تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

زمان کمی برای توافق با ایران باقی است

تعداد بازدید : 836
یادداشت جان کری برای واشنگتن پست
زمان کمی برای توافق با ایران باقی است

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده شب گذشته یادداشتی را در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در خصوص توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد که در آستانه آخرین دور مذاکرات جامع در فرجه شش ماهه اول برنامه اقدام مشترک، می‌تواند از اهمیت به‌سزایی برخوردار باشد.

 وزیر خارجه آمریکا در یادداشت خود در روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست که اواخر روز دوشنبه به وقت محلی منتشر شد، تصریح کرد که ضرب‌الاجل 20 ژوئیه برای رسیدن به راه‌حل جامع هسته‌ای ایران در حال به اتمام رسیدن است و مقامات ایران با یک گزینه روبرو هستند: آنها می‌توانند توافق کنند که گام‌های لازم را برای اطمینان دادن به جهان از این مسئله بردارند که برنامه هسته‌ای آنها کاملاً صلح آمیز دارند یا اینکه یک فرصت تاریخی برای پایان دادن به انزوای اقتصادی و دیپلماتیکی و بهبود زندگی مردم خود را از دست دهند.

وی ادامه داد که شکاف‌های چشمگیر همچنان بین آنچه که مذاکره‌کنندگان می‌خواهند انجام دهند و آنچه که باید انجام دهند، وجود دارد.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که حصول توافق همچنان محتمل است اما ایران باید تمایل واقعی برای پاسخ دادن به نگرانی‌های قانونی جامعه بین‌الملل از خود نشان دهد.

کری در این یادداشت تأکید کرد که مقامات ایران به طور دائم و به وضوح تأکید دارند که قصد ساخت بم ندارند و فعالیت‌های هسته‌ای آنها تنها با هدف تأمین نیازهای غیرنظامی طراحی شده است. اگر فرض بگیریم که این مسئله درست باشد، اثبات این مسئله، یک پیشنهاد سخت نیست.

وی گفت: آمریکا و شرکای ما به ایران نشان داده‌اند که تا چه اندازه جدی هستیم. در حین مذاکرات برای رسیدن به برنامه اقدام مشترک، ما دست خود را به سوی ایران دراز کردیم و با آنها به طور مستقیم دیدار کردیم تا بفهمیم که ایران از برنامه هسته‌ای خود چه می‌خواهد. ما به همراه شرکای بین‌المللی خود، مسیری را ترسیم کردیم که به ایران اجازه می‌دهد برنامه داخلی برای اهداف کاملاً صلح آمیز داشته باشد. ما نشان دادیم که در کاهش تحریم‌های اقتصادی انعطاف داریم.

کری گفت: در سراسر این مذاکرات، مذاکره‌کنندگان ایران جدی بودند. ایران با عمل کردن به تعهداتش در این طرح اقدام مشترک انتظارات برخی را به چالش کشیده است. ایران برخی از ذخایر اورانیوم با سطح غنای بالا را از بین برده است، قابلیت غنی‌سازی را از طریق عدم نصب سانتریفیوژهای بیشتر محدود کرده است، از پیشرفت‌های بیشتر در تأسیسات غنی‌‌سازی و رأکتور آب سنگین اراک خودداری کرده است و اجازه بازرسی‌های جدید و پی در پی را داده است و در عوض اتحادیه اروپا و گروه 1 5، کاهش تحریم‌های محدودی را به ایران عرضه کرده‌اند، البته معماری تحریم‌های بین‌المللی و اکثر تحریم‌ها همچنان برجای خود باقی است.

 

وزیر خارجه آمریکا سپس افزود: هم‌اکنون ایران باید انتخاب کند. در حین مذاکرات جامع، جهان چیزی بیشتر از این نمی‌خواهند که ایران از حرف‌‌های خود با اقدامات مشخص و قابل اثبات حمایت و دفاع کند. ما در چند ماه گذشته، یک سری اقدامات منطقی، قابل اثبات که به سادگی قابل دستیابی است و تضمین می‌کند که ایران نمی‌تواند به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند و اینکه برنامه هسته‌ای ایران به اهداف صلح‌امیز محدود می‌شود، پیشنهاد دادیم. تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران به طور مرحله‌ای کاهش پیدا می‌کند.

کری می‌گوید: ایران چه چیزی را برمی‌گزیند؟ علیرغم ماهها بحث و مذاکره، ما هنوز این مسئله را نمی‌دانیم. ما می‌دانیم که شکاف‌هایی میان آنچه که مذاکره‌کنندگان ایران می‌گویند تمایل به انجام آن دارند و آنچه که باید برای رسیدن به توافق راه‌حل جامع انجام دهند، وجود دارد. ما همچنین می‌دانیم که خوشبینی عمومی آنها درباره برآمد بالقوه این مذاکرات تا امروز با مواضعی که پشت درهای بسته دارند، هماهنگی ندارد.

این شکاف‌ها نتیجه زیاده‌خواهی ما نبوده است و برعکس، اتحادیه اروپا و مذاکره کنندگان ۱ ۵ به دقت به سوالات ایران و نگرانی‌هایی این کشور گوش داده است و تا حدی که هماهنگ با اهداف اساسی ما در این مذاکرات بوده است، انعطاف از خود نشان دادیم. ما از نزدیک با ایران برای طراحی یک مسیر برای برنامه‌ای که تمامی الزامات اهداف صلح‌آمیز و غیرنظامی را تحقق بخشد، همکاری کرده‌ایم.

کری گفت: البته اختلافاتی بین قصد ادعا شده ایران درباره برنامه هسته‌ای و محتوای واقعی این برنامه تا به امروز باقی مانده است. اختلاف میان آنچه که ایران می‌گوید و آنچه که انجام می‌دهد دلیل لزوم این مذاکرات و دلیل اتحاد جامعه بین‌الملل برای تحمیل تحریم‌هایی علیه ایران در وهله اول می‌باشد.