تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

برای توافق نهایی ایران باید تصمیمات دشواری بگیرد

تعداد بازدید : 861
شرمن: برای توافق نهایی ایران باید تصمیمات دشواری بگیرد

در حالی که سید عباس عراقچی ابراز امیدواری کرده است که ایران و شش قدرت جهانی تهیه پیش‌نویس توافقنامه نهایی را از اوایل اردیبهشت آغاز کنند، وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی خبری به سوال های خبرنگاران درباره نگارش متن توافق جامع با ایران پاسخ داد.

،یک مقام ارشد دولت امریکا که احتمالا وندی شرمن معاون سیاسی وزیر خارجه امریکاست در گفت وگویی با خبرنگاران پیش از دور جدید مذاکرات ایران و 1 5 به سوال های آنها درباره مذاکرات هسته ای پاسخ داده است.

دور جدید مذاکرات ایران و 1 5 روز 18 فروردین آغاز می شود.

در این نشست خبری وندی شرمن درباره دور جدید گفتگوها اظهار کرده است: ما برای دور سوم این گفت و گوها به وین باز می گردیم در حالیکه از چالش های پیش رو آگاه هستیم و مصمم هستیم در این موضوعات بسیار سخت به پیشرفت دست یابیم. ما همچون مارس، بحث های موضوعی بیشتری خواهیم داشت و دو طرف موضع های خود را بیان و تلاش خواهند کرد درک بهتری داشته باشند از اینکه هریک از ما درباره این موضوعات در چه نقطه ای قرار داریم. این روند در تنظیم مذاکرات کمک کرده است، در حالیکه ما عمیقا تلاش می کنیم، به شکلی که توافق جامع باید بر روی کاغذ داشته باشد و آنچه همه بتوانند با آن موافقت کنند، نزدیک تر شویم.

شرمن با اشاره به مذاکرات کارشناسی میان ایران و 1 5 گفت: همچون همیشه این مکالمات سیاسی به دنبال کار سخت کارشناسان ما صورت می گیرد که در وین بوده اند و همچنان در آنجا هستند و با همتایان خود دیدار دارند و اینکار را احتمالا تا اواسط روز شنبه ادامه خواهند داد. آنها از ابتدا مکالمات موثر و سازنده وبسیار فشرده ای داشته اند. همانطور که گفته ایم، رسیدن به این توافق همراه هم، شبیه چیدن قطعات یک مکعب روبیک است، ما نمی توانیم به هیچ یک از وجوه آن به شکل مجزا بپردازیم و باید کل این بسته را که ما می توانیم بر سر آن توافق کنیم و هدف های ما را تامین می کند، در نظر بگیریم.

وی در ادامه با ادامه مدعی شد که آمریکا تنها به دنبال آن است که مطمئن شود ایران قصد به کارگیری سلاح هسته ای را ندارد.

نفت در برابر غذا سبب تحریم ایران و روسیه می شود

در ادامه این نشست خبرنگار بلومبرگ نیوز  از شرمن پرسید: درباره گزارش هایی که احتمال معامله نفت در برابر کالا به ارزش بیست میلیارد دلار بین ایران و روسیه را مجددا مطرح کرده اند کاخ سفید ومقامات ارشد دولت ابراز نگرانی کرده اما تاکید کرده اند نشانه ای از اینکه روسیه یا هر کشور دیگری در مسیر نقض تحریم های نفتی باشد، وجود ندارد. آیا ممکن است چالشی که بین آمریکا و روسیه بر سر کریمه وجود دارد، هر گونه تاثیر احتمالی بر مذاکرات ایران داشته باشد؟

مقام ارشد دولت آمریکا در پاسخ اظهار کرد: درباره نفت در برابر غذای روسیه-ایران، ما نیز گزارش هایی را که شما از آن صحبت می کنید و درباره آن مطلب نوشته اید، دیده ایم. اما ما هیچ اطلاعاتی نداریم که نشان دهد این معامله نهایی یا اجرا شده است. ما درباره نگرانی های خود در این خصوص یا درباره هر معامله مشابه، با هر دو طرف صریح بوده ایم. در صورتی که چنین معامله ای شکل گیرد، به نظر می رسد مغایر با مفاد طرح مشترک اقدام 1 5 و اتحادیه اروپا خواهد بود و ممکن است به شکل بالقوه تحریم های آمریکا را علیه شرکت یا فردی که در چنین معامله ای شرکت دارد، برانگیزد. اما ما این نگرانی را مستقیما به همه طرف ها انتقال داده ایم که هر جا اقدامی تحریم پذیر وجود داشته باشد، ما آن را در نظرمی گیریم.

