تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

زیر سایه کارگـــزاران

تعداد بازدید : 919
زیر سایه کارگـــزاران

خبرگزاری های دولتی  روز شنبه و به نقل از هفته نامه منتسب به حزب کارگزاران خبر دادند در آخرین جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی «اسحاق جهانگیری» به عنوان رییس شورای مرکزی حزب انتخاب شد و «غلامحسینی کرباسچی» به عنوان دبیر کل حزب باقی ماند.

حزب کارگزاران سازندگی که دوره جدید فعالیت های خود را آغاز کرده در ماه گذشته جلسات و نشست های خود را دنبال کرده است.

این شورا در دوره جدید خود، اولین جلسه را با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار کرد و جلسه دوم نیز در حضور هاشمی رفسنجانی برگزار شد.

حضور یک مقام دولتی آنهم در جایگاه معاون اولی حاوی نکات جالبی است که به برخی از آن اشاره می شود.

*کارگزاران، یک حزب دولت ساخته

در اواخر سال 1374 و در آستانة انتخابات پنجمین دورة مجلس شورای اسلامی، اختلافات میان جناح میانه (دولت) و جامعة روحانیت مبارز در مورد ارائة لیست مشترک برای حوزة انتخاباتی تهران به اوج خود رسید؛ بدین شکل که جامعة روحانیت مبارز و به ویژه متحدان سنتی آن، یعنی جمعیت مؤتلفة اسلامی و انجمن اسلامی اصناف و بازار حاضر نشدند که پنج نفر از جناح میانه یا طرفداران آقای هاشمی. در لیست آنها قرار گیرد.

در نتیجه شانزده نفر از طرفداران آقای هاشمی که شامل ده وزیر، چهار معاون رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی و شهردار تهران بودند، با نام «جمعی از کارگزاران سازندگی» از جامعة روحانیت جدا شده و لیست جداگانه‌ای برای تهران و شهرهای دیگر ارائه دادند و با شعار عزت اسلامی، تداوم سازندگی و آبادانی ایران؛ وارد انتخابات شدند و پس از انتخابات به همراه طرفداران جناح چپ، گروه «حزب الله» مجلس را تشکیل دادند و اینگونه بود که از درون دولت هاشمی حزب کارگزاران متولد شد.

با مخالفت مقام معظم رهبری و افکار عمومی از حضور برخی از اعضای دولت در این گروه و احتمال اِعمال نفوذ در انتخابات، ده نفر از وزرای عضو دولت از آن کناره‌گیری کردند. شش نفر باقی‌مانده، به علاوه سید حسین مرعشی، فائزه هاشمی، علی هاشمی و دکتر محمدعلی نجفی، حزب کارگزاران سازندگی را تشکیل دادند و از آن زمان دبیر کل آن غلامحسین کرباسچی است.

سران حزب کارگزاران سازندگی در مورد انتخابات ششمین دورة ریاست جمهوری، ابتدا قصد داشتند با بازنگری در قانون اساسی، دورة ریاست جمهوری آقای هاشمی را تمدید کنند، ولی با توجه به مخالفت جناح‌ها و مردم، موفق به این کار نشدند. پس از آن به دنبال آقای حبیبی، معاون اوّل رئیس جمهور و آقای کرباسچی بودند که آقای حبیبی از قبول چنین کاری سر باز زد و آقای کرباسچی هم به علت اتهامات وارده از سوی قوة قضائیه، نتوانست نامزد شود. سرانجام پس از بررسی و مطالعات لازم، از آقای خاتمی نامزد جناح چپ حمایت کردند.

در انتخابات اخیر نیز ابتدا خبر از کاندیداتوری جهانگیری از سوی این حزب مطرح بود.

کرباسچی در اظهاراتی گفته بود: آقای جهانگیری، قرار نیست شخصی و مستقل بیاید و کاندیداتوری او از سوی جریان اصلاحات نظام خواهد بود.

او همچنین درباره نظر حزب کارگزاران درباره کاندیداتوری عارف گفت: حزب کارگزاران با مجموعه اصلاح طلبان در حال مذاکره است و قرار بر این است که کاندیدای جمعی بدهند. قرار نیست هیچ حزبی از جمله کارگزاران در اصلاحات به صورت مستقل در عرصه انتخابات وارد شود. اگر مجموعه اصلاح طلبان و آقای خاتمی به نتیجه برسند، کارگزاران هم با کاندیداتوری عارف موافقت می کند.
 
همزمان پایگاه اینترنتی عصر ایران گزارشی نزدیک به اظهارات کرباسچی منتشر کرد و نوشت: سرانجام شورای مشورتی اصلاح طلبان بعد از آنکه از آمدن خاتمی و هاشمی ناامید شدند از میان 4 گزینه موجود (عارف- جهانگیری- نجفی- مهرعلیزاده) اسحاق جهانگیری را به عنوان نامزد مورد اجماع اکثریت اصلاح طلبان انتخاب کرد.
 
در همین خصوص گفته شد که سیدمحمد خاتمی تلاش خواهد کرد عارف را قانع کند که کناره گیری کند، هاشمی هم قرار است حسن روحانی را قانع کند که به نفع جهانگیری کناره گیری کند.

این وقایع اما با حضور هاشمی رفسنجانی رنگ دیگری گرفت و حالا معاون اول رئیس جمهور در قامت رئیس شورای مرکزی یک حزب که پیش از این کاندیداتوری وی و کناره گیری روحانی و عارف را دنبال می کرد، ظاهر شده است.

*کار حزبی دولت، زیر سایه کارگزاران

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم برخی تحلیل گران بر این باور بودند که پیروزی حسن روحانی به دلیل غلبه گفتمانی وی در انتخابات نبوده است و دولت یازدهم چتر گفتمانی برای پیش برد مقاصد سیاسی خود را ندارد.

این مسئله اما این روزها رنگ واقعیت به خود گرفته است تا جائیکه دولت ناچار شده است به گفتمان قدیمی کارگزاران برای پیش برد مقاصد سیاسی خود متوسل شود.

*دولت فراجناحی یا کاملا حزبی؟!

حسن روحانی در اولین اظهارات خود و حتی در شعارهای انتخاباتی اش پیوسته تاکید می کرد دولت وی یک دولت فراجناحی است و در دولت وی وزنه به سود هیچ جریانی سنگینی نخواهد کرد؛ وی از ظرفیت همه نیروهای سیاسی بهره خواهد گرفت و دولت متعادلی شکل خواهد داد.

با اعلام کابینه جدید اما مشخص شد که دولت یازدهم ادامه راه دولت های سازندگی و اصلاحات است چرا که اکثر اعضای کابینه را وزرای و چهره های بسیار نزدیک به این دولت ها تشکیل می دادند.

حالا اما رسانه های دولتی خبر از حضور یک مقام عالی دولتی یعنی شخص معاون اول را در راس حزب سیاسی کارگزاران می دهند تا به طور کامل شعار دولت فراجناحی رنگ بازد.