تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

دو اشتباه استراتژیک نتانیاهو در حمله به غزه

تعداد بازدید : 824
وضعیت غزه در گفتگو با سیدهادی سید افقهی؛
دو اشتباه استراتژیک نتانیاهو در حمله به غزه

تنش ‌ها بین رژیم اسرائیل و فلسطینی ‌ها پس از آن شدت گرفت که هفته گذشته یک نوجوان فلسطینی به‌ نام محمد ابوخضیر در شرق بیت‌المقدس زنده زنده سوزانده شد. این اتفاق پس از آن رخ داد که جسد سه شهرک ‌نشین اسرائیلی حوالی روستای حلحول در شهر الخلیل واقع در کرانه باختری پیدا شد، تل‌ آویو حماس را مسئول مرگ این سه نفر می ‌داند، با این وجود، حماس این اتهام را رد می ‌کند. پس از این اتفاقات رژیم اشغالگر قدس به تهاجم گسترده نظامی به نوار غزه و بمباران هوایی و دریایی و توپخانه ایبه منازل مسکونی، بیمارستانها، مساجد و سایر تاسیسات شهری به کشتار سازمان یافته و هدفمند فلسطینیان اقدام کرده است که این حملات وحشیانه تاکنون منجر به کشته و مجروح شدن صدها شهروند بی گناه فلسطینی که اکثر کودکان و زنان، گردیده است. جنبش مقاومت حماس نیز پس از موج جدید حملات هوایی رژیم اسرائیل به غزه ضمن اعلام تعهد برای تلافی این حملات هشدار داده تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی می‌تواند به انتفاضه سوم منجر شود. جنبش‌ های مقاومت فلسطینی در نوار غزه نیز با پرتاب راکت به عمق سرزمین ‌های اشغالی، به تهاجم ‌های اخیر رژیم اسرائیل پاسخ داده ‌اند. از اینرو محراب نیوز نیز آخرین وضعیت فلسطین و جنگ علیه غزه را در گفتگو با دکتر سید هادی سید افقهی کارشناس مسایل جهان اسلام مورد بررسی قرار داده است.

•    آخرین وضعیت فلسطین و نواز غزه حاکی از چه شرایطی است؟
در آخرین وضعیت، مصر پیشنهاد آتش بس داده است و اشارات کلی از این اتش بس و از این پیشنهاد دولت مصر برای آتش بس، به گوش جهادی ها و حماس رسیده و آن ها هم گفتند که ما در حال بررسی محتوای این آتش بس هستیم؛ اما هرگونه پیشنهادی از سوی هر کشوری و هر جریانی اگر دربرگیرنده منافع مردم فلسطین و ضامن خون شهدای ما نباشد و رژیم صهینونیستی را واقعا کنترل نکند و ضمانت های عملی از رژیم صهیونیستی نگیرد ما با آن آتش بس موافق نیستیم و در واقع الان غلبه میدان و توازن وحشت و رعب کاملا به نفع جریان های جهادی فلسطینی است چه حماس چه جهاد اسلامی و چه غیره.

