تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

نگاه کردستان عراق به داعش چیست؟

تعداد بازدید : 3750
در گفتگو با حسن هانی زاده؛
نگاه کردستان عراق به داعش چیست؟

وضعیت بحرانی عراق در هفته های گذشته و حمله گروه تروریستی داعش به برخی شهرهای عراق هنوز هم تیتر یک رسانه های بیداری اسلامی است نه رسانه های جریان ساز استکبار جهانی که تنها اخبار جام جهانی را پوشش می دهند.
کارشناسان مسائل عراق بر این باورند که قدرت داعش در وضعیتی نبوده است که بتواند در زمانی کوتاه به موفقیت هایی در تصرف برخی از مناطق و شهرهای مهم عراق دست یابد. منابع آگاه در روزهای گذشته با ارائه اطلاعاتی از فعالیت گروههای مختلف در کنار تروریست های داعش واقعیت حمایت و همکاری همه جانبه تروریست ها در کنار هم برای ضربه زدن به وحدت ملی این کشور را افشا کرده اند.
موضوع حمایت گروههای مختلف از داعش به خصوص از آن جهت اهمیت دارد که آخرین اطلاعات حاکیست که گروه دولت اسلامي عراق و شام (داعش) با دراختیار داشتن عناصر مسلحي كه تعدادشان از هزار نفر تجاوز نمي كند، شهر موصل را اشغال كرده است. به عقیده کارشناسان اشغال شهري با جمعيت دو ميليون نفر صرفاً توسط گروه داعش صورت نگرفته است، بلكه صدها نفر از عناصر گروه هاي ديگر نيز به آنان پيوسته و ده ها نفر نيز در داخل شهر كه به منزله ستون پنجم هستند، به تعجيل در سقوط اين شهر كمك كردند.
همه ی این مسائل سبب شد تا به سراغ حسن هانی زاده کارشناس مسائل آسیای غربی رویم تا از چگونگی تشکیل داعش، دلیل موفقیت اولیه آن، نقش ایران در سرکوب اهداف تروریستی این گروه و مسائلی از این قبیل آگاه شویم؛ پس با ما همراه باشید.


*دلایل موفقیت اولیه تروریست ها در سامرا و برخی دیگر از شهرهای عراق چه بود؟
در واقع حمله به سامرا از سوی داعش توسط نیروهای تکفیری صرفا بخاطر تحریک شیعیان برای مقابله با اهل سنت است؛ با توجه به اینکه بیشتر ساکنان سامرا از اهل سنت هستند و مرقد امامین عسکریین در این شهر قرار دارد بنابراین یک نقطه استراتژیکی برای شیعه و سنی تلقی می شود؛ بر همین اساس داعش ابتدا به سامرا حمله کرد و قصد تصرف حرمین شریفین را داشت که با واکنش شیعیان و اهل سنت سامرا مواجه شدند و نتوانستند اقدامی کنند.
در حقیقت حمله اخیر گروه تروریستی داعش به سامرا و محاصره حرمین امامین عسگریین با هدف ایجاد یک فتنه طائفی و جنگ مذهبی میان شیعه و سنی به عراق صورت گرفته است و اساسا استراتژی داعش که از سوریه و در کوران بحران سوریه شکل گرفته است، ایجاد شکاف میان طوائف مختلف مذهبی بوده و با توجه به اینکه این تشکل تروریستی و این گروهک تروریستی افراطی در سال 2012 اندکی پس از بحران سوریه تشکیل شد یک استراتژی جنگ مذهبی را در دستور کار خود قرار داده است.
داعش اخیرا با هدف ایجاد شکاف میان شیعیان و سنی ها به سامرا حمله کرد اما با توجه به اینکه ارتش عراق بخش زیادی از نیروها و بدنه ارتش عراق مخصوصا فرماندهان ارتش عراق از اهالی موصل، الانبار و الرمادی تشکیل می شوند بنابراین این ارتش با توجه به اینکه این احتمال وجود دارد که داعش شمار زیادی از زائران حرمین شرفین در سامرا را گروگان بگیرد لذا ارتش واکنش مناسب و سریعی را از خودش نشان داد و گروه های داعش را محاصره کرد و آنان را سرکوب کرد.


