تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

فوتبال و تاثیرات آن بر جوانان

تعداد بازدید : 2564
فوتبال و تاثیرات آن بر جوانان

بطور کلی تاثیرات فوتبال بر جوانان را می توان در حوزه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار داد. افراد مختلف درباره تاثیرات فوتبال بر روی جوانان نظرات مختلفی دارند در حالیکه برخی از تاثیرات مثبت صحبت می کنند و گروهی دیگر از تاثیرات منفی آن سخن به میان می آورند. به راستی فوتبال بر روی جوانان ما در کشور چه تاثیراتی دارد؟

برای درک این موضوع و دریافت جواب روشن آن نیازی به پی گرفتن نظرات کارشناسان و پیگیری ایده ها و نظرات غریبان نیست بلکه کافی است در کنار گروهی از مردم از سنخ های مختلف یک بازی فوتبال را از تلویزیون و یا در ورزشگاه مشاهده کنی، آنگاه زوایای موضوع کاملا بصورت عینی قابل مشاهده خواهد بود.

در این یادداشت کوتاه، ما عوامل تاثیر گذار فوتبال بر روی جوانان را در دو بخش تاثیرات مثبت و تاثیرات منفی بحث خواهیم کرد. با این حال لازم است که این نکته را بیان کنیم، در دنیایی که ما زندگی می کنیم قانون کلی و ثابت بسیار کمی وجود دارد و اصولا قوانین نسبی و متغیر هستند و از اینرو صحبت کردن از قوانین و قاعده های ثابت و تعمیم دادن آن در زمان ها و مکان های مختلف نادرست می باشد.

1-گرایش به ورزش فوتبال

با نگاهی به اوضاع جامعه خودمان و مشاهده برنامه های تلویزیونی و حساسیت این روزهای اکثر مردم به جام جهانی برزیل، کاملا واضح و روشن است که ورزش فوتبال در نزد مردم ایران از جایگاه بسیار بالا و طرفدران زیادی برخوردار است. در حالیکه قدمت ورزش های باستانی در ایران مثل کشتی و ورزش های زورخانه ای بسیار طولانی می باشد و حتی ورزش کشتی ایران در دنیا همواره در بین سه کشور برتر بوده، با این حال ورزش فوتبال با همه ناکامی ها، در ایران بیشترین محبوبیت را برای خود بدست آورده است.

امروزه اولین تاثیرگذاری فوتبال بر روی جوانان را باید در فراگیر شدن این ورزش و استقبال زیادی از جوانان برای انجام آن جستجو کرد. در امکان ورزشی نظیر مدارس، دانشگاه ها و اماکن تفریحی گرچه امروزه به علت موفقیت های چند سال اخیر والیبال در میادین جهانی از استقبال خوبی برخوردار شده ولی در مقابل فوتبال، با تمام ناکامی ها، بسیار ناچیز می باشد.

از سوی دیگر هنگامی که بحث بازی های فوتبال ملی و یا باشگاهی در کشور مطرح است مشاهده می شود که جوانان در محله های مختلف از زمین های خاکی، کوچه ها گرفته تا زمین های فوتبالی با علاقه و شدت زیادی به انجام این ورزش می پردازند.

در کنار انجام عملی این ورزش توسط جوانان، اگر با دقت و کنجکاوی به مردم و صحبت های آنان در مترو، اتوبوس و جاهای عمومی نگاه کنید متوجه خواهید شد که فوتبال همواره یکی از دو موضوعی است که متن صحبت بسیاری از جوانان را تشکیل می دهد. همین موضوع را در مراجعه نه تنها جوانان به نشریات و روزنامه ها بلکه اکثریت بیشتر مردم نیز می توان دید.

2-بالا رفتن حس تعاون و کارهای گروهی

انسان موجودی مدنی الطبع می باشد و تنها قادر نیست از عهده همه مشکلات و نیاز های خود بر بیاد و از اینرو اگر امروز جوامع بشری توانسته به این جایگاه عظیمی از علم و دانش و تمدن دست پیدا کند در سایه همین روحیه تعاون و همکاری و استفاده از تجربیات هم بوده است. از نگاه روانشناسان و جامعه شناسان، هر آن چیزی که در جامعه بیشتر مورد توجه و علاقه و میل مردم باشد تاثیرگذاری بیشتر هم خواهد داشت.

بازی فوتبال یک ورزش دسته جمعی است و به عبارت دیگر یک کار تیمی است که برای موفقیت باید با یکدیگر همکاری خوب داشت و هرکس ملزم است به وظایف خود درست عمل کند در غیر این صورت موفقیت خوبی بدست نخواهد آمد. همانگونه که در حین بازی مربی بر روی بازیکنان فریاد می زند و آنان را از انجام حرکات فردی که به روحیه تیمی و نتیجه تیمی ضربه می زند برحذر می دارد مردم نیز در هنگام مشاهده فوتبال از رسانه ها همین برخورد را دارند.

