تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

چرایی هشدارهای رهبر انقلاب به اعتدالیون

تعداد بازدید : 924
چرایی هشدارهای رهبر انقلاب به اعتدالیون

علی جعفری / سخنان مقام معظم رهبری در جمع مسئولین نظام در ماه مبارک رمضان از یک سیر هدفمند برای تفهیم فلسفه مقاومت و سیاست های آرمان خواهانه نظام جمهوری اسلامی و همینطور ترسیم جایگاه جریان مومن در نظام اسلامی و نحوه برخورد با آن برخوردار بود، با درنگی عمیق تر در این سیر می توان گفت که چنین بحث ریشه ای و تبیینی برای مسئولان ارشد نظام حداقل در چند سال گذشته کم سابقه بوده است.
تنبّه به وجود اغوای شیطان و دشمن جن و انس در برابر حرکت جریان حق و استفاده از آیات قرآن در درک استراتژی تهدید و تطمیع آنان برای ترساندن و همراه کردن مسئولین و مردم با اهداف خود، تاکید به محاسبه درست مسئولین و عدم تاثیرپذیری از استراتژی دشمن، ترسیم مجدد آرمان ها و تشکیل امت اسلامی به عنوان مسیر نهایی انقلاب اسلامی، توجه به لزوم استفاده از نیروی معنوی، قدرت ایمان و نگرش فرا مادی مسئولین در ادامه راه، بازشناساندن نشانه های ایمان و جریان مومن، تاکید به توجه ویژه به جریان مومن به عنوان بخشی از هویت وجودی نظام جمهوری اسلامی و تعریف اعتدال و نحوه مواجهه آن با جریان مومن از محورهای اصلی سیر سخنان حکیمانه رهبری در دیدار مسئولین ارشد نظام بوده است.
حال چرا رهبر معظم انقلاب اینگونه سیری را انتخاب کردند و در نهایت به نحوه مواجهه دولت اعتدال با نیروهای مومن هشدار دادند و از برخی ناملایمتی ها در برابر این جریان ابراز نگرانی کردند؟ پاسخ به این سوال را می توان از درون حرکت خزنده ای که از متن دولت اعتدال برای حذف نیروهای مومن شکل گرفته است، پیدا کرد. حرکتی که با محور قرار دادن شعار اعتدال و برچسب زنی افراطی گری به نیروهای مومن، سعی دارد سیاست های خود را که در محاسبات اشتباهشان در فهم مسائل داخلی و خارجی ریشه دارد، به پیش برد.
سوالات دیگری که با طرح این مسائل پیش می آید این است که اصلا افراط چه تعریفی دارد و اعتدال چیست؟ آیا با وجود اصطلاحاتی مانند افراط و اعتدال، اصطلاحی مانند تفریط هم وارد عرصه سیاسی می شود؟ و آیا این اصطلاحات در فضای جامعه امروز ما دارای یک معنای درست و ثابت هستند و یا هر کسی با توجه به اهداف سیاسی خود به معنای معانی می پردازد؟
فلسفه انتخاب شعار اعتدال، مبارزه با افراط بوده است که در ذات بسیار ارزشمند ولی در کاربرد به جاهایی رسیده است که کلمه افراط در کلام دولتمردان و حامیان آنها هم در مورد جریان تکفیری سوریه و عراق، هم در مورد سیاستمداران جنگ طلب امریکا و هم در مورد جریان مومن انقلابی منتقد سیاست های داخلی و خارجی دولت بکار می رود که بسیار نا عادلانه و به دور از انصاف به نظر می رسد و در رویکرد دولت در قبال مسائل اینطور بیان می شود که وجود همه مشکلات داخلی و ناآرامی های منطقه و دشمنی های دشمن به دلیل وجود این 3 گروه در کنار یکدیگر است.

