تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

برخی اساتید دانشگاه، «ما نمی توانیم» را القاء می‌کنند.

تعداد بازدید : 784
برخی اساتید دانشگاه، «ما نمی توانیم» را القاء می‌کنند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیرشان با اساتید، پژوهشگران و محققین دانشگاهی مباحث و محورهای بسیار مهمی را مطرح کردند.
لزوم برگزاری تورهای علمی و نظامی در کشور و جلوگیری از تبدیل شدن دانشگاه ها به باشگاه های سیاسی، از جمله نکاتی بود که ولی امر مسلمین بر آن تاکید داشتند. حضرت آیت الله خامنه ای خنثی کردن تحریم ها را از مسیر پیشرفت علمی شدنی دانستند و تاکید کردند که نباید دانشگاه ها به افرادی که دستاوردهای علمی را به هیچ می انگارند، سپرده شود.
برای تحلیل محورهای مطرح شده در فرمایشات اخیر رهبر انقلاب، گفت و گویی با دکتر فضل الله موسوی، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ترتیب دادیم: متن این گفت و گو پیش روی شماست:

•     مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با اساتید دانشگاه ها به نکاتی کلیدی اشاره کردند، از جمله این موارد لزوم برگزاری تورهای نظامی و علمی است، تحلیلی که می توان از این فرمایش رهبر انقلاب ارائه کرد، چیست؟
به دلیل اینکه عده ای از افراد و مسئولین از پیشرفتهای علمی و نظامی کشور بی اطلاع هستند چنین پیشنهادی از سوی رهبر معظم انقلاب ارائه شد؛ البته این به معنای صرفا تورهای مسافرتی نیست، بلکه باید با یک برنامه ریزی صحیح اساتید را به سمت بازدید از مراکز علمی و سایت های هسته ای، موشکی و مراکز پزشکی سوق داد. از طرف دیگر صداوسیما، روزنامه ها و جراید می بایست برنامه هایی را ترتیب دهند تا اساتید و اشخاص کمتر مطلع از دستاوردهای علمی و نظامی کشور که نمی توانند به صورت فیزیکی از این پیشرفت ها بازدید داشته باشند، از طریق قاب رسانه ملی یا دریچه جراید با این مهم بیشتر آشنا شوند.
متاسفانه صحبتهایی از سوی بعضی افراد مطرح شد که گویا ما به هیچ پیشرفتی در زمینه علمی دست پیدا نکرده ایم و این موضوع کمک می کند تا با روشن شدن حقیقت برای برخی اساتید آن ها به یک خودباوری قابل قبول دست پیدا کنند. البته این امید می رود، همان طور که ما در زمینه علوم پزشکی، هسته ای و ... تولید کننده بودیم، در زمینه علوم انسانی نیز به این مرحله برسیم و به جای ترجمه به تولید و مولف بودن روی آوریم.


•    رهبر انقلاب زنگ هشدار تبدیل شدن دانشگاه ها به باشگاه های سیاسی را به صدا در آوردند و بروز این رخداد را به سم مهلک برای دانشگاه ها تعبیر کردند، به اعتقاد شما چه شرایطی به وجود آمد تا رهبری بر این نکته تاکید کردند؟ آیا دستهایی علاقه مندند تا دانشگاه ها را به باشگاه سیاسی مبدل کنند؟
البته صحبتی که ایشان مطرح کردند و پیش از ایشان نیز امام راحل بر آن تاکید داشتند، یک نکته کلی است که باید دانشگاه ها و مسئولین مرتبط همواره بر آن توجه داشته باشند؛ البته عدم تبدیل دانشگاه ها به باشگاه سیاسی به معنای این نیست که اساتید و دانشجویان فعالیت سیاسی نداشته باشند، چرا که رهبر انقلاب نیز بر این موضوع تاکید فرموده اند که منظورشان این نیست؛ اما اینکه دانشگاه جولانگاهی برای گروه های سیاسی شود که قصد دخالت در مدیریت ها را داشته باشند و به جای اینکه دانشگاه ها بر مسائل علمی تاکید و تکیه داشته باشند، نیرو و زمانشان صرف این قبیل مسائل گردد، مورد تایید ایشان نیست.
البته من فکر می کنم که در دولت یازدهم و وزیر علوم جدید شرایطی مسئله ساز در برخی دانشگاه ها، از جمله در دانشگاه تهران به وجود آمده تا رهبر انقلاب نسبت به سیاسی کاری های شکل گرفته در برخی مدیریت ها و همچنین تغییرات گسترده در دانشگاه ها هشدار دهند تا افراد صالح در پست های مدیریتی خود باقی بمانند و تعویض های مدیریتی بر اساس سلایق سیاسی شکل نگیرد.