*چرا داعش علنا  از سردار سرلشگر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در بیانیه اش نام می برد؟
پس از شکست داعش در سامرا انگشت اتهام داعش به سمت ایران متوجه شد و حتی از سردار قاسم سلیمانی هم در بیانیه هایشان نام برد که در شکست گروه داعش نقش بزرگی داشت. به نظر می رسد بعد از این شکست بود که داعش متوجه مناطق سنی نشین در نینوا و صلاح الدین شد و پوشش دادن سنی ها به مناطق سنی نشین در مرکز عراق و ایجاد یک بحران اجتماعی برای دولت نوری المالکی سریعا اقدام به اشغال موصل کرد و در آنجا هم متاسفانه برخی از مقامات محلی که از قبل هم هماهنگی های لازم را با داعش داشتند شهر را تسلیم داعش کردند و این امر نشان می دهد که حمله ی داعش ناگهانی نبود بلکه با هماهنگی و یک سری مقدماتی همراه بود.
در داخل عوامل حزب بعث و همچنین بازماندگان رژیم سابق و برخی از افسران نیروهای مسلح عراق با کمک عربستان و قطر دست به اینگونه اعمال زدند که به نوعی وضعیت مصر در دوره محمد مرسی و حاکمیت اخوان المسلمین را در عراق شبیه سازی کنند و از طریق یک شورش اجتماعی و تحریک سنی ها علیه دولت نوری المالکی یک نگرانی را به وجود آوردند و می خواستند فردی را به عنوان ناجی عراق مشابه عبدالفتاح السیسی در عرصه عراق به پیروزی برسانند که موفق نشدند. 
به نظر می رسد این برنامه بعد از پیروزی آقای نوری المالکی و ائتلاف اخیر پارلمانی در حالی که از قبل هم و در زمانی که داعش در سوریه هم شکست خورد و به سمت عراق فرار کرد، پایگاه های خودش را در الانبار مورد توجه قرار داد و حملات اخیر داعش هم فرایندش کمک عربستان و قطر و با همراهی برخی عوامل منافق در داخل عراق صورت گرفت.


*گروه تروریستی داعش توسط چه کسی شکل گرفته و چه کسانی از آن حمایت می کنند؟
ابتدا گروهک داعش خود را بخشی از القاعده تلقی می کرد و اعلام کرد برای تشکیل یک دولت اسلامی در عراق و شام با دو دولت عراق و سوریه مبارزه خواهد کرد اما پس از آشکار شدن ماهیت این گروهک تروریستی ایمن الظواهری رهبر القاعده با صدور اطلاعیه ای از این گروهک اعلام برائت کرد. بنابراین این گروهک توسط بندر بن سلطان رئیس سابق سازمان امنیت عربستان و همکاری عزت ابراهیم الدوری معاون فراری رئیس جمهور سابق عراق شکل گرفته و بدنه ی اصلی این گروهک از افسران فراری ارتش بعث عراق و عوامل حزب سابق بعث و عوامل تروریستی وهابی تشکیل شده است.
گروهک داعش از اوائل سال 2012 در سوریه فعالیت خودش را آغاز کرد و به مراکز مذهبی و محل های متبرکه موجود در سوریه حملات گسترده ای را آغاز کرد و حتی اقدام به نبش قبر صحابه رسول الله (ص) کرد. با توجه به اینکه اساسا این گروهک دارای اهداف کاملا سیاسی است بنابراین ایجاد شکاف میان شیعه و سنی بخشی از استراتِژی داعش تلقی می شود.
پس از اینکه حزب الله در سوریه عملا وارد میدان شد گروهک تروریستی داعش تحت ضربات شدید نیروهای حزب الله مجبور شد نیروهای خود را به سمت شهر الانبار در عراق متمرکز کند و پایگاه خودش را در فلوجه و الانبار مستقر کرد؛ و پس از اینکه نیروهای داعش متحمل شکست های سختی در الانبار نیز شدند سعی کردند از طریق حمله به مراکز مطهر موجود در عراق مانند کربلا، نجف، کاظمین و سامرا به نوعی احساس بدبینی شیعیان را علیه اهل سنت برانگیزند.
در گذشته هم داعش در کربلا و نجف انفجارهایی را انجام داد و عملیات های تروریستی را در اطراف حرم امامان انجام داد؛ که بر همین اساس نیروهای بیداری موسوم به السحله دولت عراق از سوی نوری المالکی ساماندهی شدند و برای مقابله با گروه های تروریستی نظیر داعش شکل گرفتند.
داعش برای انتقام گیری از اهالی موصل و الانبار نیروهای خودش را به این دو منطقه گسیل داشت و اقدام به حمله به دانشگاه الانبار و دانشگاه موصل کرد و تلاش کرد تا شماری از دانشجویان را به گروگان بگیرد تا در واقع انتقام از اهالی موصل و الانبار بگیرد.