بحران کریمه تاثیر عینی بر مذاکرات هسته ای ندارد

شرمن درباره تاثیرگذاری تحولات کریمه بر موضوع هسته ای ایران مدعی شد که این موضوع تاثیری بر مذاکرات 1 5 با ایران ندارد: « درباره روسیه و اقدام غیرقانونی آن در کریمه که ما هنوز آن را موجه نمی دانیم و جامعه بین المللی نیز آن را قانونی و مشروع نمی داند، ما به تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین -شامل کریمه- اعتقاد داریم.

این قضیه هیچ تاثیر محسوس یا عینی بر مذاکرات ندارد. همانطور که من در پایان دور اول گفتم، سرگئی ریابکوف همچون همه اعضای 1 5 و اتحادیه اروپا در این کار، سازنده، حرفه ای و بسیار متمرکز بود. درک من این است که در مذاکرات کارشناسی که ادامه داشته است، این قضیه همچنان صادق خواهد بود. من از اظهارات سرگئی پس از دور قبل آگاه هستم. همه ما می دانیم که باید بسیار متوجه مسئولیتی باشیم که آمریکا به 1 5 و اتحادیه اروپا داده است تا تلاش کنند با ایران به توافق برسند و این باید مورد توجه ما باشد.»

ایران باید تصمیمات دشواری اتخاذ کند

پس از این اظهارات الیز لابوت از شبکه تلویزیونی سی ان ان، از شرمن پرسید: با توجه به اینکه شما این مذاکرات را به مکعب روبیک تشبیه می کنید که همه وجه های آن باید همزمان منظم و حل شود، آیا به نظر شما امکان این کار ظرف یک سال وجود دارد؟

شرمن در پاسخ گفت: همه ما به اینکار متعهد هستیم. همه طرف ها متعهد هستند که اینکار را نه ظرف یک سال بلکه ظرف چارچوب زمانی شش ماهه طرح مشترک اقدام که تا بیستم ژوئیه به پایان می رسد، تکمیل کنند. و من کاملا اطمینان دارم که ما می توانیم این کار را انجام دهیم، گرچه موضوع واقعی این نیست که آیا ما می توانیم توافق را مکتوب کنیم یا نه.

 وی ادامه داد: تنظیم پیش نویس توافق، به انتخاب هایی برمی گردد که ایران باید داشته باشد و برخی از آنها بسیار دشوار است. به منظور تضمین اینکه آنها سلاح هسته ای به دست نخواهند آورد و اینکه جامعه بین المللی تضمین های لازم را دارد که برنامه آنها کاملا و منحصرا صلح آمیز است، آنها باید برخی تغییرات عمده و انتخاب های مهم را داشته باشند. بنابراین این موضوع به تصمیماتی که ایران می گیرد، بر می گردد اما تنظیم پیش نویس قطعا امکان پذیر است.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به این سئوال ککه روند مذاکرات چطور پیش می رود، گفت: ما یک طرح کاری را درباره اینکه چطور پیش برویم تا به توافق جامع برسیم، تنظیم کرده ایم و مطابق با روند تنظیم شده آن پیش می رویم. ما بسیار آگاه بودیم که قرار است در ماه مارس و آوریل به موضوعاتی بپردازیم که باید در توافق جامع به آن پرداخته شود و اطمینان حاصل کنیم که درباره این موضوعات یکدیگر را هم در سطح کلان و هم در سطح تکنیکی درک می کنیم زیرا این یک توافق بسیار، بسیار، بسیار تکنیکی است.

به این علت است که چنین اهمیت دارد کارشناسان ما این میزان وقت را صرف گفت وگوها درباره جزئیات تکنیکی و درک منظور طرف مقابل از آنچه کنند که در این خصوص می گوید. بنابراین ما طبق برنامه کاری تنظیم شده پیش می رویم و به امکان تنظیم پیش نویس در ماه مه نگاه می کنیم.

مذاکره کنندگان ایران و آمریکا همدیگر را خوب درک می کنند

پس از این اظهارات، نوبت به خبرنگار خبرگزاری رویترز رسید تا سئوال خود را از شرمن درباره پیشرفت مذاکرات بپرسد.

