تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

بدحجابی و تهدیدی به نام «ناامنی روانی در خانواده‌ها»

تعداد بازدید : 676
بدحجابی و تهدیدی به نام «ناامنی روانی در خانواده‌ها»

هر چند به فتوای بعضی از مراجع، زنان بدحجابی که خود را در معرض دید دیگران قرار می دهند دارای حرمت نمی باشند و نگاه به آنان همچون نگاه به زنان بادیه نشین و اهل ذمه خالی از حرمت می باشد (چنانکه موجب تحریک و مفسده نگردد)، اما بعضی از بدحجابان (به وسیله ی آرایش و استفاده از لباسهای چسبانی که بدن و جنسیت شان را به نمایش می گذارد) چنان خود را وسیله ی هوسرانی و شهوترانی دیگران قرار می دهند که نگاه ابتدایی به آنان نیز موجب تحریک و گناه می گردد.

پدیده ی بدحجابی که امروزه در سطح گسترده ای در جامعه مشاهده می گردد، اثرات و آسیبهایی برای نهاد مقدس خانواده و امنیت و آرامش آن دارد. خانواده شخص بدحجاب و یا خانواده های متعادل دیگری که از این ناهنجاری عرفی و دینی به دور هستند، اما بالاجبار در اجتماع شاهد آن می باشند، با این آسیبها مواجه می شوند.

آسیبهایی که خانواده شخص بدحجاب به مرور با آن مواجه می شود، بسیار است که چند آسیب مهم که بدون استثناء دامنگیر همه اینگونه خانواده ها است، بیان می گردد:

1-     دور شدن از وظیفه بندگی نسبت به خدای متعال و ارتکاب حرام و بی اهمیتی به دستور صریح قرآن. (حجاب)

2-      بی غیرتی مردان خانواده، اعم از پدر، همسر، برادر و پسر. پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: هر مردی که همسرش با آرایش (بدحجاب) از خانه بیرون رود، بی غیرت است؛ و هرکس او را بی غیرت بخواند، گناهی نکرده است. همچنین در زمان خلافت امیر مؤمنان علی(علیه السلام) وقتی به آن حضرت گزارش رسید که در مسیر راه ها، بعضی از مردان و زنان رعایت حریم عفت را نمی کنند، بسیار ناراحت شد و مردم کوفه را جمع کرد، در ضمن سخنرانی به آنها فرمود: «نبّئت انّ نسائکم یدافعن الرّجال فی الطّریق، اما تستحیون؟ لعن اللّه من لایغار؛ به من خبر رسیده که زنان شما در مسیر راه ها به مردان تنه می زنند، آیا حیاء نمی کنید؟ خداوند لعنت کند کسی را که غیرت نمی ورزد.

3-      بی عفتی دختران و بانوانی که خود را در منظر چشم بیگانگان و و وسیله ی شهوترانی مردان قرار می دهند.

 امام على عليه السلام می فرمایند: العَفافُ يَصونُ النَّفسَ ويُنَزِّهُها عَنِ الدَّنايا؛ عفّت، نفس را مصون مى دارد و آن را از پستي ها دور نگه مى دارد. (غرر الحكم، ح 1989 - منتخب ميزان الحكمة، ص 386)

اما آسیبهایی که این ناهنجاری را به دیگر خانواده ها وارد می کند به شرح زیر می باشد:

1-     مردان خانواده: چون مردی به چهره و پیکر زنان و دختران کم پوشش چشم بدوزد، مشاهده ی این صحنه ها تمایلات آلوده ای در فرد ایجاد می کند. اگر فرد اهل گناه و شهوترانی نباشد و مهارت کافی برای دفع اینگونه افکار مزاحم را از طریق رعایت تقوی و ترس از خدا و رجوع به همسرخویش نداشته باشد، پس از آنکه به خانه باز می گردد، مجموعه ای از ویژگی های آنان را پیش رو و مجسم می بیند و برایش تسلسل خاطر پدید می آید و سپس در مقام مقایسه آنها با همسر خود بر آمده و به همسرش بی رغبت می شود. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: هرگاه چشم یکی از شما به زنی دل انگیز افتاد با همسر خویش در آمیزد، آن هم زنی است چون او. المستدرک، کتاب النکاح، باب 80» مانند این حدیث در غررالحکم از امیرمومنان نیز وارد شده است. البته این رجوع به همسر نباید با فکر و خیال زن دیگر باشد و فقط برای ارضای غریزه ی جنسی و جلوگیری از گناه؛ چنانکه امیرمومنان علی علیه السلام می فرماید: لا تجامع امراتک بشهوه امرئه غیرک؛ «بحارالانوار  ج 103 ص 281»


