تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

پای درس هایی از قرآن

تعداد بازدید : 897
پای درس هایی از قرآن

از این پس در بخش فرهنگ و هنر به بازخوانی بخشی از مطالب ارزشمند ایراد شده توسط استاد قرائتی در برنامه درس‌هایی از قرآنی می‌پردازیم تا با تکرار معارف قرآنی و یادآوری آن برای مخاطبان، گامی در جهت ارتقای سبک زندگی قرآنی و رسیدن به مطالبه مقام معظم رهبری برداشته باشیم. 

در ادامه، بخشی از این مطالب با موضوع «سیره پیامبر اسلام(ص)» که در 28 آبان‌ماه سال 1360 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است تقدیم مخاطبان محراب نیوز می‌شود.

نکته 1) علم انسان محدود است و آنچه می‌داند کنار آنچه نمی‌داند مثل یک قطره در کنار اقیانوس است بنابراین نیاز به انبیا برای هدایت دارد. خداوند می‌گوید: «یُعَلِّمُکُمْ ما لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُون»(بقره/151) به شما پیغمبر دادم تا به شما بیاموزد آن چیزهایی را که نمی‌دانید.

رمز موفقیت انبیا در چیست؟

نکته 2) قوانین انبیا مطابق با فطرت یعنی همان احساس درونی است. علاوه بر این زندگی انبیا برای افراد جامعه ملموس است و اگر توصیه‌ای می‌کنند در بین مردم هستند.

نکته 3) قرآن می‌گوید: «رَسُولاً مِنْکُمْ»(بقره/151) یعنی پیامبران از خودتان هستند. «أَرْسَلْنا فیکُمْ رَسُولاً»(بقره/151) در بین شما هستند. «مِنْکُمْ» یعنی پیغمبر باید از مردم و با مردم و در مردم باشد تا زندگی او برای مردم الگو باشد.

نکته 4) سخنرانی اکنون زیاد است ولی تربیت کم است چون که زندگی معلم و سخنرانان برای مردم ملموس نیست و برخی صفات بشر باعث شده که به خوبی تأثیرگذاری نداشته باشد.

صفاتی که اثرگذاری تربیت را کم می‌کند

نکته 5) همه ما طاغوت هستیم. منتهی بیش از این زور ما نرسیده است. «خُلِقَ الْإِنْسانُ مِنْ عَجَلٍ»(انبیاء/37) انسان عجول است «وَ کانَ الْإِنْسانُ أَکْثَرَ شَیْ‏ءٍ جَدَلاً»(کهف/54) انسان اهل جدال و بسیار پرخاشگر است. «إِذا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعاً»(معارج/20) انسان جزع می‌کند یعنی کم صبر است. «وَ إِذا مَسَّهُ الْخَیْرُ مَنُوعاً»(معارج/21) انسان منوع است یعنی همین که خیر به او رسید به کسی نمی‌دهد اما وقتی ندارد، داد می‌زند.

نکته 6) «إِنِّی جاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلیفَةً»(بقره/30) «وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَنی‏ آدَمَ»(اسراء/70) بنی آدم را گرامی داشتم «وَ فَضَّلْناهُمْ عَلى‏ کَثیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضیلاً»(اسراء/70) به بنی آدم فضیلت دادم. خدا فرموده که من تو را خلق کردم برای اینکه خلیفه باشی!

نکته 7) «لَقَدْ کانَ لَکُمْ فی‏ رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ»(احزاب/21) ما باید از رسول الله درس بگیریم. سعه صدر و حوصله‌اش، برخوردش با منافقین، برخوردش با کفار همه این‌ها برای ما درس بود.

علت انحراف فرزندان

نکته 8) «وَ کانَ یَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلاةِ»(مریم/55) علت اینکه من و امثال من ممکن است بچه‌مان منحرف شود این است که مانند پیامبر عمل نمی‌کنیم. «وَ کانَ رَسُولاً نَبِیًّا» رسالت اجتماعی را اجرا می‌کند «وَ کانَ یَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلاةِ» اما برخلاف حضرت رسول(ص) رسالت اجتماعی را ایفا می‌کنیم و به اهل خویش نمی‌رسیم.