تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

اوقات فراغت فارغ ازسبک زندگی ایرانی- اسلامی

تعداد بازدید : 804
اوقات فراغت فارغ ازسبک زندگی ایرانی- اسلامی/۹۳ روز بلاتکلیفی در سال ۹۳

تابستان واوقات فراغت واژه هایی همراه و همزاد هم که معمولا با برنامه هایی نازل توسط موسسات هدر می رود درحالیکه می توان ازاین تنور گرم استفاده اصولی کرد و سبک زندگی ایرانی اسلامی را به جوانان این مرز و بوم آموخت.

 هر سال پایان امتحانات و پایان سال تحصیلی، آغاز فصل تابستان و باز بازار ساعت‌های بی‌برنامه، جوانان بلاتکلیف و سردرگم و تنور کلاس‌های تابستانی و برنامه‌های اوقات فراغت داغ داغ است و گونه‌گونی تبلیغات و برنامه‌های غنی‌سازی اوقات فراغت نیز بر سردرگمی خانواده‌ها و فرزندان‌شان می‌افزاید. از طرفی جامعه با خیل عظیم جوانان و نوجوانانی مواجه می‌شود که حدود سه ماه و به عبارتی 93 روز زمان رهاشده و سرگردان را پیش‌رو دارد، این در حالی است که عملکرد مسئولان و متولیان غنی‌سازی اوقات فراغت این فرصت‌های طلایی را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

وقتی روزهای اوقات فراغت تابستان رابشمارید تازه می فهمید که این تعطیلات 93 روز است! 93 روز سرنوشت‌سازی که در صورت برنامه‌ریزی صحیح و هدف‌گذاری دقیق، می‌تواند جامعه را در برابر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی، بزه و ناهنجاری‌ها واکسینه کند اما متأسفانه مشاهده می‌شود که کلاس‌ها و برنامه‌های اوقات فراغت به یک کارخانه پرهزینه تبدیل شده است .

فرصت طلایی اوقات فراغت به سبب غفلت متولیان امر به زمانی بی‌اثر تبدیل شده که این موضوع در درازمدت نسل جوان را به معضلات پیچیده و گاه غیرقابل بازگشتی دچار می‌سازد و به تبع آن آینده کشورمان را با مسایل گره‌خورده‌ای دست به گریبان خواهد ساخت.

این در حالی است که خانواده ها نیز به جهت مشغله های ناشی از فعالیت خارج از خانه که عموما هم پدر و هم مادر خانواده را شامل می شود، از سپردن فرزندشان به مراکز رنگارنگ آموزشی، ورزشی استقبال کرده و بدون درنظر گرفتن محتوای آموزشی ، تنها به دو جهت علاقه مندی فرزند و زمان حضور وی در خارج از خانه، از این دوره ها و کلاس ها استقبال شایانی می کنند که این فرصتی را برای دست اندرکاران اوقات فراغت تابستان ایجاد می کند که با تدبیری حکیمانه و برنامه‌ریزی دقیق مبتنی بر مقتضیات جامعه اسلامی می‌توانند سبک زندگی ایرانی اسلامی را به کالبد جامعه یعنی نسل جوان تزریق کنند.

اما در اینجا این سؤال مطرح است که برنامه‌های غنی‌سازی اوقات فراغت تا چه اندازه توانسته است مروج سبک زندگی ایرانی اسلامی باشد؟ شاخصه‌های سبک زندگی ایرانی اسلامی بر کجای برنامه‌های اوقات فراغت گنجانده شده چرا پس از گذشت بیش از سه دهه از انقلاب اسلامی نتوانسته‌ایم الگویی مناسب برای آموزش سبک زندگی ارایه دهیم؟ متولیان غنی‌سازی اوقات فراغت این همه سال اهمال و غفلت را چگونه جبران خواهند کرد؟ جامعه بابت این غفلت چه هزینه‌ای پرداخت خواهد کرد؟