شرمن در پاسخ به سئوال لویی شاربونو خبرنگار خبرگزاری رویترز گفت: آنچه من می گویم این است که ما یکدیگر را خیلی خوب درک می کنیم. ما می دانیم که در کجا باید به دنبال نقاطی باشیم که می توان بر سر آنها به توافق رسید. ما می دانیم شکاف هایی که باید پر شوند، در کجا هستند. اما من گفته ام که این یک مکعب روبیک است به این معنا که وقتی کسی فکر می کند در یک وجه به پیشرفت دست یافته است، ممکن است در وجه دیگری نیاز به تلاش بیشتری باشد. من مسیری به جلو را مشاهده می کنم. بنابراین این قضیه باید به شکل کلی نگاه شود و نه جزء به جزء.

آمریکا به دنبال تبدیل آب سنگین اراک به نیروگاه آب سبک

خبرنگار روزنامه هاآرتص نیز از شرمن پرسید: چرا تیم مذاکره کننده آمریکا طبق روال معمول، پس از مذاکرات اخیر، برای ارائه گزارش به اسرائیل سفر نکرده است و اینکه آیا برای اینکار برنامه ای وجود دارد یا نه. گزارش هایی هست مبنی بر اینکه آمریکا نوعی پیشنهاد به ایران داده است درباره اینکه راکتور اراک از راکتور آب سنگین به راکتور آب سبک تبدیل شود.

 معاون وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ گفت: ما با شماری از طرف ها و کشورهای ذینفع در سراسر دنیا از جمله با اسرائیل مشاوره های نزدیکی داریم و این گاهی به شکل سفر من برای ارائه گزارش بوده است. گاهی اینکار از طریف کنفرانس ویدیوئی یا تلفنی یا ملاقات هایی در واشنگتن صورت گرفته است. بنابراین راه های مختلفی وجود دارد. این کار برای این دور از مذاکرات نیز صورت خواهد گرفت. من قصد ندارم درباره پیشنهادها درباره راکتور اراک، در اینجا صحبت کنم.

خبرنگار واشنگتن پست نیز پرسید: ایرانی ها پس از آخرین دور مذاکرات گفتند درباره چارچوب توافق برنامه ریزی شد، مسائل تکنیکی رفع شد وما در دور بعدی قرار است به موضوعات واقعی رسیدگی شود. اما شما می گویید به فکر چیدن میز مذاکره هستید.

مقام ارشد دولت آمریکا در این باره گفت: زمانی که شما میز را می چینید، این کار را برای بحث درباره موضوعاتی واقعی و جدی انجام می دهید. من فکر می کنم آقای ظریف گفتند که ما بحث هایی در دور آخر داشتیم و باور کنید اینها بحث هایی کاملا جدی و مفصل و تکنیکی بودند. و در این بحث ها ما در واقع به این موضوع پرداختیم که نواحی که در آنها توافق وجود دارد و نواحی که اختلاف نظر وجود دارد.

شرمن ادامه داد: بنابراین من می گویم در تازه ترین دور، ما مذاکراتی جدی داشتیم. ما اینکار را درباره همه مسائل باقیمانده نیز انجام خواهیم داد و نیز به برخی موضوعات دور قبلی نیز مجددا رجوع می کنیم زیرا ما از کارشناسانمان می خواهیم که به پیشرفت بیشتر بحث های ما کمک کنند. بنابراین کل این کار جدی، کاملا مفصل و کاملا تکنیکی است و تلاش دارد کار تنظیم پیش نویس را سهل تر کند.

برای ما اظهارات داخل اتاق مذاکرات مهم است

خبرنگار واشنگتن پست در سئوال خود به موضوع راکتور آب سنگین اراک اشاره کرد و گفت ایرانی ها در هفته های اخیر تکرار کرده اند که تحت هیچ شرایطی از راکتور اراک دست نمی کشند. آیا در مذاکرات به این مسائل توجه می شود و شما تا چه حد فکر می کنید باید این موضوعات را با مذاکره کنندگان در زمان مذاکره، روشن کنید؟

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ گفت: ما کاملا صریح و روشن با یکدیگر صحبت می کنیم. بنابراین فکر نمی کنم درباره مواضع موجود هیچ ابهامی وجود داشته باشد. و آنچه ما بر آن تمرکز داریم، بحث هایی است که در داخل اتاق مذاکرات مطرح می شود و نه آنچه هر فردی در بیرون از این اتاق مطرح می کند.

