تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

دیپلماسی را به کم حافظه ها نسپارید!

تعداد بازدید : 803

نگاهی به حواشی معرفی سفیر جدید ایران در سازمان ملل

دیپلماسی را به کم حافظه ها نسپارید!

«حمید ابوطالبی» دیپلمات 57 ساله کشورمان، مسئولیت ‌های گوناگونی در جمهوری اسلامی ایران داشته است. سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشورهایی نظیر ایتالیا، بلژیک و استرالیا، سفیر ایران در اتحادیه اروپا به مدت ۱۵ سال، مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه به مدت ۵ سال، مشاور وزیر امور خارجه به مدت ۵ سال و عضویت در شورای استراتژیک وزارت امور خارجه، بخشی از مسئولیت های ابوطالبی در سه دهه اخیر است. ابوطالبی همچنین در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام (در زمان ریاست حسن روحانی بر این مرکز) مدیر بخش مطالعات آسیا بوده است. وی پس از روی کار آمدن دولت یازدهم به دلیل ارتباط نزدیک با حسن روحانی از مرکز تحقیقات استراتژیک به دفتر رئیس جمهور منتقل گشته و در ۱۶ مهر ماه سال ۹۲ به عنوان مسئول سیاسی دفتر رئیس جمهور منصوب شد.

اما جنجال آفرینی آمریکایی ها که مربوط است به حضور ابوطالبی در اشغال لانه جاسوسی این کشور در ایران، موجب شده که با پایان دوره ماموریت «محمد خزاعی» نماینده سابق ایران در سازمان ملل، از اسفند ماه سال گذشته تا کنون، ایران سفیری در این سازمان نداشته باشد. آمریکا علی رغم قوانین بین المللی که به دلیل قرار گرفتن مقر سازمان ملل در این کشور، او را ملزم به پذیرش حقوق اولیه دولت ها نموده است، طرحی را در سنا گذراند و با امضای این طرح توسط اوباما عملا ابوطالبی امکان دریافت روادید برای حضور در مقر سازمان ملل را از دست داده است.

«تد کروز» سناتور جمهوری خواه ایالت تگزاس در طرح مذکور به کنگره آمریکا پیشنهاد داد که آمریکا مجاز است ورود افرادی را که برای منافع این کشور تهدید محسوب می شوند و یا این منافع را پیش از این مورد تهدید قرار داده اند، به خاک این کشور محدود کند. این سناتور در دفاع از طرح خود گفته است: «قابل تصور نیست که آمریکا تحت عنوان پروتکل دیپلماتیک بین المللی مجبور به میزبانی شخصی خارجی شود که بی توجهی فوق العاده ای به وضعیت دیپلمات هایی (جاسوس های آمریکایی) که در کشور او مستقر بودند نشان داده است.»

«ماری هارف» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یکی از آخرین واکنش های خود در این رابطه گفته است: «این برای ایران مناسب نیست که کسی را به عنوان نماینده دائم در سازمان ملل و زندگی در آمریکا معرفی کند که در چنین حادثه ‌ای در تاریخ آمریکا شرکت داشته است. برای ما مناسب نیست که برای او روادید صادر کنیم و ما به او روادید نخواهیم داد.»

در حال حاضر با توجه به اعلام رسمی سازمان ملل مبنی بر اینکه این سازمان وارد این مناقشه بین دو کشور ایران و آمریکا نمی شود، کمیته هایی مشغول بررسی راه حل این موضوع هستند که تا کنون نتیجه مشخصی نداشته است. ابوطالبی تنها به صرف آنکه مدت کوتاهی مسئولیت مترجمی در ماجرای دستگیری جاسوسان آمریکایی را بر عهده داشته است این گونه مورد هجمه طرف آمریکایی قرار گرفته است.

وی در واکنشی نسبت به این حاشیه سازی ها اعلام کرده بود که در زمان تسخیر لانه جاسوسی در تهران نبوده و پس از چندین روز در جریان درخواست همکاری از وی برای حضور در برنامه هایی که نیازمند ترجمه بیانیه ها و یا گفتگو با هیئت های خارجی بوده است به این موضوع مرتبط شده است.

برای آمریکا حتی کوچکترین نقشی که از طرف دیگران علیه منافع ملی آن کشور تعریف شود در حافظه تاریخی سیاست مداران باقی می ماند. این حافظه های تاریخی آمریکایی ها نه تنها به خوبی کار می کند، بلکه مورد توجه و ارزش گذاری مسئولان اجرایی آن کشور در عالی ترین سطوح نیز قرار می گیرد و یک مترجم موقت را که در جریان اقدام انقلابی ایران علیه جاسوسان آمریکایی با سیاست مداران کشورش همکاری کرده است، بر خلاف تمام قواعد و معاهدات بین المللی از ورود به مقر عمومی سازمان ملل منع می نماید.

بر اساس گمانه زنی های رسانه ای داخلی که از طرف جریان های افراطی حامی دولت صورت می گیرد، تلاش می شود راه حل نهایی این مسئله را بر کوتاه آمدن ایران و معرفی فردی دیگر برای این پست تعریف نمایند. در واقع عقب نشینی های دیپلماتیک گام به گام، از طرف جریان های رسانه ای و مشاوره ای افراطی در حالی به دولت تحمیل می شود که در طول کمتر از یک سالی که دولت جدید زمام امور را در دست گرفته، همواره منافع و کرامت ملی مردم ایران از طرف مراودات دیپلماتیک با غربی ها مورد تمسخر قرار گرفته است. این رویه از چنان شیب تندی برخوردار بوده است که امروز رسانه های حامی دولت در تلاش برای عادی سازی کوتاه آمدن ایران از انتخاب ابوطالبی نزد افکار عمومی هستند.

از این روست که نهاد دیپلماسی کشور به جای اینکه اقدام به ایجاد جبهه گیری بین المللی علیه بدعت توهین آمیز دولت آمریکا نماید، نقشی منفعلانه از خود نشان می دهد. در طول ماه های اخیر مسئولان مربوطه بدون مراجعه به حافظه های تاریخی خود با دعوت از چهره های تندرو و معاند نظام اسلامی و مردم ایران، همچون «جک استراو»، «سایمون گس»، اعضای پارلمانی اتحادیه اروپا و برخی برنامه های دیگر نه تنها برخوردی پایاپای با رویکردهای اهانت آمیز غرب در مناسبات دیپلماتیک نداشته اند، بلکه با این روند، شکستن خط قرمزهای پر رنگ تری را نیز هدف گرفته اند. دعوت از «آیزنمن» معمار و طراح نماد هلوکاست که بناست در اردیبهشت ماه امسال در برج میلاد تهران سخنرانی کند، هیچ تناسبی با مدل تعامل دیپلماتیک غربی ها با جمهوری اسلامی ایران ندارد و تنها از دست اندر کارانی با حافظه های تاریخی صفر می تواند صورت پذیرد.

علی احمدپور