بی هدفی در برنامه های اوقات فراغت، برنامه‌ریزی‌های غیرواقعی، عدم توجه به نیاز واقعی جامعه، مغفول‌ماندن مقتضیات روز جامعه اسلامی و ذائقه نسل جوان و بی‌مسئولیتی در قبال غنی‌سازی اوقات فراغت نسل جوان یا به تعبیری آینده‌سازان کشور، شرایطی در جامعه فراهم می‌سازد که در آن سن ازدواج افزایش می‌یابد، آمار طلاق بالا می‌رود، اعتیاد به مواد مخدر در میان نسل جوان شیوع می‌یابد، خانواده‌ها می‌روند به سمت تک‌فرزندی و میانگین سنی جمعیت کشور به سمت پیری می‌رود، آمار زندانیان جرایم غیرعمد و قتل سیر صعودی به خود می‌گیرد.

در جامعه‌ای که روحیه احسان و بخشش، مهربانی، جوانمردی، صله‌رحم و ده‌ها شاخصه مورد تأکید آموزه‌های دین اسلام، ائمه اطهار و انبیاء رنگ می‌بازد و جای خود را به انواع خشونت‌ها، نامهربانی و کینه‌جویی‌ها می‌دهد آیا می‌توان از چنین جامعه‌ای انتظار تعالی و پیشرفت داشت؟!

امروز می بینیم فقدان سیره و سبک زندگی ایرانی و اسلامی تا حدی در جامعه محسوس شده است که مقام معظم رهبری را بر آن می‌دارد تا با اشاره به دغدغه‌های خویش در این خصوص بر اهمیت توجه به مقوله ترویج و آموزش سبک زندگی ایرانی اسلامی به ویژه به نسل جوان تاکید نمایند و در راستای یادگیری سبک زندگی ایرانی- اسلامی رهنمودهای ارزشمندی فرموده اند که بخشی از آن عبارت است از « ما باید نسل جوانی را حفظ کنیم که اگر جنگ بود، دفاع کند؛ اگر حادثه‌یی در داخل بود، حضور پیدا کند؛ آن‌جا که نوبت علم و تربیت علمی و تحقیقی است، درس بخواند و خودسازی کند؛ آن‌جایی که صحبت آینده است، خود را آماده کند. روی این نسل جوان که مایه‌ی تکیه و امید است، دارد بتدریج با شکلها و شیوه‌های گوناگون، کار و تلاش می‌شود؛ این تلاش هم عمدتاً فرهنگی است


حال که جامعه به مرحله‌ای رسیده که جای خالی سبک زندگی ایرانی اسلامی در آن کاملا محسوس است آیا بهتر نیست متولیان غنی‌سازی اوقات فراغت رویکردی اتخاذ کنند تا روح زندگی ایرانی اسلامی در کالبد سرد زندگی مدرن دمیده شود که البته تحقق آن به تدبیر حکیمانه، برنامه‌ریزی ظریف، دقیق و هوشمندانه نیازمند است.

امیدواریم متولیان غنی‌سازی اوقات فراغت بیش از گذشته دغدغه‌ها و مطالبات مقام معظم رهبری و جامعه را در زمینه یادگیری سبک زندگی ایرانی- اسلامی مورد توجه قرار دهند و زمین بازی را در اختیار دشمن قرار ندهند چرا که آنان برای ماهی گیری آب را گل آلود می کنند و غفلت و سهل‌انگاری متولیان اوقات فراغت زمینه حضور و فعالیت آنان را مساعد‌تر ساخته و شرایط را برای فعالیت گسترده آنها فراهم می سازد. باشد که متولیان امر در این خصوص دلسوزانه‌تر و عمیق‌تر بیندیشند و برنامه‌ریزی‌ واقعی‌تری برای ترویج سبک زندگی ایرانی- اسلامی انجام دهند. مگر اینکه کسی وجود جنگ نرم را درک نکرده باشد یا انکار کند. یادمان نرود بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی فرمودند: « جنگ، جنگ است و عزت و شرف ما در گرو همین جنگ است.» آری باید جنگید چون جنگ ادامه دارد.