تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

روایت قرآن از ترسوها و شجاع‌ها

تعداد بازدید : 749
روایت قرآن از ترسوها و شجاع‌ها

حجت‌الاسلام «محسن قرائتی» استاد تفسیر قرآن کریم است که بیش از 32 سال است به تدریس معارف قرآن و اهل‌بیت(ع) می‌پردازد.

امید است با بازخوانی بخشی از مطالب ارزشمند ایراد شده توسط استاد قرائتی در برنامه درس‌هایی از قرآنی و با تکرار معارف قرآنی و یادآوری آن برای مخاطبان، گامی در جهت ارتقای سبک زندگی قرآنی و رسیدن به مطالبه مقام معظم رهبری برداشته باشیم.

در ادامه، بخشی از این مطالب با موضوع «سخنان امام حسین(ع)» که در هشتم مهرماه سال 1360 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است تقدیم مخاطبان می‌شود.

 کسانی که برای رضای خدا به استقبال خطر رفتند.

نکته 1) وقتی به حضرت ابراهیم(ع) گفتند که می‌خواهیم تو را بسوزانیم آماده شد و برای رضای خدا به استقبال خطر رفت. فرعون نیز برای تخریب حضرت موسی(ع) ساحرانی را آورد اما ساحران به موسی(ع) ایمان آوردند و گفتند: «فَاقْضِ ما أَنْتَ قاضٍ إِنَّما تَقْضی‏ هذِهِ الْحَیاةَ الدُّنْیا» (طه/72) (ای فرعون) هر زوری می‌توانی بزن. قرآن منطقی را که از تهدید نترسد، ستایش می‌کند.

نکته 2) قرآن از یوسف تعریف می‌کند، می‌گوید: وقتی خواستند کام عشق و لذت و شهوت از یوسف بگیرند. گفت: «رَبِّ السِّجْنُ أَحَبُّ إِلَیَّ مِمَّا یَدْعُونَنی‏ إِلَیْهِ» (یوسف/33) خدایا زندان برای من بهتر از این است که در دربار باشم و دامانم آلوده شود.

نکته 3) وقتی ابراهیم(ع)، به اسماعیل(ع) می‌گوید: به امر خدا می‌خواهم قربانیت کنم. می‌گوید: «یا أَبَتِ افْعَلْ ما تُؤْمَرُ» (صافات/102) پدرجان، اگر خدا می‌گوید بکش، بکش. من از شهادت استقبال می‌کنم.

نکته 4) «یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ» (احزاب/39) قرآن از مبلغانی که صدای اسلام را و رسالت الهی را به اطراف دنیا می‌رسانند «وَ لا یَخْشَوْنَ أَحَداً» (احزاب/39) و از احدی باک ندارند، تعریف می‌کند.

کسانی که خدا از آنها انتقاد می‌کند

نکته 5) قرآن می‌فرماید: «وَ یَسْتَأْذِنُ فَریقٌ مِنْهُمُ النَّبِی وَ یَقُولُونَ إِنَّ بُیُوتَنا عَوْرَة وَ ما هِیَ بِعَوْرَةٍ إِنْ یُریدُونَ إِلاَّ فِراراً» (احزاب/13) یک عده نزد رسول الله می‌آمدند و می‌گفتند: یا رسول الله اجازه بده ما با شما به جنگ نیاییم. می‌گفتند: خانه‌های ما بی حفاظ است. قرآن می‌فرماید خانه‌هایشان درو پیکر دارد، اما این‌ها هدفی جز فرار ندارند.

نکته 6) فَرِحَ الْمُخَلَّفُونَ بِمَقْعَدِهِمْ خِلافَ رَسُولِ اللَّهِ»(توبه/81) قرآن از کسانی که خوشحال‌ هستنند که در مقابل دعوت به جبهه نرفته‌اند، انتقاد می‌کند.

نکته 7) قرآن می‌گوید: «ما لَکُمْ إِذا قیلَ لَکُمُ انْفِرُوا فی‏ سَبیلِ اللَّهِ اثَّاقَلْتُمْ إِلَى الْأَرْضِ أَ رَضیتُمْ بِالْحَیاةِ الدُّنْیا مِنَ الْآخِرَةِ» (توبه/38) چرا وقتی به شما می‌گوییم، برخیزید و بروید، نمی‌روید؛ به همین زندگی دنیا دلتان خوش است؟ قرآن می‌گوید: کسانی که در جبهه شرکت نمی‌کنند، اگر مردند، برایشان نماز نخوانید.