تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

چرا آقایان تمام حقایق را نمی گویند؟

تعداد بازدید : 958
پاسخ مسلمی نائینی در مورد بورسیه های دولت نهم و دهم؛
چرا آقایان تمام حقایق را نمی گویند؟

دکتر صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان در اظهاراتی اعلام کرد که اعزام برخی از بورسیه شده ها در دولتهای نهم و دهم خارج از چارچوب قانونی صورت گرفته است. در این خصوص با دکتر مسلمی نائینی، معاون وقت بورس و دانشجویان وزارت علوم گفت و گویی صورت دادیم و ادعاهای مطرح شده را مورد بررسی قراردادیم و وی به این ادعاها پاسخ داد.

در خصوص ادعای آقای دکتر صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان پیرامون بورس های غیرقانونی در دولتهای نهم و دهم چه پاسخی دارید؟

اول اینکه از سال 81 کنکور دکتری برای بورسیه شدن برگزار نمی شد و برای کنکور داخلی دوره دکتری نیز، هر دانشگاهی به صورت جداگانه آن را برگزار می کرد. حتی برخی از دانشجویان در سال 81، بدون مصاحبه بورسیه خارج از کشور شدند، اما ما از سال 85 با مشورتی که با اعضای شورای مرکزی و مقام عالی وزارت داشتیم به این نتیجه رسیدیم که دانشجویان را براساس مصاحبه بورسیه خارج از کشور کنیم. ما در این خصوص تعهد دانشجویان را نیز، مد نظر قرار دادیم، چون دانشجویی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارد و فردا به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه فعالیت خواهد کرد، باید قدرت دفاع از نظام و آرمانهای آن را داشته باشد و به عنوان مبلغ نظام فعالیت کند. فردی که بورسیه می شود باید علاقمند به نظام، کشور و خدمت به مردم باشد و آن را ثابت کرده باشد و در عین حال، از نظر علمی و تخصص نیز، در حد لازم و قابل قبول قرار داشته باشد. دو مورد تعهد و تخصص همواره مد نظر ما بود چراکه هیچ شخصی به صرف عالم بودن نمی تواند عضو هیئت علمی شود و نیازمند تعهد، عشق به کار و تدریس و دانشجو دارد و دانشجو را باید مانند فرزند خود ببیند.

اگر بخواهیم کمی جزئی تر به اظهارات دکتر صدیقی بپردازیم، ایشان اعلام کرد که 73 دانشجو با معدل کارشناسی زیر 14 و 70 دانشجو با معدل کارشناسی ارشد زیر 16 به دانشگاههای خارج از کشور اعزام شدند، در این خصوص چه پاسخی دارید؟ آیا این موضوع مورد تایید شما است؟

دانشجویی که در کارشناسی معدلش زیر 14 بوده است باید ببینید که در دوره ارشد چه معدلی را بدست آورده است. باید به دستاوردهای علمی و پژوهشی و میزان تعهد او هم توجه و دقت شود.

ما اکنون شاهد هستیم که همین دانشجویان بورسیه شده به خارج از کشور رفتند و بازگشتند و امروز در دانشگاههای کشور می درخشند و عضو هیئت علمی دانشگاه ها شده اند و واقعا تبدیل به گوهرهای ناب گشته اند. لازم نیست که اسامی آنها را ذکر کنم، اما یکی از همین دانشجویانی که فارغ التحصیل شده و به کشور بازگشته، طرف مشاوره دانشجویان قرار گرفته، در عین حال که از نظر علمی فرد بسیار قوی است و حتی پیشنهاداتی از خارج از کشور به او شده بود، اما به میهنش بازگشت.

البته بسیاری از این دانشجویان پیشنهادات خارج از کشور داشته اند که به آن توجهی نکردند. حتی برای دوره فوق دکتری نیز خارج از کشور نماندند و به ایران بازگشتند.

این دانشجویان در خارج از کشور هم در جنبه های علمی و هم در بعد تبیین نظام، به خوبی درخشیدند. بسیاری از دانشجوهای بورسیه شده، علیرغم اینکه پیشنهادات بسیار خوب مالی و علمی داشتند، اما به آن توجهی نکرده و بلافاصله به کشور بازگشتند که برخی ازآنها رتبه های زیر 10 کارشناسی را داشتند. بچه هایی مذهبی و متعهد که ضمن فعالیت تشکیلاتی در خارج از کشور، در زمینه های علمی هم به خوبی درخشیده اند و با دستی پر به کشور آمده اند.

این طور نیست که تنها با یک معدل در مورد تمام جنبه های افراد قضاوت کرد. فردی که معدل کارشناسی پایینی داشته، اما معدل کارشناسی ارشد بالایی را کسب کرده می تواند یک بورسیه شده‌ی موفقی باشد، که همین طور هم شد که حتی رایزن جمهوری اسلامی در خارج از کشور، از وجود برخی از این افراد ابراز رضایت بسیار می کرد، که من حاضرم اسامی این افراد را بدهم و با خود آن رایزن هم گفت و گو کنید تا به صدق گفته های من برسید.

شخصی بوده که به قول آقای دکتر صدیقی معدل کارشناسیش زیر 14 بوده است، اما معدل ارشد بالای 16 داشته و بورسیه شده و سه ال و نیم با 3 بچه درس خود را به اتمام رسانده و امروز به کشور بازگشته است و نخبگی در او به وضوح دیده می شود و انسان از دیدن فعالیتهای این قبیل افراد درجنبه های علمی و مذهبی لذت می برد.

