تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

شیوه برخورد حضرت زهرا(س) با مخالفین چگونه بود؟

تعداد بازدید : 929

شیوه برخورد حضرت زهرا(س) با مخالفین چگونه بود؟


با نزدیک شدن به اواخر فروردین ماه و فرا رسیدن روز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س)، فرصت مناسبی دست می‌دهد تا سر وقت سیره و سبک زندگی اجتماعی و دینی آن حضرت برویم؛ سیره و سبکی که می‌تواند برای دختران و بانوان امروز جامعه ما، سازنده باشد. در این باره، با حجت الاسلام سید مرتضی غروی از واعظان نامی کشور به گفتگو نشستیم که حاصل این مصاحبه، پیش روی شماست.

·         برخی از نکات اخلاقی برجسته شخصیت والای حضرت زهرا سلام الله علیها را برایمان بازگو می‌کنید؟

حضرت زهرا سلام الله علیها یک روایت زیبا دارند که می‌فرمایند: «حُبِّبَ اِلیَّ مِنْ دنیاکُمْ ثلاث»؛ از دنیای شما سه چیز را دوست دارم. یک «تِلاوَتُ کتاب اللّهِ»؛ خواندن قرآن است که خود حضرت به این قضیه عامل است. در خطبه فدکیه که الحمدلله اکنون در اختیار ما است و ثبت جهانی هم شد، با خلیفه اول از آیات استدلال می‌فرمودند. خلیفه اول وقتی گفت: پیغمبران ارث نمی‌گذارند. حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: مگر قرآن نخوانده‌ای؟ که می‌فرماید: «و ورث سلیمان داوود» نمل/۱۶. و در ادامه سوره مریم، نحل و نساء را در جهت رد این گفته ابوبکر قرائت فرمودند. تلاوت این آیات نشان می‌دهد حضرت زهرا سلام الله علیها با قرآن اخت بودند و این چنین بودند و این یکی از شیوه‌های اخلاقی حضرت زهرا سلام الله علیها بود.

·         و مورد دوم و سوم چیست؟

و دوم «والنَّظَرُ فی وجه پیامبر اکرم (ص) اللّهِ»؛ نگاه کردن به چهره پیامبر اکرم (ص) را از دنیا بیشتر دوست داشتند. به حدی که علمای اهل سنت اذعان می‌کنند که اگر پیغمبر یقین نداشت فاطمه زهرا (س) در مدت کمی ‌به او ملحق می‌شود می‌فرمودند: دینتان را از حضرت زهرا سلام الله علیها بگیرید. شخصیتی که وقتی از در وارد می‌شد رسول الله (ص) تمام قد جلوی او می‌ایستاد و دست حضرت زهرا سلام الله علیها را می‌بوسید و می‌فرمود: فاطمه (س) میوه قلبم و پاره تنم است. وقتی به حضرت زهرا سلام الله علیها نگاه می‌کنم بوی بهشت حس می‌کنم و کسی که زهرا را اذیت کند مرا اذیت کرده است. وقتی آیه ۶۳ نور نازل شد مبنی بر اینکه اعراب جاهلی جلوی پیغمبر پا دراز می‌‌کردند و با اسم کوچک پیغمبر (ص) را صدا می‌‌کردند و می‌‌گفتند محمد برای ما حدیث بگو. آیه نازل شد که پیامبر اکرم (ص) را با اسم کوچک صدا نکنید. بگویید یا رسول الله. وقتی این آیه نازل شد حضرت زهرا سلام الله علیها به پیامبر اکرم (ص) فرمود: سلام علیکم یا رسول الله. پیامبر اکرم (ص) خطاب به حضرت فاطمه سلام الله علیها فرمودند: فاطمه جان شما بگو پدر، این آیه در شأن تو نازل نشده است، تو از منی و من از تو‌ام. تو به من بگویی پدر هم من راضیم و هم خدا راضی است. هم پیغمبر حضرت زهرا سلام الله علیها را دوست دارند و هم حضرت زهرا سلام الله علیها پیامبر اکرم (ص) را. این تعلق خاطر فقط تعلق پدر و دختری نبود. حضرت زهرا سلام الله علیها مقاماتی داشت و سوم «وَالإِنفاقُ فی سبیل اللّه»؛ انفاق در راه خدا.

·         فکر می‌کنید جامعه امروز ما، چقدر اهل انفاق است و از این سیره فاطمی، تبعیت می‌کند؟