مادامی که تحریم ها وجود دارد ایرانی ها مجبور به ادامه مذاکرات هستند

در ادامه این نشست خبری از شرمن پرسیده شد: وقتی شما از پیش رفتن به سمت تنظیم پیش نویس صحبت می کنید، در حال حاضر افراد برای پیش رفتن مذاکرات چقدر حاضرند امتیاز بدهند و آیا این کار بیشتر در ژوئن محتمل است یا مه؟ سوال بعدی درباره تحریم ها است. با ادامه مذاکرات، برآورد ایرانی ها درباره شکل تحریم ها در ماه مه یا ژوئن، چگونه خواهد بود؟

معاون وزیر امور خارجه دراین باره گفت: از روز اول، ما سرگرم محک زدن یکدیگر و بررسی کردن تصورات یکدیگر و نقاطی بودیم که می توان درباره آنها به توافق رسید و نقاطی که باید بر آنها پل زد. بنابراین بده-بستان از همان لحظه که شما بحث را شروع می کنید، شروع می شود.

وی ادامه داد: مذاکرات از پیش از شکل گیری طرح مشترک اقدام درباره توافق جامع وجود داشته است و این طرح در واقع یک چارچوب را برای توافق نهایی ترسیم کرد. بنابراین بده-بستان ماه هاست که ادامه داشته است. بنابراین ما درباره یک رخداد ناگهانی و یک روزه صحبت نمی کنیم. این کار از ماه ها قبل شروع شده است. همه اینها چارچوب و شرایط را برای توافق جامع تنظیم کرده است.

شرمن با بیان اینکه بنابراین من فکر نمی کنم شما بتوانید بگویید که ما قرار است تا مه یا ژوئن صبر کنیم یا تا ژوئیه منتظر بمانیم، تصریح کرد: اینکار به شکل پیوسته صورت می گیرد و روند آن تدریجا بهبود می یابد تا ما بتوانیم به توافق جامع دست یابیم، توافقی که تضمین می کند ایران به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت و اینکه جامعه بین المللی اطمینان می یابد که برنامه این کشور کاملا و منحصرا صلح آمیز است.

وی ادامه داد: مادامی که رژیم تحریم ها برقرار است، من فکر می کنم این روند وجود دارد. ما کاهش مختصر و مشخص تحریم ها را برای دوره شش ماهه طرح مشترک اقدام در نظر گرفتیم. ما در این خصوص به تعهدات خود عمل کردیم و مسیر طبق آنچه توافق شده است، پیش می رود. ایران از این کاهش محدود تحریم ها بهره مند شده است و من اطمینان دارم ایران سرگرم ارزیابی اقدامی است که برای آینده ضرورت دارد، اینکه چقدر به کاهش تحریم ها نیاز دارد و اینکه توافق جامع چه تاثیری در این خصوص خواهد داشت، همانطور که ما از سمت دیگر میز سرگرم ارزیابی این قضیه هستیم.

خبرنگاری از شرمن پرسید: اگر شما می گویید که بده -بستان از قبل شروع شده است، آیا شما ایده ای درباره اینکه بسته قابل قبول احتمالی چگونه خواهد بود، دارید؟، من به پاسخی بازمی گردم که کمی قبل دادم. تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق وجود ندارد.

صادرات نفت ایران در کل افزایشی نخواهد داشت

در ادامه الیوت والدمن از رادیو و تلویزیون توکیو پرسید: سوال نخست درباره سطح صادرات نفت ایران است و اینکه گزارش هایی از افزایش سریع این سطح در ماه های اخیر وجود دارد. آیا این افزایش سطح احتمالی مطابق با حدی است که جی پی او ای(JPOA) اجازه می دهد؟ سوال دیگر درباره تاثیر انتخاب ابوطالبی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل بر مذاکرات است.

شرمن گفت: درباره صادرات نفت، همانطور که ما همواره گفته ایم، ما نوسان ها را قابل پیش بینی می دانیم. این میزان هر ماه تغییراتی دارد. آنچه برای ما اهمیت دارد این است که میزان کلی آن در یک دوره زمانی است که بر سر آن توافق شده است. ما گفت و گوهای تیمی درباره هر یک از صادرکنندگان باقیمانده ایران داریم و نگرانی در این خصوص مشاهده نمی کنیم. نکته ای وجود ندارد که ما را به نتیجه گیری متفاوتی سوق دهد . البته ما همچنان همه را زیر نظر داریم.

