تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

احياي جريان هاي تندرو در دانشگاه ها

تعداد بازدید : 975

احياي جريان هاي تندرو در دانشگاه ها/ آیا رییس جمهور در جریان است؟

رئيس جمهور حسن روحاني در حالي اين روزها در تب و تاب اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها است و به درستي در تلاش است تا به وضعيت اقتصادي كشور سر و سامان بدهد، كه برخي از افرادي كه ادعاي حمايت از دولت وي را به يدك مي كشند، در حال و هواي ديگري سير مي كنند و اهداف ديگري را دنبال مي كنند.

هرچند ممكن است در شيوه ي اجراي برخي از اقدامات اقتصادي دولت يازدهم ايرادات جدي وجود داشته باشد كه انتقادهايي را نيز در پي داشته است، اما در اين كه از اصلي ترين اولويت هاي كنوني جامعه، مباحث اقتصادي و بهبود وضعيت معيشتي مردم است، شكي  نيست و از دولت هم انتظار همين است كه اين مهم را به طور جدي پيگير باشد.

با اين وجود اما طيفي از سياسيون كه علي الظاهر مدعي حمايت از دولت هم هستند، در بستر دولت يازدهم اهداف ديگري را دنبال مي كنند. اين گروه كه در بخش هايي از دولت نيز نفوذ قابل توجه اي كرده اند، بيش از آنكه دغدغه ها و الويت هاي آقاي روحاني را مدنظر داشته باشند، اهداف خاص خود را موردنظر دارند و بيشتر به اين فكر مي كنند كه چگونه مي توانند از فضايي كه به بركت دولت يازدهم براي آن ها به وجود آمده است خود را دوباره احيا كنند و به قدرت بازگردند. وزارت علوم يكي از مهم ترين مراكزي است كه اين گروه در آن نفوذ كرده است. جريان اصلاح طلب حاكميت بر دانشگاه ها را بهترين فرصت براي بازسازي خود مي پندارد و معتقد است از طريق جايگاهي كه اين روزها در وزارت علوم پيدا كرده است، مي تواند اهداف و اميال خود را در دانشگاه ها پيگيري كند. بر همين اساس تغيير و تحولات شتاب زده اي كه در طول چند ماه گذشته در دانشگاه ها اتفاق افتاده است و همچنان در حال انجام شدن است در همين راستا قابل تحليل است.

اصلاح طلبان بارها از اينكه دولت آقاي روحاني سياست خارجي و مسائل اقتصادي را اولويت هاي كاري خود قرار داده است و به مباحث سياسي و فرهنگي (با همان تعريف و رويكرد مدنظر آن ها) توجه لازم را ندارد، بارها انتقاد كرده اند، از سوي ديگر برخي از اعضاي همين جريان در عين اينكه بر اهميت دولت يازدهم براي بازگشت آن ها به قدرت سخن گفته اند، اما به اينكه دولت آقاي روحاني براي آن ها حكم دولت گذار را دارد نيز تاكيد كرده اند؛ تا جايي از اينكه آن را "رحم اجاره اي اصلاح طلبان" هم بخوانند، ابايي نداشته اند.

همين نگاه و تحليل اصلاح طلبان به دولت موجب شده است تا آن ها اولويت هايي را دنبال كنند، كه متفاوت با اولويت هاي مورد نظر آقاي روحاني باشد. اولويتي كه نه تنها متفاوت با دغدغه هاي دولت است، كه حتي موجب ايجاد دردسر و مشكل آفريني براي دولت نيز خواهد شد. در واقع تلاش براي ملتهب كردن فضاي دانشگاه ها و ايجاد اغتشاش در اين محيط، طرحي است كه جريان اصلاح طلب جدي تر از گذشته آن را دنبال مي كند. به عنوان نمونه آنچه كه در دانشگاه اميركبير در مراسم جشن هسته اي و سخنراني سعيد جليلي در هفته گذشته اتفاق افتاد -كه حضور سازماندهي شده ي افراطيون اصلاح طلب و وابسته به فتنه 88 جهت اغتشاش مراسم ياد شده را به همراه داشت- و همچنين حضور سازماندهي شده همين جريان در برنامه سخنراني انتخاباتي محمدرضا عارف در دانشگاه فردوسي مشهد، هر دو شواهدي بر اهداف و برنامه هاي مشخص جريان فتنه براي دانشگاه ها است.

تحرك هايي كه پيش بيني مي شود با حمايت بخشي از افراطيون پرنفوذ در وزارت علوم و مديريت دانشگاه ها در ادامه نيز بيشتر از قبل شاهد آن باشيم و تندورها حساب ويژه اي روي آن باز كرده اند. اما نكته ي قابل توجه اين است كه اين طراحي ها هر چند همانگونه كه اشاره شد با اولويت هاي دولت آقاي روحاني مغاير است، اما بدون ترديد چالش هايي را براي دولت نيز به وجود خواهد آورد. چرا كه تحرك هايي تا اين حد افراطي در دانشگاه ها و تلاش براي احياي ديگرباره جريان هاي افراطي، در تقابل آشكار با شعار "اعتدال" دولت خواهد بود و بيش از گذشته اين ادعاي دولت يازدهم را با خدشه مواجهه خواهد كرد. افراطيوني كه آن سال ها از رئيس دولت اصلاحات عبور كردند،  بدون ترديد به دولت آقاي روحاني نيز رحم نخواهند كرد. از سوي ديگر، فضا دادن و حمايت از تندورهايي كه در فتنه 88 نيز فعال بودند و در مقابل راي ده ها ميليوني مردم قد علم كردند، موجب مي شود تا اصولگرايان و منتقدين دولت، انتقادات خود را جدي تر از گذشته به سمت دولت روانه كنند و حتي كساني هم كه تاكنون با هدف ياري به دولت در حوزه هاي اقتصادي از انتقاد به روحاني اجتناب كرده اند، به صف منتقدين اضافه كند.

بدون شك  طيف هاي ارزشي در دانشگاه ها و خارج از آن، تا هر مقدار هم كه معتقد به حمايت و همكاري با دولت به ويژه در بخش هاي اقتصادي باشند؛ اما آنگاه كه پاي فتنه و فتنه گران به ميان آيد و قرار باشد دولت به اين طيف بها بدهد و بسترساز احياي دوباره آن ها شود، ديگر ساكت نخواهند نشست و انتقادها به دولت به مراتب جدي تر از قبل مي شود. اگر تاكنون انتقادهايي كه به دولت صورت مي گيرد از سوي بخشي از جريان هاي سياسي اصولگرا بوده است، بدون شك با ميدان دادن به عوامل فتنه، بدنه مردمي و طيف هاي مختلف ارزشي كه شايد تا كنون انتقادهاي جدي اي به دولت نداشته اند را نيز به ميدان خواهد آورد.

از همين رو به نظر مي رسد تحرك هايي كه در دانشگاه ها از سوي افراطيون اصلاح طلب و فعالين فتنه پيگيري مي شود، هر چند با حمايت برخي از افراد موثر در مديريت دانشگاه ها، صورت مي گيرد، اما بعيد است كه با رضايت آقاي روحاني همراه باشد، از همين رو از رئيس جمهور انتظار مي رود، نسبت به ممانعت از پيشرفت و دامن زدن  بيش از پيش به تحرك هاي گروه هاي تندرو در دانشگاه ها، -كه با حمايت برخي از دولتي ها صورت مي گيرد- اقدام كند.