•    یعنی هنور معلوم نیست حماس و جریان های جهادی فلسطینی این آتش بس را قبول می کنند با خیر؟
حماس می گوید ما حرف داریم ما باید این بار شرایط را تعیین کنیم، چون این ماجراجویی و بازی با آتشی که آقای نتانیاهو ابتدای کار خیلی خوش بینانه شروع کرد، الان دارد سرانگشتان خودش را می سوزاند. الان او بیش از انکه خوشحال باشد غمگین است بیش از آنکه از طرف فلسطینی ها و افکار عمومی دنیا تحت فشار قرار بگیرد در واقع از داخل تحت فشار است.
شهرک نشینان صهیونیستی و صهیونیست های شهرهای مختلف که تاکنون چیزی به نام جنگ و موشک را نشنیده و ندیده بودند الان بیش از یک هفته است که آثار جنگ را می بینند و این اصلا برای جامعه صهیونیستی و مردم عادی یهودی و صهیونیسم قابل تحمل نیست پس نتانیاهو در ابتدا از سوی خود مردم تحت فشار قرار گرفته است.
مسئله دوم رسیدن موشک های مقاومت به مناطق بسیار حساس و استراتژیک امنیتی، نظامی، صنعتی و حتی خدماتی رژیم صهیونیستی است. این مناطق بسیار مهم عمومی مانند نیروگاه های برق، فرودگاه ها، پایگاه های نظامی و پایگاه های اتمی و حتی پارلمان که یکی از مراکز حساس اقتصادی است که یکی از مراکز مهم و حساس در حیفا و در اشکول و  اشکلون هستند؛ اینها مراکز تجاری خیلی مهم و سنگین رژیم صهیونیستی هستند. این موشک ها هم آسیب معنوی و جنگ روانی و هم آسیب اقتصادی و نظامی به این رژیم وارد کرده است، بنابراین نتانیاهو غافل گیر شد و حکایت او در این شرایط بسان کسی است که خودش با پای خودش رفت بالای درخت ولی حالا می ترسد بیاید پایین و جرات نمی کند بیاید پایین و مانده آن بالا. حالا باید یک عملیات خاصی اتفاق بیفتد تا ببینیم طرح کدام کشورها با چه تضمین هایی برای گروه های جهاد های فلسطینی می تواند آن ها را قانع کند و آن ها این آقا را از درخت بیاورند پایین تا دیگر از این اشتباهات نکند.

•    وضعیت میدانی رژیم صهیونیستی با اصابت موشک های مقاومت به مناطق تحت پوشش ان ها، در حال حاضر چگونه است؟
لحظه به لحظه که پیش رویم ما شاهد اصابت موشک به مناطقی هستیم که تاکنون اولین بار است این موشک ها به این مناطق اصابت می کند و این خیلی دارد ان ها را اذیت می کند و به رژیم اشغالگر قدس فشار می آورد و وضع آقای نتانیاهو و کابینه امنیتی اش را در واقع بحرانی تر می کند. کابینه ای که روز اول گفتند که ما به زودی حمله زمینی به غزه را شروع خواهیم کرد ولی وقتی به پارلمان رژیم صهیونیستی مراجعه کردند خود هیات دولت به شدت با این مسئله مخالفت کرد و در واقع یکی از این مخالفین گفته بود که ما دو تا غزه داریم یکی غزه روی زمین که همین مردم عادی هستند و دارند قتل عامشان می کنند و یکی دیگر غزه زیر زمین است و برای اشغال غزه زیر زمین ما صدهزار سرباز نیاز داریم و برای اشغال غزه روی زمین هم ما صد هزار سرباز صهیونیسم لازم داریم؛ در حالی که ما نه می توانیم دویست هزار سرباز تامین کنیم و نه می توانیم متحمل خسارات این حمله بشویم و هزینه حمله هم غزه روی زمین و هم غزه زیر زمین را که در واقع پناهگاه ها و  پایگاه های موشک های مقاومت در آنجا است را بتوانیم تامین کنیم.