حضور ابوطالبی در سازمان ملل مشکل ساز خواهد بود

درباره ابوطالبی اگر گزارش ها صحت داشته باشند،‌ این مسئله مشکل ساز خواهد بود. همانطور که سخنگوی وزارت خارجه و کاخ سفید گفته اند، و ما از نزدیک این موضوع را بررسی می کنیم و نگراهی های جدی خود را از طریق کانال های مختلفی که برای انتقال پیام خود داریم، به دولت ایران ابلاغ کرده ایم.

آنچه اکنون من می توانم به شما بگویم که اگر این نامزدی دنبال شود، مشکل ساز خواهد بود و اینکه ما نگرانی های خود را به ایرانی ها ابلاغ کرده ایم.

از مقامات ایرانی درباره سختی برای برداشت پول های آزاد شده بپرسید

کسری ناجی خبرنگار بی بی سی در ادامه پشت تریبون قرار گرفت و اظهار کرد: در روزهای اخیر در واشنگتن این پیشنهادها وجود داشته است که اگر آمریکا بخواهد هر نوع توافقی را که قرار باشد با ایران حاصل شود، تقویت کند، این کار باید با نوعی تهدید رئیس جمهور آمریکا برای استفاده از نیروی نظامی همراه باشد. آیا این تحولی تازه است؟ آیا این امر رفتار ایران را تغییر خواهد داد؟ سؤال دوم درباره روسیه و بازی کردن این کشور با برگه ایران است. اگر روسیه به این بازی دست بزند، موضع آمریکا در درون 1 5، چه خواهد بود؟ سؤال سوم نیز درباره داراییهایی است که طبق کاهش تحریم ها آزاد شده است. گزارش هایی وجود دارد از اینکه ایران در دسترسی به این وجوه با مشکل مواجه است.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در این باره گفت: من فکر می کنم شما به گزارشی از مؤسسه بروکینگز اشاره دارید. ما به همه اندیشکده ها در واشنگتن و مشخصا اعضای کنگره، رهبران و اندیشمندان سراسر جهان که توصیه هایی را درباره این مذاکرات به ما دارند، قدردانی می کنیم. همه اینها اطلاعاتی ارزشمند برای ما در طول این مذاکرات هستند. این گزارش به این معنا است که در صورتی که ایران از توافق مذاکره شده خارج شود، کنگره چنین اقدامی را دنبال خواهد کرد. در عین حال باید اشاره کرد که ما همه ایده های بسیار متفاوت که مواضعی متفاوت را ابراز می کنند، می شنویم. این کاری دشوار است اما ما خوشحال هستیم که ایده همه را بشنویم.

درباره قرارداد نفتی روسیه، اگر این قرارداد شکل گیرد، ما آن را از نظر اینکه تحریم شدنی باشد یا نه، بررسی می کنیم تا اقدامی مقتضی را در برابر آن داشته باشیم. همه اعضا -یعنی کل اعضای 1 5 و اتحادیه اروپا- به خوبی از پیامدهای چنین توافقی -اگر شکل گیرد- آگاه هستند.

درباره سختی دسترسی ایرانی ها، شما باید در این باره از ایرانی ها سؤال کنید. آمریکا، اتحادیه اروپا و همه ما هر کاری را که باید طبق تعهدات خود در طرح مشترک اقدام انجام می‌دادیم، انجام داده ایم و تیم ما به سختی سرگرم تسهیل کردن هر اقدامی بوده است که «طرح مشترک اقدام» ایجاب کرده است.

حنا کاویانی از رادیوی اروپای آزاد نیز پرسید: گزارش هایی وجود دارد که حرکت کنگره به سمت وضع تحریم های تازه علیه ایران را نشان می دهد که ربطی به برنامه هسته ای ندارند و عمدتا تروریسم محور هستند. این تحریم های احتمالی چه تاثیری بر مذاکرات با ایران خواهد داشت؟ ؛ که شرمن گفت: من این گزارش ها را دیده ام. اینکه برخی سرگرم بررسی لوایحی اضافی هستند که ربطی به مسئله هسته ای ندارد. من نمی توانم درباره پیشنهادهای قانونی که آنها را مشاهده نکرده ام، اظهار نظر کنم.