تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

گروکشی در قبال سفیر جدید ایران غیر قابل دفاع است

تعداد بازدید : 818
روزنامه آمریکایی: گروکشی در قبال سفیر جدید ایران غیر قابل دفاع است

یک روزنامه آمریکایی موضع کاخ سفید مبنی بر عدم صدور ویزا به سفیر جدید ایران در سازمان ملل را مغایر تعهدش به این سازمان و موجب لطمه در مذاکرات با ایران توصیف کرد.


روزنامه کریستین ساینس مانیتور در این باره نوشت: تصمیم آمریکا در ممانعت از سفر ابوطالبی در تضاد با تعهدی است که این کشور در سال 1947 به سازمان ملل داد و ورود آزادانه به مراکز سازمان ملل در نیویورک را برای دیپلمات‌هایی که کشورهای عضو این سازمان به عنوان نماینده انتخاب می‌کنند بلامانع دانست. این تصمیم همچنین در شرایطی اتخاذ شده که دولت اوباما در تلاش برای بهره بردن از انتخاب یک رئیس جمهور اعتدال‌گرا در ایران است تا چند دهه روابط خصومت‌آمیز با تهران را تغییر دهد. آمریکا و پنج قدرت دیگر جهان در حال حاضر در مذاکره با ایران هستند.
این روزنامه ادامه می‌دهد: ایران در اظهار نظر خود در مورد هرگونه تلاشی برای ممانعت از ورود ابوطالبی به آمریکا جهت حضور در سازمان ملل، آشکارا اعلام کرده که این اقدام را «غیرقابل پذیرش می‌داند». تصمیم به عدم صدور ویزا برای حمید ابوطالبی، در پی تصویب لایحه‌ای در هر دو مجلس کنگره بدون یک رأی مخالف که خواستار ممانعت از ورود این دیپلمات ایرانی به آمریکا بود، اتخاذ شد. خیلی کم پیش می‌آید که یک تصمیم بدون حتی یک رأی مخالف در کنگره به تصویب برسد.
تحلیلگر کریستین ساینس مانیتور معتقد است: در توافقنامه‌ای که هری‌ترومن، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا (با موافقت کنگره) در سال 1947 با سازمان ملل به امضا رساند، قید شده که آمریکا به عنوان کشور میزبان متعهد است که به نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل امکان دسترسی به مراکز این سازمان را «بدون توجه به رابطه موجود میان دولت‌های نمایندگان و دولت آمریکا» بدهد. بر این اساس آمریکا هرگز مانع ورود سفیر سازمان ملل نشده و به طور معمول برای دیپلمات‌های ایرانی که برای ماموریت به نیویورک آمده‌اند، ویزا صادر کرده است ( با این حال آمریکا رفت و آمد دیپلمات‌های ایرانی در خارج از نیویورک را محدود می‌کند.) آمریکا حتی به بحث‌برانگیزترین رهبران جهان مانند فیدل کاسترو، معمر قذافی یا رابرت موگابه نیز علیرغم مخالفت‌های شدید کنگره ویزا داده است.
این گزارش تصریح می‌کند: آمریکا تنها یک‌بار از صدور ویزا برای یک مقام خارجی جهت ورود به سازمان ملل امتناع کرد: در سال 1988 این کشور مانع ورود یاسر عرفات، رهبر سابق تشکیلات خودگردان فلسطین شد و این اقدام منجر به محکومیت آمریکا در مجمع عمومی با رای 151 به دو به دلیل نقض توافقنامه مقر شد. تنها آمریکا و اسرائیل جواب «نه» به این رای‌گیری دادند.
با این حال به گفته لری جانسون، معاون سابق دبیرکل سازمان ملل در امور حقوقی کنگره در سال 1947  بخش جداگانه‌ای را به طور یک جانبه به توافقنامه مقر اضافه کرد که متذکر می‌شد هیچ بخشی از این توافقنامه نباید تفسیر به «تضعیف حق آمریکا در حفظ امنیتش» شود. «اما حتی کنگره هم «ناحیه مقر» سازمان ملل را از این بند «امنیت ملی» مستثنی قرار داده بود.»