انفاق در جامعه کنونی ما کم رنگ است و شیطان می‌آید وسوسه می‌کند که کمک نکن نمی‌خواهد انفاق کنی، جهیزیه دختر بدهی و فقیر را اطعام کنی، چون ممکن است خودت فقیر شوی در حالی که این طور نیست. حضرت زهرا سلام الله علیها شیوه عملی انفاق را ارائه می‌کند و لباس عروسیش را انفاق کرد و گردنبندی که هدیه دختر عمویش بود را به فقیر داد و آیه «إِنَّمَا نُطْعِمُکُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لَا نُرِیدُ مِنکُمْ جَزَاء وَلَا شُکُورًا» انسان/۹ در شأن حضرت امیر المونین و فاطمه زهرا سلام الله علیها وارد شد. بدلیل اینکه شبانه روز فقیر، مسکین و اسیر را اطعام می‌نمود. این گونه‌اند که بزرگوار لقب می‌گیرند. بدلیل انفاق فی سبیل الله که از همه مهم‌تر انفاق جانی است که برای ولایت امیرالمومنین (ع) حضرت زهرا سلام الله علیها از حان خود انفاق کردند و امام صادق (ع) می‌فرمایند: ما حجت خدا بر مردمیم و مادرمان حضرت زهرا سلام الله علیها حجت خدا بر ما اهل بیت است. یعنی اگر حضرت زهرا سلام الله علیها مرد بود پیغمبر و نبی اکرم بود و امام زمان در توقیعی خطاب به شیخ طوسی می‌فرمایند: مادرم حضرت زهرا سلام الله علیها برای من اسوه است.

·         سلوک ایشان با همسرشان به چه ترتیبی بود؟

حضرت زهرا سلام الله علیها یکبار هم از امیرالمومنین (ع) چیزی نخواست. امیرالمومنین (ع) فرمود چرا از من چیزی نمی‌خواهی؟ حضرت زهرا سلام الله علیها در جواب فرمود: وقتی پا گذاشتم در خانه تو پیغمبر فرمود زهرا، نکند از امیرالمومنین (ع) چیزی بخواهی که او نداشته باشد و خجالت تو را بکشد. اما بعضی زن‌های امروزی می‌گویند شوهرم ربا بگیرد و... ولی برای من بهترین امکانات را فراهم کند.

روز بعد عروسی پیغمبر (ص) خطاب به فاطمه زهرا (س) فرمودند: کارهای داخل خانه به گردن تو باشد و کارهای بیرون خانه به گردن امیرالمومنین (ع) باشد. حضرت زهرا سلام الله علیها خوشحال شد و فرمود: الحمد لله دیگر نیاز نیست بروم در اجتماع و نگاه نامحرم بر من بیفتد. حضرت یکبار از خانه بیرون آمد و آن هم برای دفاع از ولایت بود با چه وضعی؟ با پوششی به نام جلباب که پوششی سرتاسری بود و در مسجد مدینه پرده‌ای زد و با ابوبکر محاجفه کرد و این حجاب حضرت زهرا سلام الله علیها بود.

اسماء بنت عمیس می‌گوید در اواخر عمر حضرت زهرا سلام الله علیها را می‌‌دیدم که ناراحت است. از او علت را سوال کردم. فرمود عرب‌ها بدن میت را روی تخته چوبی می‌گذارند و حجم بدن میت پیداست و دوست ندارم حجم بدنم را را ابی‌ذر و سلمان ببینند. با اینکه حضرت زهرا سلام الله علیها می‌داند که شب او را دفن می‌کنند و کسی جز سلمان که پیغمبر (ص) در مورد او فرمود «سلمان منا اهل بیت» و ابوذر زیر تابوت او را نمی‌گیرد. اینجا است که اسما می‌گوید من در حبشه بودم می‌دیدم که بدن میت را در تابوتی می‌گذرند که بدن پیدا نیست. حضرت زهرا سلام الله علیها می‌‌فرمایند: می‌توانی درست کنی؟ و با جواب مثبت اسماء حضرت زهرا سلام الله علیها خندید و گفت الحمدلله با خیال راحت از دنیا می‌روم، حجم بدنم پیدا نیست و نا‌محرم مرا نمی‌بیند.

·         قناعت و ساده‌زیستی آن حضرت در چه حدی بود؟

حضرت ساده زندگی می‌کرد و قانع بود. مسئله برجسته اخلاقی دیگر در مورد حضرت عبادت ایشان است. امام مجتبی (ع) می‌فرمود: مادرم بعد از نماز عشا به دعا، نماز و مناجات تا اذان صبح می‌ایستاد که حتی پاهای مادرم ورم می‌کرد. و آخرین نکته برجسته زندگی حضرت رعایت همسایه داری است که امروز در زندگی آپارتمان نشینی فراموش کردیم.

پیغمبر (ص) می‌فرمایند در شب معراج جبرئیل آنقدر همسایه را سفارش فرمود که گمان کردم همسایه از همسایه ارث می‌برد. حضرت زهرا سلام الله علیها برای همسایگانش دعا می‌کرد و امام حسن مجتبی (ع) می‌فرماید مادرم همواره می‌فرمود: الجار ثم الدار؛ اول همسایه سپس خانه.

