تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

عارف و سودای سرلیستی

تعداد بازدید : 812
عارف و سودای سرلیستی


سیدحمید جاودان

گویا استراتژی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم برای معرفی کاندیدای واحد به‌‌ همان ترتیب انتخابات ریاست جمهوری هفتم تعریف شده بود، با این تفاوت که این بار به جای میرحسین موسوی، خاتمی مهره تبلیغاتی این جریان و یکی از شخصیت‌های اصلاح طلب که حتی به عنوان کاندیدای احتمالی هم نامی از وی برده نشده است، به عنوان کاندیدا به مردم معرفی شد

در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نیز، بر خلاف تصور همگان محمدرضا عارف به عنوان تنها کاندیدای ریاست جمهوری جبهه اصلاحات پا به عرصه رقابت سیاسی کشور گذاشت، اما از آن جایی که در فتنه سال ۸۸ نابخردی‌ها و سودای در دست گرفتن قدرت آن‌ها را به پرتگاه سیاسی برده است، مردم اقبال زیادی به آن‌ها نشان ندادند و به اجبار تن به وحدت با اعتدالگرایان دادند.

از گوشه و کنار فعالیت زودهنگام انتخاباتی اصلاح طلبان، شنیده می‌شود که مجید انصاری، از شخصیت‌های شاخص اصلاح طلبان، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو مجمع روحانیون مبارز و معاون پارلمانی رئیس جمهور، برای در دست گرفتن کرسی‌های مجلس قصد یارگیری دارد و شنیده شده تلاشهایی برای اجماع اصلاح طلبان حول کاندیداتوری یک شخص اصلاحاتی صورت گرفته است.

اما محمد رضا عارف، در اولین گام از تحرکات مستقلانه انتخاباتی خود برای پارلمان دهم از جمع اعضای بنیاد باران، بنیاد منتسب به سیدمحمد خاتمی بیرون آمد تا مستقلا اقدام به راه اندازی بنیاد و حزبی جدید کند. اقدامی که برخی آن را نشأت گرفته از کدورت بین خاتمی و عارف می‌دانستند. اما عارف در چندین اظهارنظر خود، آن را صراحتا رد کرد و این اقدامش را در راستای تأسیس حزب جدیدی عنوان کرد.

عارف بعد از سرخوردگی یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری این روز‌ها دفتر بنیاد امید ایرانیان را محلی برای رفت و آمدهای گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی متعدد ساخته و روز‌هایش را در دیدار با این گروه‌های سیاسی می‌گذراند. وی در یکی از همین دیدار‌هایش، درخصوص تحرکات انتخاباتی خود گفته است «در حال ارزیابی شرایط کشور و گروه‌های سیاسی و تشکل‌ها هستیم، فعالیت برای حضور در انتخابات مجلس دهم را در حد راهبرد‌ها آغاز کردیم و در حال کار هستیم.» معاون اول رئیس جمهور پیشین کشور که از وی به عنوان یکی از عوامل پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یاد می‌شود، گفته است «معتقدیم همه گروه‌های سیاسی باید از الان کار انتخاباتی را آغاز کنند تا انتخاباتی پرشور در حد انتخابات ریاست جمهوری یا با مشارکتی بالا‌تر داشته باشیم.» در همین دیدارهای سیاسی بود که او از تصمیم خود برای حضور پرقدرت در انتخابات مجلس خبر داد. این را محمد‌ ‌زارع‌فومنی، د‌بیر کل جبهه مرد‌می اصلاحات رسانه‌ای ساخت. بنا به گفته وی عزم عارف برای کسب کرسی ریاست مجلس است.