•    رهبر انقلاب در سخنانشان تاکید کردند که فضای علمی دانشگاه ها نباید در دست کسانی باشد که پیشرفت علمی را به هیچ می انگارند؛ آیا می توان گفت که فضای امروز دانشگاه ها در دست کسانی است که اعتقادی به پیشرفت های علمی کشور ندارند؟
البته شخص خاصی مدنظر ندارم، اما متاسفانه قشری از استادان خودباختگی شدیدی در برابر غرب دارند و «ما نمی توانیم» را به جای «ما می توانیم» سرلوحه کار خود قرار داده اند. براساس تاکید مقام معظم رهبری، اساتید ما باید خودباوری داشته باشند که متاسفانه در برخی از آن ها این موضوع دیده نمی شود و تصور می کنند که همیشه کشورمان باید عقب باشد و از کشورهای غربی پیروی کنیم.


•    چه منافعی سبب شده تا برخی افراد این مفهوم را به بدنه علمی کشور القا کنند که «ما نمی توانیم». آیا این صرفا یک باور قلبی است یا با در نظر گرفتن برخی منافع و مصالح مادی و یا معنوی بر این نکته تاکید دارند؟
متاسفانه این موضوع از سوی رسانه های بیگانه به این قبیل اشخاص القا شده و در واقع جزئی از باورهای آن ها را به غلط شکل داده است و حس اعتماد به خود و اتکای به نفس در وجود آن ها نیست؛ البته برخی هم در داخل هستند که آگاهانه در صدد القای این موضوع برمی آیند.

•    «پیشرفت علمی تحریم ها را خنثی می کند» این جمله ای بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار با اساتید و محققین دانشگاهی بر آن تاکید کردند، به اعتقاد شما درسی که مسئولین اجرایی کشور از این بخش از بیانات رهبری باید بگیرند چیست و باید رفتار خود را چگونه تنظیم کنند؟
تحریم هایی که بر علیه ملت ایران صورت گرفته به دلیل این است که دشمن احساس می کند که در یک موضع بالاتری نسبت به جمهوری اسلامی قرار گرفته است و زمانی که احساس می کند ما کمبودی داریم، فشار تحریم ها را تشدید می کند و زمانی که این فشارها زیاد شد، قصد تحقیر و تهدید ملتی را در سر می پرورانند تا بگویند که شما چیزی نیستید تا باور کنیم که تنها با پیروی از آن ها در مسائل مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، معادلات جهانی و... می توانیم موفق شویم.
ما زمانی می توانیم در برابر دشمن بایستیم که خودمان حرفی برای گفتن و علمی در زمینه های پزشکی، هسته ای، موشکی و.. داشته باشیم. هر قدر ما بتوانیم در زمینه های مختلف از جمله علمی قوی شویم، دیگر اتکا به خودمان خواهیم داشت و نیازی به کشورهای غربی نخواهیم داشت و اساسا کشور ما در عرصه تحریم بوده که امروز رشد و پیشرفتی مثال زدنی را برای خود به ارمغان آورده است.
پس از تحریم هایی که پس از انقلاب علیه جمهوری اسلامی وضع شد، افرادی مخلص در صحنه حاضر شدند و طرح مسئله کردند که امروز درها بسته است باید مطیع دشمن شویم، که نمی شویم و یا خودمان فعال شویم و کمر همت ببندیم. بر این اساس است که امروز ثمرات آن همت بلند را شاهد هستیم. نکته اصلی‌ای که رهبر انقلاب می فرمایند: پیشرفت علمی تحریم ها را خنثی می کند، دقیقا در هین جاست؛ اینکه ما باید متکی به خود باشیم و خود را ازهر حیث تقویت نماییم و هرچه قوی تر باشیم، تحریم ها بی اثرتر خواهد شد.

•    با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

  *گفتگو از میثم آخوندی