·         ولایت پذیری حضرت زهرا سلام الله علیها در رفتار حضرت ویژگی بارزی داشت. این تبعیت از ولایت امام زمان خودشان به چه نحوی بود؟

در روایت داریم که اگر خداوند امیرالمومنین (ع) را نمی‌آفرید، برای حضرت زهرا سلام الله علیها کفوی نبود. حضرت، امیر المومنین (ع) را شناخته بود. انسان باید برود نسبت به ولی الله اعظمش معرفت کسب کند. چون حضرت زهرا سلام الله علیها معرفت نسبت به امیرالمومنین (ع) داشت و به حقانیت حضرت اعتقاد داشت. این است که با کلام، پهلو و با محسنش از امیرالمومنین (ع) دفاع کرد. گناهانی که انجام می‌دهیم به این دلیل است که نسبت به ولی الله اعظم خودمان معرفتی نداریم. باید معرفتمان را زیاد کنیم که اکنون ولی الله اعظممان امام زمان (عج) است. در روایت داریم که یکبار پیامبر اکرم (ص) فرمودند علی جان زهرا را چگونه یافتی؟ فرمودند: نعم العون علی طاعة الله؛ خوب همسری است مرا در اطاعت خداوند کمک می‌کند.

و متاسفانه الان وقتی از مردی که محاسنش را زده یا انگشتر طلا دستش است علت را سوال می‌کنیم می‌گوید چون خانمم گفته است. حضرت زهرا سلام الله علیها ولایت‌پذیر بود و هر چه امیرالمومنین (ع) می‌فرمود اطاعت می‌کردند. وقتی آن «دو نفر» برای عیادت حضرت زهرا سلام الله علیها به خانه ایشان آمدند. امیرالمومنین (ع) از حضرت زهرا سلام الله علیها اجازه خواست که زهرا جان این دو نفر برای عیادت آمده‌اند. اینجا اوج ولایت پذیری، خضوع و خشوع حضرت زهرا سلام الله علیها را نسبت به امیرالمومنین (ع) می‌بینید که می‌فرمایند اینجا خانه توست و من زهرا کنیز تو هستم.

·         روش برخورد حضرت زهرا سلام الله علیها زهرا (س) با مخالفین به چه نحوی بوده است؟

برخورد حضرت زهرا سلام الله علیها بر اساس آیه «قل هاتوا برهانکم» به مخالفین می‌گفت برهانتان را بگویید و با جر و بحث استدلال نمی‌کردند. و فرمایشات ایشان در مسئله فدک و ولایت بر اساس برهان بود. بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) می‌آمدند کنار قبر پدر گریه می‌کردند که گریه‌ای سیاسی بود. شخصی از کنار قبر پیغمبر گذشت و خطاب به حضرت زهرا سلام الله علیها گفت چرا گریه می‌کنید؟ حضرت فرمود: بخاطر ظلمی ‌که نسبت به امیرالمومنین (ع) جانشین پیامبر اکرم (ص) شده است. آن شخص گفت زهرا جان چرا امیرالمومنین (ع) خلافت را نیامد بگیرد؟ حضرت زهرا سلام الله علیها چه زیبا پاسخ دادند واقعه غدیر را فراموش کردی؟ واقعه غدیر را تعداد زیادی از بزرگان اهل سنت نقل و پیامبر (ص) اتمام حجت کردند و جای هیچ شک و شبهه‌ای نبود و حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود از پدرم شنیدم مثل امام مثل کعبه است، مردم باید دور کعبه بگردند کعبه نباید دور مردم بچرخد. مردم باید می‌آمدند دور امیرالمومنین (ع) می‌چرخیدند، نچرخیدند رفتند سقیفه بنی ساعده را تشکیل دادند و ابوبکر، عمر، عثمان و دیگران را انتخاب کردند.

·         امروزه مشکل بیشتر زوجین، اختلافاتی است که بین آنها وجود دارد. برایمان بیشتر از اخلاق همسرداری در سیره فاطمی‌ می‌گویید؟ اینکه چنین اخلاقی در چه رفتارهای حضرت نمود می یافت...

روایت زیبایی وجود دارد که اهل سنت هم آن را نقل کرده‌اند. امیرالمومنین (ع) می‌فرماید بر حجله حضرت زهرا سلام الله علیها وارد شدم دیدم حضرت زهرا سلام الله علیها گریه می‌کند. گفتم از ازدواج با من ناراضی هستی که من همسر تو شدم و تو هم همسر من شدی؟ حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود: علی جان، می‌دانی گریه من برای چه است؟ دیروز من در خانه پدرم بودم، امروز در خانه تو هستم، یک روز هم می‌آید که باید از خانه دنیا رخت ببندیم و به سمت خانه آخرت برویم. و بعد می‌فرمایند علی جان بیا دو رکعت نماز بخوانیم و سه شبانه روز در نماز بودند و خداوند به ملائکه به دلیل این حرکت حضرت زهرا سلام الله علیها مباهات کرد. از حضرت سوال می‌کنند نزدیک‌ترین حالت خدا به زن چه حالتی است؟ حضرت در پاسخ می‌فرمایند: هنگامی ‌که زن در خانه می‌ماند و به امور خانه می‌پردازد از بهترین حالات هست. وای بر زنی که شوهرش را غضبناک و خوش به حال زنی که شوهرش را راضی می‌کند. و همسرداری حضرت را در چند نکته می‌توان نمود بارز یافت. همسرداری، تربیت فرزند، حجاب و قانع بود.