما هم اظهارات نمایندگان وزارت اطلاعات و هم اظهارات سخنگوی اشتون نشان می‌دهد وزارت امور خارجه از این موضوع مطلع بوده است. مایکل مان، سخنگوی اشتون در آخرین اظهارنظر خود پیرامون دیدار اشتون با نرگس محمدی، گفت که این دیدار شنبه‌شب هماهنگ شده بود!