ماجراهای انتخابات ریاست جمهوری با همه ناخوشایندی‌هایش برای عارف تمام شد اما سرخوردگی از این ناملایمات گویی عارف را نه به سوی سکوت و گوشه نشینی، که این بار به تدارک سازی برای برداشتن گام انتخاباتی دیگر برای پارلمان دهم واداشته است. گامی که شاید در پی آن انتظار حمایت شدن از سوی رهبران جریان اصلاحات را نیز همراه خود داشته باشد. چه آنکه عارف با نقشی که در انتخابات ریاست جمهوری ایفا کرد و با کناره گیری خود، زمینه را برای ائتلاف اصلاح طلبان حول محور حسن روحانی فراهم کرد، قاعدتاً در صورت حضور در انتخابات مجلس آینده انتظار سرلیستی اصلاح طلبان را دارد.

با تمام این تلاش‌ها و با تمام اوصاف، اینگونه به نظر می‌رسد که حضور عارف در انتخابات مجلس دهم خصوصا سرلیستی اصلاح طلبان با موانعی روبه‌رو است. به نظر می‌رسد بخشی از جریان اصلاحات با سرلیستی وی مخالف است و به دنبال آن هستند که با دنبال کردن استراتژی ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالگرایان شانس پیروزی خود در انتخابات مجلس را بالا ببرند. گویی اصلاح گرایان هنوز به باور قطعی برای جدا کردن راه خود از اعتدال گرایان نرسیده‌اند و رمز پیروزی بر رقیب اصولگرا را همچنان در نزدیکی به اعتدال گرایانی که حال عنان دولت را نیز در دست دارند می‌بینند.

پیگیری همین استراتژی است که بی‌شک در کنار نام عارف، نام و چهره‌های دیگری مانند ناطق نوری را نیز مطرح می‌سازد. امری که در صورت تحقق، می‌تواند به سد بزرگی برای حضور عارف در انتخابات مجلس تبدیل شده و برای همیشه او را از دایره سیاست بیرون کند. در همین راستا برخی خبر‌ها حکایت از آن دارد که بخشی از اصلاح طلبان تلاش‌های خود برای کنترل عارف و مانع شدن از حضور مستقلانه او در انتخابات را آغاز کرده‌اند.

برخی نیز بر این اعتقادند از آنجایی که عارف با برچسب اصلاح طلبی شناخته می‌شود طیف حامیان دولت نیز که به عنوان جریان اعتدال گرا در فضای سیاسی کشور حضور دارند، با نقش آفرینی عارف یا حتی ریاست وی بر مجلس آینده نیز موافقت نخواهند کرد و به طور قطع دنبال آن خواهند بود که چهره‌ای معتدل و همسو با دولت همچون ناطق نوری ریاست مجلس آینده را بر عهده گیرد. لذا عارف از سوی طیف نزدیک به دولت نیز چندان مورد توجه قرار نخواهد گرفت. این در حالی است که عارف اخیرا د‌ر د‌ید‌ار با جوانان حزب اعتماد‌ ملی گفته است «مهم نیست که چه کسی سر لیست انتخابات باشد‌، نباید‌ فعلا وارد‌ مصاد‌یق شد‌ و باید‌ روی راهبرد‌ها و جهت گیری و حضور پرشور مرد‌م د‌ر انتخابات برنامه‌ریزی کرد.»

از همین باب است که حضور عارف در انتخابات مجلس آینده که بنا به گفته وی اکثریت آن متعلق به اصلاح طلبان خواهد بود، با اما و اگر‌ها و موانع بسیاری همراه خواهد بود و می‌تواند به چالشی جدید برای اصلاح طلبان در انتخابات آینده تبدیل شود. چالشی که یا عارف را در دایره سیاستمداران اصلاح طلب حفظ خواهد کرد یا او را به دوری ناخواسته و اوت شدن از سیاست گسیل خواهد کرد. در هر صورت آنچه اهمیت دارد این است که اصولگرایان از حرکت چراغ خاموش اصلاح طلبان برای رسیدن به وحدت از یک سو و تفرقه افکنی بین اصولگرایان از سوی دیگر مطلع و برای رقابت با این جریان هم استراتژی مشخص داشته باشند.