بنابراین یکی از تاثیرات مثبت فوتبال بر روی جوانان بالا بردن روحیه حس تعاون و همکاری است. گاها شاید شنید باشید و یا برای شما اتفاق افتاده باشد که ضرب المثل زده می شود که مثل یک تیم فوتبال باید هماهنگ، یک صدا کار انجام دهید.

3-الگو برداری شخصیتی از بازیکنان فوتبالی

دین مبین اسلام از همه مردم می خواهد که مردم در امور مختلف از کسانی که به درجه بالای از ایمان و تقوا رسیده اند الگو برداری کنند و در این رابطه بهترین الگو پیامبر اسلام(ص) معرفی شده است. در مبانی ارزشی ما پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) به علت دارا بودن جایگاه رفیع در تقوا و ایمان به خدای یگانه، بهترین الگوهای مردم و جوانان معرفی شده اند.

با این حال در دنیای امروز که پیچیدگی های بسیاری هم در آن وجود دارد، جوانان در امور مختلف از شخصیت های مختلفی هم الگو  برداری می کنند که نمونه بارز و شایع آن الگو برداری از بازیکنان فوتبال و بازیگران سینما و تلویزیون می باشد.

بنابراین باید اعتراف کرد که در ورزشی مثل فوتبال، خواسته و یا نخواسته رفتارهای شخصیتی بازیکنان بر روی جوانان تاثیرات فوق العاده ای دارد و بیشتر این رفتار ها بدون تعارف باید اذعان کرد مخرب هستند که در بحث مدگرایی توضیح بیشتری خواهیم داد.

4-مدگرایی

مردم جوامع جهان سوم در بسیاری از موارد دیده می شود که در ظواهر امور می مانند و این مختص کشور ما ایران نیست. در ورزشی مثل فوتبال بر اساس مشاهدات عینی برخی از بازیکنان بیشتر از آن زمانی که صرف فوتبال می کنند صرف مدگرایی در ظاهر، پوشش و حتی برخی از تجملات دیگر می کنند.

جوانی که به مشاهده یک مسابقه فوتبال می پردازد چشمش بیشتر از آنکه به پای بازیکن باشد به صورت بازیکن و رفتارهای اوست که در ضمن انجام می دهد. بنابراین افرادی که در سنین 15 تا 25 سال هستند بیشترین الگوبرداری از مد و مدگرایی دارند. بنابراین طبیعی است بازیکنی که در رده تیم ملی یک کشور بازی می کند و رسانه ملی انجام رفتار و حرکات بازیکنی که با ظاهری خاصی در میادین حضور پیدا می کند را به تصویر می کشد، بیشترین تاثیرگذاری را می تواند بر روی جوان داشته ولو این تاثیر گذاری منفی و ناستودنی باشد. گرایش به اصلاح فرم های خاص از صورت و موی سر، پوشیدن لباس های که خارج از عرف اجتماعی جامعه تلقی می شود از این امور می باشد.

5-احساس خود باختگی و ضعف شخصیتی

یکی دیگر از تاثیرات منفی فوتبال در جامعه ما ایران، این است که جوانان با نگاهی به آنچه در اطراف کسانی که بصورت تخصصی در این ورزش فعالیت می کنند، دچار یاس و ناامیدی از زندگی و فعالیت خود و به عبارت دیگر دچار ضعف شخصیتی می شوند.

امروزه در ایران انجام خود ورزش فوتبال در حاشیه قرار گرفته و حاشیه های آن در متن قرار گرفته است. رسانه های جمعی، نوشتاری و حتی صحبت های مردم هر از چندگاهی بصورت جدی و داغ درباره امکانات، تورها،مهمانی های شبانه، و دارایی های بازیکنان است که چگونه در عرض چند سال ثروتی به این زیادی را بدست آوردند که یک جوان در کشور با تحصیلات عالیه و یا بازیکنان ورزشی در دیگر رشته در طول عمر خود قادر به جمع آوری چند صد میلیون نیستند ولی در ورزشی مثل فوتبال بازیکنی که از کمترین تحصیلات دانشگاهی و گاها دیده می شود بطور متوسط از دیپلم پایین هستند در کمتر از یک سال درآمدی برابر با چند صد میلیون و در برخی موارد میلیارد بدست می آوردند که منجر به یاس و ناامیدی جوانان در رشته و تخصص های خودشان و گاها منجر به مهاجرت از کشور می شود.

پرداختن به این موضوعات بسیار مفصل است و زمان طولانی را می طلبد که در نوشتار حاضر مجال آن نیست. در مجموع آن چه گفته شد می توان به این نتیجه رسید که ورزش فوتبال در کشور از استقبال خوبی در بین مردم و جوانان برخوردار است و جوانان در بیشتر موارد از روحیه، اخلاق و رفتارهای شخصیت های آنان تاثیر می پذیرند. نکته منفی در این میان این است که این ورزش همانند همه امور دیگر باید بصورت علمی و روشمند مدیریت شود تا از تاثیرات منفی و مخرب آن بحث شد کاسته شود، چیزی که تاکنون صورت نگرفته و گویا میلی هم به انجام نیز دیده نمی شود.

رضا صفری