•    به اعتقاد شما چرا رژیم صهیونیستی در این برهه از زمان تصمیم گرفت به نواز غزه حمله کند؟
یک خطای محاسباتی استراتژیک در واقع نتانیاهو را فریب داد و دچار یک خودشیفتگی امنیتی، نظامی، سیاسی و یک خطای استراتژیک باعث شد این اقدام را انجام دهد. ببینید الان چند سال است در منطقه برخی کشورهای عربی در درون خودشان شاهد حوادث امنیتی، جنگ داخلی شده اند و گروه های تروریستی هر کشوری را به خودش مشغول داشته است از تونس گرفته تا مصر و لیبی و یمن و لبنان و سوریه. پس نتانیاهو احساس کرد مسئله فلسطین فراموش شده و بنیه دفاعی مقاومت با این محاصره همه جانبه و هم دستی و هم داستانی کشور مصر که باید طرفداری فلسطینی ها را داشته باشد ولی طرفداری صهیونیست ها را چه زمان اخوان المسلمین، چه زمان مبارک و چه الان آقای السیسی به عهده گرفته اند. این خطای محاسباتی و این خودشیفنتگی و حتی تضمین هایی که بسیاری از کشورهای عربی به آقای نتانیاهو داده اند که "تو اقدام کن ما  یا سکوت می کنیم و حتی ممکن است گناه را گردن حماس بینداریم" باعث شد که آن ها جنگ را آغاز کردند و حملات کور و ناجوانمردانه خودشان را بر علیه خانواده های عادی، مردم کوچه و بازار، بیمارستان ها و مناطق خدمات شهری شروع کردند ولی پاسخ ها که آمد تغییر معادلات یواش یواش به نفع فلسطینی ها شکل گرفت و اینجا بود که نتانیاهو و مجموعه های نظامی او گفتند که ما در محاسبات اشتباه کردیم.
رژیم اشغالگر قدس اذغان کرده اند که ما اصلا فکر نمی کردیم که چه حماس، چه جهاد اسلامی، جه گردان های ابوعلی مصطفی که برای جبهه های شرقی هستند، در تمام این مدت که ما فکر می کردیم که اینها توان و بنیه دفاعی و امنیتی شان تحلیل رفته است، قوی تر شده اند؛ یعنی کاملا این گروه های مجاهدت فلسطینی دست به تغییر، تحول و پیشرفت زده اند و در واقع ماشین ها و ادوات نظامی شان را کامل کرده اند.  اهداف دقیق آن ها نشان می دهد که آن ها در این مدت ساکت ننشسته اند و کار اطلاعاتی و امنیتی و میدانی بسیار عمیق و دقیق و پیشرفته ای انجام داده اند. ورود پهبادها به صحنه معرکه و رسیدن به تل آویو و پرواز بر فراز وزارت دفاع رژیم صهیونیستی و رسیدن موشک های دور برد نسبت به قلمرو کل سرزمین فلسطین اشغالی 170 کیلومتری و رسیدن این موشک ها به محدوده تاسیسات اتمی دیمونا خب این واقعا رژیم صهیونیستی را به وحشت انداخته است. نتانیاهو فکر می کرد که این جنگ را در یک هفته جمع می کند و دیگر چیز به نام دولت خودگردان فلسطین محمود عباس نخواهند ماند.
اما مسئله دیگر که باعث شد نتانیاهو به غزه حمله کند این بود که خواست به محمود عباس و حماس برساند که ما چیزی به شما نمی دهیم و این مصالحه ای که داشت شکل می گرفت بین حماس و گروه های جهادی و از یک سو محمود عباس و دیگران را خواست به نوعی با این حمله بر هم بزنند. ولی این خطای محاسباتی استراتژیک یک عملیات تاکتیکی نبود که ما بگوییم بیاییم به غزه حمله ور بشویم غزه هم در مشتمان است، این طرف دریاست آنطرف هم سه گوشه اش ما هستیم و گوشه چهارم که مرز فسطین اشغالی و مصر است، مصر هم با ما هم پیمان است. قراداد کمپ دیوید اجازه نمی دهد مصری ها کمک جدی به فلسطینیان بکنند پس با این معادلات ما برنده جنگ هستیم و نتانیاهو با این محاسبات غلط و با این خود شیفتگی وارد جنگ شد و هم اطلاعات نظامی اش و هم فرماندهان نظامی و امنیتی اش همه در خواب غفلت بودند و چوب این غفلت را خوردند و از این به بعد دیگر متنبه شدند که بازی کردن با آتش و حمله به غزه هزینه سنگین مادی و معنوی برای رژیم صهینونیستی خواهد گذاشت.