کمترین نتیجه خیال پردازی حاصل از دیدن زنان بد حجاب در جامعه، این است که مرد را زودرنج و شکننده می کند و رفتارش را برخوردخیز (تنش آور) و بهانه جو می گرداند. مرد گاه علت بهانه گیری خود را هم نمی داند. گویا هردم آماده ی ستیز است. رفته رفته به لجبازی رو می کند  و بچه ها و مادرشان را بی سبب می رنجاند و محیط خانه را کانون عوامل تلخ و تنش زا می گرداند. پس از مدتی، این تلاطم درونی، مرد کم ظرفیت و تنوع طلب را به خرده‌گیری از زن وا می دارد و زن نیز، ناخواسته از زندگی و شوهر دلسرد می شود و در وظایف خود در خانه و نظافت و آرایش برای همسر کوتاهی کرده و همین امر خانواده را دچار مشکلات فراوانی می گرداند. جورج کامینکس جامعه شناس معروف می گوید: به عقیده ی من عامل اصلی اختلاف (زن و شوهر در طلاق) این است که برای مردان، امکان نظراندازی و روابط نامشروع با دیگران بیشتر از قبل فراهم شده است.

2-      پسران خانواده:: خانواده هایی که دارای پسران نوجوان و جوان می باشند، این آسیب را به خوبی حس می کنند؛ چرا که در بسیاری از مواقع امکان ازدواج فراهم نیست و با وجود این ناهنجاریها غریزه ی جنسی فرزندان تحریک گشته و آستانه ی تحمل آنها را پایین می آورد که موجب بسیاری از گناهان مانند: ارتباط نامشروع با جنس مخالف و  استمناء و لواط و ... می گردد.

3-     زن خانواده: از آنجا که زنان دارای روحیه عاطفی و بسیار حساسی می باشند، توجه و نگاه همسرشان به افراد دیگر را نوعی خیانت تلقی کرده و نسبت به زندگی سرد شده و در بسیاری از موارد دچار سوءظن گشته که این سوءظن عامل بسیاری از اختلافات خانودگی می گردد.

4-     دختران خانواده: به دلیل اطلاعات کم و عدم آگاهی رسانی از سوی والدین از این ناهنجاری شوم اجتماعی و به دلیل سنین نوجوانی و نیاز به محبت و ابراز وجود و زیبا گرایی، ناخواسته با مشاهده چنین افرادی، قبح اجتماعی آن برایشان کم شده و به صورت مقطعی دچار آن می گردند که چه بسا موجب اختلاف و تنش با والدین نیز می گردد.

این موارد، اثرات و آسیبهای اندکی از این معضل اجتماعی می باشد. بجاست با شناخت و آگاهی رسانی صحیح از مساله حجاب، در مدارس و خانواده ها و احیای امر به معروف و نهی از منکر، بتوان این ناهنجاری را کنترل نموده و از آسیبهای آن جلوگیری نمود.

وصیت شهید سعید زقاقی به مادرش: مادرم، زمانی که خبر شهادتم را شنیدی گریه نکن، زمان تشییع و تدفین من هم گریه نکن، فقط زمانی گریه کن که مردان ما غیرت را فراموش کنند و زنان ما عفت را. وقتی جامعه ما را بی‌غیرتی و بی‌حجابی فرا گرفت گریه کن که اسلام در خطر است.

معصومه سیفی