تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

گزارشی از حاشیه های مستند «من روحانی هستم»

تعداد بازدید : 928

گزارشی از حاشیه های مستند «من روحانی هستم»

جنگ نرم حامیان دولت علیه آزادی بیان

«من روحانی هستم» یک درد است و در مسیر درمان نباید «درد» را به چشم یک تهدید نگاه کرد. درد، فرصت و نعمتی است که با نمایان شدن نشانه های آن، لازم است برنامه ریزی جهت رفع منشأ درد در دستور کار قرار گیرد. به طور کلی هر انتقادی می تواند در نگاه اول برای منتقد عنه مقداری ناراحتی و نگرانی ایجاد نماید؛ اما برخورد صحیح و اصولی با این نقد و اندیشه در چند و چون آن، نتایج مثبت و مبارکی را به همراه دارد.

مستندی که چند ماه پیش، توسط موسسه چند رسانه ای شفق ساخته و عرضه شده بود، با ساختاری ساده، روان و استنادی، بخش هایی از مهمترین سوابق سیاسی دکتر روحانی را به نمایش می گذارد. مستند بودن محتوا و عاری بودن از هرگونه تحلیل و قضاوت، به مخاطب این اجازه را می دهد تا بر اساس اطلاعات خام و دسته اول با هر آنچه که در واقعیت رخ داده آشنا شود و با استفاده از این داده ها خود به تحلیل و شناخت برسد.

اما در آستانه سالگرد انتخابات 24 خرداد و نیز سالگرد واقعه 18 تیر، به یک باره این مستند که چندین ماه پیش برای استفاده عموم مردم منتشر شده است، مورد حمله و جنجال رسانه ای طیف سیاسی خاصی قرار می گیرد.

شدیدترین اعتراضات به این مستند از جانب رسانه های زنجیره ای افراطی و دوم خردادی و به عنوان حمایت از رئیس جمهور صورت گرفته است؛ چرا که این مستند توانسته به شکل روشنی، اختلاف نظر میان روحانی و تفکر افراطی دوم خردادی ها را به نمایش بگذارد. روزنامه هایی همچون شرق، آفتاب یزد، اعتماد و آرمان به طور مستقیم از افشاگری های این مستند احساس خطر می کنند.

پرداختن به حادثه 18 تیر در این مستند و تبیین نوع نگاه حسن روحانی به غائله مذکور، امنیت سیاسی این گروه های افراطی را به شدت تهدید می کند. گروه هایی که با انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور، نتوانستند در آن حدی که می خواستند سهم خواهی های خود را از دولت عملی کنند و با دیوار نسبتا محکمی از پایبندی روحانی به روحیه اعتدال مواجه شدند، به بهانه این مستند عبای حمایت از رئیس جمهور به دوش انداخته اند تا شاید به این بهانه، انتقام سیاسی خود را از این دسته از افشاگری ها بگیرند.

این مستند در بخش مربوط به حادثه 18 تیر 78، به یکی از موضع گیری های انقلابی حسن روحانی اشاره می کند و در عین حال با پخش گفتگوی محمد علی ابطحی، رئیس دفتر وقت محمد خاتمی، مبنی بر اینکه در مراسم دانشجویی مربوط به این واقعه، خاتمی حاضر به سخنرانی نشد، عملا یکی از خطاهای بزرگ سیاسی جریان افراطی دوم خرداد را به نمایش می گذارد. ابطحی خود این اقدام خاتمی را یک اشتباه بزرگ معرفی می کند؛ اشتباهی که حسن روحانی به عنوان دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی آن را جبران نمود و با یک سخنرانی حماسی و انقلابی، ضمن تبیین جریان اصلی فتنه گران خیابانی و نسبت دادن عناوینی همچون «برانداز» و «اراذل و اوباش» به آنها توانست شاخه های ارتباطی میان فتنه گران با بدنه برخی از عناصر افراطی دولت وقت را قطع کند.

در حقیقت، درست در ایامی که این جریان افراطی در حال تطهیر نقش فتنه گری خاتمی در انتخابات 88 و آماده سازی جبهه ای جدید برای انتخابات مجلس دهم است، افشاگری «من روحانی هستم» هزینه زیادی را به این پروژه تحمیل نموده است. در این مستند اشاره شده است که سخنرانی روحانی به شکل مرموزی از آرشیوهای رسمی کشور حذف شده است و به نظر می رسد در صورتی که این موضوع پیگری شود شاید به کشف واقعیت های تاریخی بیشتری در زمینه حادثه 18 تیر 78 کمک کند.

 

در کنار روایت حمایت آمیز این مستند از نقش روحانی علیه فتنه گران 78، روایت های مستند دیگری نیز با نگاه انتقادی در این مستند منتشر شده است. مک فارلین، دخالت نا به جا در عزل رئیس وقت صدا و سیما، مسئله 99 نفر و جلسه عقلا مهمترین سوژه های تاریخ انقلاب هستند که در این مستند با محور نقش حسن روحانی در هر یک از آنها ارائه شده است.

استنادات این روایت های تاریخی، همگی بر اساس آثار مکتوب فعالان و سیاسیون اصلی حاضر در انقلاب اسلامی بوده و همین مسئله، مهم ترین نقطه قوت اثر است. مسئله ای که باعث شده موضع گیری های بعضا تند سیاسیون درباره این مستند، بیشتر از این که به ضرر «من روحانی هستم» تمام شود، وجهه افراد مذکور را در جامعه مخدوش نماید. کتاب های خاطراتی که هاشمی رفسنجانی منتشر نموده اصلی ترین وقایع مطرح در مستند را شرح می دهند و در عین حال آرشیوهای دقیق و گفتگوهای صورت گرفته توسط عناصر سیاسی، همگی تنها و تنها به بیان واقعیتی می پردازند که زمانی رخ داده است. از این رو واکنش های برخی جریانات سیاسی و شخصیت های دولتی یا نزدیک به دولت نسبت به این مستند در واقع اعتراض به متن تاریخ است زیرا «من روحانی هستم» بخشی از تاریخ مستند معاصر در دوره انقلاب اسلامی است.

مطرح شدن موضوع 18 تیر و نیز اقدام ناشیانه و تامل برانگیز ظریف در دوره مذاکرات هسته ای دولت دوم خرداد، در این مستند، بار سنگینی از مطالبه افکار عمومی را بر بقایای جریان سیاسی دوم خرداد تحمیل نموده است. به نظر می رسد رفتار عجولانه برخی مسئولان دولتی در موضع گیری علیه این مستند با تاکید بر این قید که «هنوز آن را ندیده اند»! بیشتر ناشی از فشارهایی سیاسی است که از طرف آسیب دیدگان انتشار واقعیات تاریخ صورت گرفته است.

علی احمدپور؛