*آیا داعش اعلام جنگ علنی علیه ایران داده است یا خیر؟
با توجه به اینکه داعش شکست خورده و اعلام کرده است که نیروهای سپاه قدس در شکست داعش نقش داشتند این پیامی برای ایران است که این ها ایران را مورد توجه قرار داده اند و ممکن است که در خصومتی که با ایران دارند عملیاتی را انجام بدهند.
داعش از طریق  سامرا و حتی برخی مناطق شمال عراق تلاش داشت تا به سمت ایران بیاید؛ اما اساسا شکل گیری داعش در منطقه خاورمیانه که با کمک امریکا، عربستان، قطر و ترکیه صورت گرفته برای ضربه زدن به مناطق شیعه خاورمیانه مانند لبنان، عراق، سوریه و ایران است و هدف جلوگیری از نفوذ شیعیان در عرصه سیاسی و قطع محور مقاومت ایران، لبنان و سوریه است.
به همین دلیل عربستان میلیاردها دلار برای داعش هزینه کرده است و در حقیقت قوی ترین تشکل تروریستی به لحاظ مالی داعش است که ماهانه ده ها میلیون دلار هزینه نیروهای تحت امر خودش می کند.


*نگاه کردستان عراق و کردها نسبت به قضیه داعش در عراق چیست؟ 
کردها از وضعیت نابسامان عراق برای دسترسی به اهداف خودشان استفاده می کنند در واقع عراق و حکومت عراق به دست اقلیم کردستان نیست و آنها تصور می کنند در شرایط آرامش عراق نخواهند توانست امتیازی از دولت مرکزی بگیرند و اظهارات اخیر جلال بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان که عراق باید به بخش سنی نشین و شیعه نشین و کرد نشین تقسیم بشود به نوعی نگاه کردستان به دولت عراق است که این ها به دنبال استقلال کامل و درحقیقت استفاده از شرایط موجود و تصرف شهر کرکوک توسط پیشمرگ ها نشان می دهد که کردها در صدد استفاده از این وضعیت و گسترش دامنه نفوذ اقلیم خود در عراق هستند.


*آینده عراق و سوریه با داعش به کجا خواهد رسید؟
در واقع  با توجه به اینکه داعش شکست های بزرگی در سوریه خورده  است و با فتوایی که مرجعیت صادر کرده است و حضور بیش از یک و نیم میلیون جوان برای مقابله با داعش در عراق نشان می دهد که در حقیقت داعش نخواهد توانست به اهداف خودش برسد، عربستان هم نخواهد توانست بین شیعه و سنی اختلاف و جنگ داخلی ایجاد کند اما از آنجایی که داعش به صورت غیرمتمرکز و ایذایی در عراق و سوریه عمل می کند تا  مزاحمت هایی در این مربع لبنان، سوریه، عراق و ایران ایجاد بکند که البته در ایران ناموفق بودند ولی ممکن است همچنان درگیری هایی را در عراق، سوریه و لبنان به وجود آورد.


*استراتژی داعش چیست؟
به نظر می رسد که نیروهای داعش استراتژی خودشان را بر اساس جنگ های نامتمرکز و نامتقارن قرار داده و با حمله به یک مرکز نیروهای خودش را به مرکز دیگری منتقل می کند تا صدمه کمتری ببیند. البته شیوه حمله متحرک و غیرثابت را در استراتژی خودش قرار داده است و در حال حاضر نیز تلاش می کند از طریق حمله به مراکز مذهبی و حرمین مطهر و نیز حمله به مراکز آموزشی عراق به نوعی بین شیعه و اهل سنت شکاف ایجاد کند.
با توجه به اینکه دولت نوری المالکی، ارتش و نیروهای مسلح در آمادگی کامل به سر می برند و باتوجه به اینکه ارتش عراق در طول ماه های گذشته تجربه میدانی و جنگ شهری خوبی به دست آورده بنابراین به نظر می رسد نیروهای داعش نخواهند توانست به اهداف خودشان دست پیدا کنند ضمن اینکه نیروهای داعش در طول نزدیک به سه سال گذشته در سوریه شکست هایی را متحمل شده اند و در حقیقت در حال حاضر در عراق تلاش می کنند تا با انجام عملیات تروریستی این کشور را ناامن کنند.
از سوی دیگر علاوه بر اینکه عربستان در کمک مالی به داعش کاملا نقش پررنگی دارد؛ تا کنون ده ها میلیارد دلار عربستان سعودی در اختیار داعش قرار داده تا با انجام یک جنگ مذهبی و فتنه طائفه ای در واقع به اهداف وهابی ها و رژیم صهیونیستی کمک بکند.


*گفتگو از زینب صناعی