تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

«راست‌هایی که دولت نمی‌گوید»!

تعداد بازدید : 897
ریشه‌یابی ادعای دولت در حذف 10 میلیون یارانه‌بگیر و «راست‌هایی که دولت نمی‌گوید»!

بالاخره ماجرای ثبت نام مجدد برای یارانه ها به اتمام رسید اما حرف و حدیث‌های آن همچنان باقی است.

 آنچه مشخص بود این است که برخی از یارانه بگیران قبلی واقعا مستحق دریافت یارانه نبودند و از ابتدا هم بنا نبود که به همه یارانه داده شود و آنچه در قالب طرح تحول اقتصادی مطرح شد، این بود که بیت المال به شکل عادلانه تقسیم شود؛ طبیعی است که عدالت در توزیع به معنای توزیع برابر نیست و منظور این است که بودجه ها در جای صحیح خود قرار گیرد.

با این حال امروز ثبت نام به پایان رسید و گزارش ها حاکی از آن است که نزدیک به 70 میلیون نفر مجددا برای دریافت یارانه ثبت نام کرده اند. تاکنون کمتر از ۵ درصد مردم انصراف داده اند و برآورد میشود این عدد تا پایان از ۵ میلیون نفر تجاوز نکند.

با انتشار این خبر، از ابتدای هفته گذشته دولتی ها بجای ترغیب برای انصراف راهبرد دیگری را اتخاذ کرده و از سویی از اهرم حذف اجباری سخن میگویند و از سویی دیگران را مقصر ثبت نام مردم معرفی می کنند.

وزیر اقتصاد در مجلس سخن از شناسائی ۱۰ میلیون نفر اقشار مرفه داد. امری که با توجه به عدم دسترسی دولت به پایگاه اطلاعات اقتصادی بانکها و سازمان ثبت اسناد، کاملا نادرست ارزیابی میشود.

محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور هم امروز در خصوص نحوه تبلیغ صدا و سیما برای انصراف مردم در مرحله دوم یارانه‌ها اظهار داشت: تلویزیون به گونه‌ای تبلیغ می‌کرد که مردم ثبت‌نام کنند ضمن اینکه دهک نهم و دهم جامعه در تبلیغ تلویزیون گم شده بودند و تلویزیون تلاش خود را برای ثبت‌نام مردم انجام داد. من دیروز بعد از ظهر در رادیو شنیدم که امروز روز آخر ثبت‌نام است از این رو مردم جا نمانند و ثبت‌نام کنند.

اما این میزان از ثبت نام خود دارای نکاتی است که در خور توجه است.

در این باره بد نیست یک ادعای دولت بررسی و واکاوی شود.
ادعای دولت:

دولت برای ترغیب مردم به انصراف وعده میدهند که منابع حاصل از انصراف مردم به خزانه منتقل نمیشود و در مقابل صرف پوشش بیمه ای و افزایش سلامت عمومی مردم میشود.

فرض مسئله و نتیجه گیری:

منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها با ۱۲ هزار میلیارد تومان کسری سالانه (یا ۱۰۰۰ میلیارد تومان کسری ماهانه) مواجه است. دولت به ۷۶ میلیون نفر ماهانه ۴۵۵۰۰ تومان یارانه میدهد که نیاز به حدود ۳۵۰۰ میلیارد تومان منابع ماهانه و ۴۲ هزار میلیارد تومان منابع سالانه دارد. فرض کنید ۵ میلیون نفر انصراف دهند، حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان دست دولت را میگیرد که در واقع یک چهارم کسری منابع فعلی است. اما دولت حداقل نیازمند ۱۰ میلیون نفر انصرافی است تا حداقل نیمی از کسری منابع فعلی ۱۲هزار میلیاردی جبران شود و نیم دیگر را با افزایش قیمت جدید بنزین، گازوئیل، برق و آب جبران کند.

شاید به همین دلیل است که آقای نوبخت میزان افزایش قیمت بنزین را منوط به میزان انصرافیها میداند.

از سوی دیگر دولت با استفاده از اطلاعات حساب کارمندان در بانک ملی، اطلاعات معاملات املاک در پرتال اینترنتی وزارت مسکن، اطلاعات خودروهای گرانقیمت و اطلاعات کارتهای بازرگانی حداکثر میتواند ۲ میلیون نفر افراد بالای ۲ میلیون تومان درآمد را شناسائی و حذف کند. حذف ۱۰ میلیون نفر نیازمند حذف بخش عمده ای از کارمندان دولت است که حتما تبعات اجتماعی دارد.

بنابراین حتی اگر ۱۰ میلیون نفر از مردم یارانه نگیرند باز هم کسری منابع جبران نمیشود.

حالا باید در ادعای دولت مبنی بر مصرف منابع انصرافی در بیمه و بهداشت شک کرد چرا که با انصراف مردم صرفا کسری منابع دور قبلی یارانه ها از بین میرود.

دکتر علی یحیی زاده عضو هئیت علمی دانشگاه در یادداشتی در این باره می گوید: دولت با اجرای مرحله دوم یارانه ها و افزایش قیمت بنزین، گازوئیل و ... منابع جدیدی بدست میآورد که بر خلاف دور قبل این منابع به جیب مردم واریز نمیشود. بلکه از آنها برای افزایش پوشش بیمه و کاهش هزینه بهداشت استفاده میکند. این همان بخش صحیحی است که متاسفانه در اظهارات دولتیها در مقابل انصراف مردم وانمود میشود. البته بماند که تا زمانیکه قیمت گذار بخش سلامت و ناظر بازار سلامت هر دو دست ذینفع یعنی صنف پزشکان (نظام پزشکی) است، هر گونه افزایش بیمه مشکلی را حل نمیکند. دور باطل ادامه دارد. مجددا قیمتها را بالا میکشند و باز بیمه کفاف نمیدهد و زیر میزی جایگزین میشود و ... !

دانش آموخته اقتصاد بر این باور است که دولت یازدهم که با شعار دولت راستگویان روی کار آمده از راهبرد «هر راستی را نباید گفت» استفاده میکند. نمونه دیگر این راهبرد در موضوع آزادسازی و دریافت اقساط ۴.۲ میلیارد دلار بروز یافته است. در حالیکه منتقدان میگویند هنوز پولی از این مبلغ دست ایران را نگرفته، دولت میگوید نه. پولها را دریافت کرده ایم. در واقع راست میگوید. وجوه ایران که پیش از این در حسابهای بانک مرکزی نزد بانک مرکزی ژاپن بوده به حسابهای دیگر بانک مرکزی واریز شده. این یعنی پولها واریز شده! اما آن بخشی که دولت نمیگوید و در واقع دروغ میگوید این است که این پولهای واریز شده اما مثل قبل قابل استفاده نیست. یعنی نمیتوان از محل آن ال سی گشایش کرد؛ نمیتوان آنرا برای واردات به حساب فروشندگان خارجی حواله کرد! یعنی غیر قابل استفاده و مسدود است. یعنی اصلا آزاد نشده است!
به نظر میرسد عدم صداقت با مردم در موضوع هدفمندی یارانه ها تبعات جدی برای دولت و جریان سیاسی اش خواهد داشت. لذا پیشنهاد میشود به جای افزایش قیمتها و حذف یارانه بگیران، ابتدا دولت اقدام به کاهش ریخت و پاش و هزینه های غیر ضروری خود کند و با کاهش معوقات صد هزار میلیاردی بانکها و جلوگیری از فرار مالیاتی دهها هزار میلیاردی مترفین کسری منابع را جبران نماید.