باری در اوایل دولت یازدهم، در دیدار دانشجویان با رهبر معظم انقلاب، یکی از دانشجویان خواستار تعریف کلمه اعتدال از سوی معظم له شد که در آنجا ایشان تعریف معنای این کلمه را به دولت و شخص رئیس جمهور ارجاع دادند، اما با گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت و عدم تعریفی درست از شعار اعتدال و مرز بندی و اتهام زنی به جریان های مومن منتقد از سوی دولتمردان و طرفدارانشان، ایشان با تعریفی از کلمه اعتدال، دولت را به عدم کنار زدن جریان های مومن با شعار پرهیز از افراط سفارش کردند.
"شعار دولت، اعتدال است؛ اعتدال، شعار بسیار خوبی است، ما هم تأیید می کنیم اعتدال را؛ افراط محکوم است و بد است. سفارشی که من می کنم این است که مراقب باشید جریانهای مؤمن را با شعار اعتدال کنار نزنند؛ بعضی‌ها این کارها را دارند می کنند، من می بینم در صحنه‌ی سیاسی کشور؛ با شعار اعتدال، با شعار پرهیز از افراط، سعی می کنند جریان مؤمن را که در خطرها آن جریان است که زودتر از همه سینه سپر می کند، آن جریان است که دولتها را در مشکلات واقعی به معنای حقیقی کلمه حمایت می کند، کنار بزنند؛ مراقب باشید. اسلام، مظهر اعتدال است. این «اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم»  اعتدال است؛ «قتِلوا الَّذینَ یَلونَکُم مِنَ الکُفّار» اعتدال است؛ امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر اعتدال است - اعتدال اینها است دیگر - معنای اعتدال این نیست که ما از کارهای احساس وظیفه‌ای که فرد مؤمن، جریان مؤمن، مجموعه‌ی مؤمن انجام می دهد، جلوگیری کنیم."
ملاحظه می شود بسیاری از مواردی که مورد اتهام افراطی گری از سوی اعتدالیون بود، اکنون به خود اعتدال معنا شده است و اینجاست که مجددا سوال قبل تکرار می شود که با وجود این تعریف از اعتدال، حال افراط به چه معناست و افراطی کیست؟ و یا تفریط چیست و از جا باز ماندگان از قطار انقلاب کیانند؟
مهمترین ویژگی های جریان مومن نظام جمهوری اسلامی که به افراطی گری متهمند، اعتماد به وعده های الهی، باور به دشمنی غرب، پا فشاری بر مقاومت و آرمان های انقلاب، اعتقاد به پیروزی با مبارزه مستمر و بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری، تکیه به تکلیف و مجاهدت در راه تکلیف است. اما در مقابل، در منطق برچسب زن های مدعی اعتدال، رفاه زدگی، نادیده گرفتن عوامل معنوی و نصرت الهی، گرایش به غرب، بی معنا بودن مقاومت، اعتقاد به کدخدامنشی مستکبرین و اعتقاد به امکان همزیستی مسالمت آمیز جمهوری اسلامی ایران و امریکا به وضوح به چشم می خورد و حال آنکه فقط در مورد آخر، رهبری جواب زیبایی در همین سخنرانی مورد اشاره داده اند که: "یک حرف خوبی را اخیراً یک جایی خواندم؛ یکی از کارشناسان دولتی آمریکا گفته است: آشتی میان ایران و آمریکا امکان‌پذیر است، امّا میان جمهوری اسلامی با آمریکا ممکن نیست؛ حرف درستی زده. ایرانی که در رأس آن خاندان پهلوی باشند - که همه چیزشان را در اختیار آنها می گذارند - البتّه آشتی با این ممکن که هیچ، لازم هم هست؛ بالاتر از آشتی هم لازم است. مسئله، مسئله‌ی جمهوری اسلامی است؛ جمهوری اسلامی یعنی استقلال، آزادی، پایبندی به ایمان اسلامی، حرکت در مسیر اسلام، تن ندادن به تحمیلات دشمنان، دعوت امّت اسلامی به اتّحاد - درست نقطه‌ی مقابل آن‌چیزی که آنها میخواهند - البتّه با این بدند."
با این وجود نگاه به جریان اعتدالیون در پیاده سازی اهداف مد نظرشان در جامعه و نظام سیاسی کشور، مشاهده می شود تمرکز در جاهایی است که همان اهداف دولت اصلاحات را دنبال کند که به فتنه 78 و 88 انجامید. اهدافی که با حذف جریان مومن در وزارت خارجه، وزارت علوم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رنگ و بوی بیشتری به خود گرفته است هرچند در سایر وزارت خانه های استراتژیک اقتصادی هم چنین چیزی نمایان است.
افراط و تفریط از اعتدال واقعی باعث شده است تا مقام معظم رهبری اخیرا در دیدار رئیس، مدیران و محققان جهاد دانشگاهی در تذکری جدی بگویند: "افرادی که روزی با انگیزه های تند انقلابی حرکت می کردند، اکنون دیدگاه های آنها 180 درجه تغییر کرده و حتی بیّنات انقلاب اسلامی برای آنها نامفهوم است." و این یعنی این جریان هم اکنون زنده است و به جای پیشرفت کشور به اهداف سیاسی خود می اندیشند و وادادگی خود در قبال غرب را می خواهند به کل جامعه ایران تسری بدهند هرچند خود می دانند ملت ایران در گذشته با چنین منش و منطقی چه برخوردی داشته است.

انهم اتخذوا الشیاطین اولیاء من دون الله و یحسبون انّهم مهتدون