آیا آماری از میزان بازگشت بورسیه شده ها در دولتهای نهم و دهم در دست دارید؟

شاید بتوان گفت، تنها به تعداد انگشتان دست بازنگشته اند، آن هم به دلیل اینکه یا همسرش آنجا مشغول به تحصیل شده و منتظر است تا تحصیل وی به پایان برسد و با یکدیگر برگردند و یا اینکه در مسیر علمی و تحقیقاتی به مشکلی برخورده و ناچار است که مدتی در آنجا بماند.

اعطای بورسیه به دانشجویان در دولت اصلاحات به چه ترتیب بوده است؟

اجازه بدهید که ما فقط از خودمان دفاع کنیم.

این سوال به هیچ وجه قصد قیاس یا تلافی کردن موضوعی را ندارد، ما تنها می خواهیم گره های ذهنی دانشجویان را نسبت به موضوع بورسیه رفع کنیم و خوراک ذهنی آنها را نسبت به این سوال و طرح ابهام تهیه کنیم.

پاسخ این سوال روشن است و بارها در این خصوص صحبت شده و حتی خود آنها هم در این مورد صحبت کرده اند. اما من این را می گویم که بسیاری از دانشجویانی که ما بورسیه کردیم، جدا از اینکه در مسائل علمی درخشیدند، بر اساس منویات رهبری، انجمنهای اسلامی را در خارج از کشور احیاء کردند. این درحالی بود که تا پیش از این افرادی که در این انجمنها حضور داشتند و فعالیت می کردند نه تنها در جهت تبلیغ آرمانهای نظام حرکتی نکردند، بلکه بعضا مشاهده شده که بر علیه نظام نیز تحرکاتی انجام دادند. تاثیرات این بچه ها حتی در پاره ای اوقات از سفیر هم بیشتر است، چراکه آنها در جامعه نخبگان کشورهای مختلف حضور پیدا می کنند.

چه تغییراتی در نحوه ارائه بورسیه ها به دانشجویان در دولتهای نهم و دهم با دولت اصلاحات پدید آمد و به چه مختصاتی توجه کردید که در دولت قبلی توجهی به آن نمی شد؟

فعالیت تشکلهای اسلامی خارج از کشور و احیای آن و همچنین، حرکت این تشکلها در جهت تبیین آرمانها و ارزشها و تبلیغ نظام اسلامی، از مهمترین تغییرات بوده است. دانشجویان بورسیه حتی با کمک دانشجویان غیر بورسیه توانستند اقدامات فرهنگی بسیاری را انجام دهند. به عنوان نمونه، در یکی از دانشگاههای خارج از کشور، دانشجویان بورسیه ی ما توانستند با زرنگی، رژیم صهیونیستی را به افتضاح بکشانند. این دانشجویان جلسات متعدد مذهبی را احیا کردند، جلساتی که تا پیش ازین رکود پیدا کرده بود و وجود نداشت.

تا چه اندازه اعطای بورسیه به دانشجویان در دولت اصلاحات در چارچوب قانون بود و با مختصات قانونی همخوانی داشت؟

همواره نظرات شورای مرکزی مدنظر قرار داشته است. تا 81 بورس براساس کنکور بوده، اما پس از آن دیگر اعزامها بدون کنکور انجام می شده است. من نمی توانم بگویم که اعزامها غیر قانونی بوده، چرا که این بحث را غیراخلاقی می دانم. حتی زمانیکه مسئولیت هم داشتم، این کار را انجام ندادم. به هرحال شاید آنها موافقت شورای مرکزی که همگی از منصوبین وزیر هستند را برای اعزام گرفته باشند و من در جریان نباشم.

چند درصد از بورسیه شده های زمان اصلاحات، امروز جزء اعضای هیئت علمی دانشگاه ها هستند؟

درصدش را به طور دقیق نمی دانم، اما بیشتر آنها، امروز جزء اعضای هیئت علمی دانشگاه های کشور هستند.

شما آماری که از سوی آقای دکترصدیقی مطرح شد را مغرضانه می دانید و یا نگفتن تمام حقایق از سوی ایشان؟

بهتر بود که ایشان مطالب را به طور کامل مطرح می کردند. مثلا اینکه کسی معدل لیسانسش اگر زیر 14 بوده، معدل کارشناسی ارشدش قطعا بالا بوده که اعزام شده است. به هر حال اعزامها بر طبق نظر وزیر وقت صورت گرفته و حتی یک معاون وزیر حق نداره این موارد را زیر سوال ببرد. ما سازمان بازرسی را داریم و در صورتیکه تخلفی صورت بگیرد این سازمان ورود می کند. اینکه بیاییم در روزنامه ها و خبرگزاریها این موارد را مطرح کنیم درست نیست، کمااینکه به من هم در زمان تصدی مسئولیتم می گفتند که بیا و تخلفات را رسانه ای کن که من اینکار را نکردم، چراکه این اقدامات را غیراخلاقی می دانم. چهار سال مسئول بودم و پرونده های منافی قانون مثل: معدل پایین و توصیه ها را دیدم، اما شما هرگز یک مصاحبه از من در این مورد در رسانه ها ندیدید. این کارها و بررسی قانونی کار سازمان بازرسی است نه کار آقایان.

*گفتگو از میثم آخوندی