•    مقام معظم رهبری چه توصیه هایی در رابطه با حمایت از مردم مظلوم غزه و فلسطین داشته اند؟
مقام معظم رهبری هم در این ایام و هم قبل از آن بارها بر روی مسئله فلسطین تاکید کرده اند. یک جمله بسیار استراتژیک را برای اولین بار ایشان فرموده اند که تاکنون نشنیده بودم و تاکنون مقام معظم رهبری به این صراحت حمایت از فلسطین را مطرح نکرده اند. مضمون فرمایش ایشان را عنوان می کنم که ایشان فرمودند ما به هرکس که حاضر باشد با رژیم صهیونیستی مبارزه کند، به صورت نامحدود کمک خواهیم کرد. ببینید عظمت این جمله خیلی بالاست، لذا شما می بینید که امروز فلسطینی ها، هم فرماندهان و هم رهبران سیاسی و هم مردم عادی سرزمین اشغالگر قدس از ایران تشکر می کنند و ایران بالاخره موفق شد هم انتقال تکنولوژی داشته باشد و هم انتقال تجربیات. این حق مردم فلسطین است و این حداقل کاری است که ما می توانیم برای مردم شریف فلسطین انجام دهیم، بنابراین با وسواس کامل و با دقت و با احساس مسئولیت بسیار عالی مقام معظم رهبری مسایل فلسطین را پیگیری می کنند و حداکثر تلاش خودشان را می کنند که مردم فلسطین، جریان های جهادی فلسطینی و رهبران فلسطین همه یک کاسه شوند و اختلافات را کنار بگذارند و به سمت نبرد با دشمن غاصب صهیونیستی و آزاد سازی کل سرزمین فلسطینی از لوث صهیونیستی بروند.

•    مهمترین اقداماتی که در وضعیت کنونی فلسطین و برای نابودی رژیم اشغالگر قدس می توان انجام داد، چیست؟
خیلی کارها می شود کرد، ظرفیت های جهان اسلام ظرفیت های کمی نیست. ظرفیت های کشورهای جنبش غیرمتعهد ظرفیت کمی نیست. ظرفیت کشورهای عربی در قالب اتحادیه عرب کم چیزی نیست؛ منتهی متاسفانه خیلی از این ظرفیت ها استفاده نشده است.
اگر رهبران خائن جهان عرب که الان دیگر خیاتشان با این سکوت مرگبارشان ثابت شده به خودشان بیایند وضعیت خیلی فرق می کند. می بینید که در خلال این یک هفته و اندی که ما واقعا سکوت شرم آور سران عرب را دیده ایم که چراغ سبزی بود برای اسرائیل که بگویند اسرائیل ما سکوت می کنیم شما هر چه سریعتر مسئله فلسطین و حماس و جهاد اسلامی را بساطش را جمع کنید. این ها در واقع اسباب زحمت و یک دل نگرانی برای ما شده اند به جای اینکه رژیم صهیونیستی برای این حکام اسباب و دغدغه خاطر باشد می بینید که فلسطین و مسئله سازمان های جهادی فلسطینی و غزه برای ان دغدغه شده است. لذا تکلیف این حکام باید روشن شود باید افشا شود که در خلال این مدت چرا سکوت کرده اند؟ چرا کمک نمی کنند؟ علمای وهابیتی که تند و تند فتوا برای روانه شدن به سوریه تحت عنوان سرزمین جهاد می دادند چرا ساکت و خفه شده اند، چرا الان فتوا نمی دهند برای جهاد اصلی که مسئله فلسطین است. چرا صندوق جمع نمی کنند برای یاری مردم فلسطین، چرا قطع نامه صادر نمی کنند، چرا از آمریکا و از کشورهای اروپایی نمی خواهند که انقدر از رژیم صهیونیستی دفاع نکنند، چرا اجازه نمی دهند مردمانشان در این کشورها به نفع فلسطینیان تظاهرات کنند.
بنابراین خیلی کارها می شود انجام داد، می بینید که جمهوری اسلامی ایران، هم در سطح دیپلماسی جهانی و هم در سطح دیپلماسی منطقه بسیار فعال شده و ان شاالله روز قدس هم کاملا در یک نمایش واقعا باشکوه ما شاهد تظاهرات عظیم در حمایت از مردم مظلوم و شهید پرور فلسطین خواهیم بود.

•    و سخن آخر ...
ما باید در این ایام ماه مبارک رمضان برای پیروزی ملت فلسطین و نابودی رژیم صهیونیستی و کفر جهانی کمک کنیم و از هر کمکی تحت فرمایشات و رهنمودهای مقام معظم رهبری که از دست ما بر می آید دریغ نکینم و ما باید آمادگی هر نوع کمک به فلسطین را داشته باشیم.

* با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

*گفتگو از زهرا کریمی