تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

حلال هایی که حرام کردنش بدترین بدعته!

تعداد بازدید : 1083
حلال هایی که حرام کردنش بدترین بدعته!


راستشو بخواید چند وقتیه حس و حال رفتن به مسجد و بودن در کنار افراد سنّ و سال داری که فکر می کنند آخر دین و مذهب هستن را ندارم!

می پرسید چرا؟!

داستان از اینجا شروع شد که ماه رمضان سال گذشته که قرآن را به لطف خدا در حال ختم کردن بودم به یک آیه رسیدم و آن آیه : قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِینَةَ اللّهِ الَّتِیَ أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالْطَّیِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِی لِلَّذِینَ آمَنُواْ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا خَالِصَةً یَوْمَ الْقِیَامَةِ كَذَلِكَ نُفَصِّلُ الآیَاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ(اعراف/32) بود. وقتی معنی آن را خواندنم و پیرامون معنای آن دقت و تحقیقی انجام دادم، فحوا و لبّ کلام را این گونه یافتم که آنچه که خدا برای ما حلال کرده است را نباید بر خود حرام کرد.

از آنجایی هم که من یک جوان مثل بقیه جوان ها هستم و حس خودنمایی و زیبایی دوستی و جلوه نمایی همیشه با من همراه است و همیشه من را وادار به یک سری کارها می کند ، تصمیم گرفتم به جای اینکه خودم را آراسته و خوشبو کنم و در خیابان ها راه بیافتم و متأسفانه مثل خیلی از جوون های امروزی دیگران را منحرف کنم، این جلوه نمایی را در خانه ی خدا (مسجد) داشته باشم.

 

سوره اعراف آیه 32 (حرام کردن حلال ها، ممنوع)

تصمیم گرفتم یکی از بهترین عطرهایی را که دارم و بهترین جانمازم را برای رفتن به مسجد بگذارم و وقتی وارد مسجد می شوم به خودم عطر بزنم تا بویی خوش داشته باشم و برای نماز کمی خودم را بیارایم چرا که در خود قرآن نیز آمده که؛ خُذُوا زینَتَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ.

در روایات هم این نکته را بسیار شنیده بودم که انّ اللَّه جمیل یحب الجمال.

خلاصه سرتون رو به درد نیارم. اولین روزی که این تصمیم خود را عملی کردم با نگاه های تند بعضی از اهالی مسجد رو به رو شدم و می دیدم و می شنیدم که در گوش یکدیگر نجواهایی می کنند که این دختر انگار ندید بدیده! عقده ایه! انگار داره میره عروسی که این قدر خودشو معطر کرده، دوش عطر گرفته و ... .

و بالأخره یکی از این خانم های به ظاهر مۆمن که همیشه در صف اول نماز هم می ایستادند به من گفت: دختر خانم! خجالت نمی کشی چنین ادکلنی زده ای، مگه می خوای بری عروسی؟!

منم که خیلی عصبانی شده بودم و ناراحت ، برگشتم و آیه قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِینَةَ اللّهِ الَّتِیَ أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالْطَّیِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِی لِلَّذِینَ آمَنُواْ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا خَالِصَةً یَوْمَ الْقِیَامَةِ كَذَلِكَ نُفَصِّلُ الآیَاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ ؛

را برای این خانم خواندم و منتظر پاسخ آن شدم که متأسفانه هیچ پاسخی نتوانست بدهد جز اینکه یک جوان را از مسجد رانده بود!!

واقعاً با این بدعت هایی که برای خود درست کرده ایم و حلال هایی که بر خود حرام کرده ایم، دیگران مجذوب دین می شوند یا بر عکس دین زده خواهند شد؟!

 

دوباره چند وقت پیشتر بود که در اتاقم بودم و داشتم به یک آهنگ خیلی ملایم که البته حلال و حرام بودنشو قبلاً با مرجع تقلید و عالم دینی چک کرده بودم گوش می کردم که یکدفعه مادر بزرگم بدون گرفتن اجازه وارد اتاقم شد و وقتی دید من دارم آهنگ گوش می کنم، سریع جبهه گرفت و گفت: تو خجالت نمی کشی به این مزخرفات گوش می کنی؟! گفتم : مادر جون! این مشکلی نداره من پرسیدم!

چشمتون روز بد نبینه که چه غوغایی سر این موضوع در خانه ی ما برپا شد که آره اینا حرومه گوش کردنش و ... (آهنگ اصلاً غنا نبود و هیچ مشکلی نداشت و این را هم می دانستم که موسیقى‌ اى كه انسان را غافل مى‌كند و داخل خلسه‌ى شهوانى مى‌برد، حرام است.)

و باز آیه ای را که برای آن خانم در مسجد خوانده بودم را با صدای رساتر خواندم اما دریغ از یک پاسخ قانع کننده!

قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِینَةَ اللّهِ الَّتِیَ أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالْطَّیِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِی لِلَّذِینَ آمَنُواْ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا خَالِصَةً یَوْمَ الْقِیَامَةِ كَذَلِكَ نُفَصِّلُ الآیَاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ

واقعاً با این بدعت هایی که برای خود درست کرده ایم و حلال هایی که بر خود حرام کرده ایم ، دیگران مجذوب دین می شوند یا بر عکس دین زده خواهند شد؟!