تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

تعطیلی 50 % اقتصاد کشور و حال بد اقتصاد مقاومتی

تعداد بازدید : 913
نگاهی به وضعیت فعلی اقتصاد مقاومتی در کشور
تعطیلی 50 % اقتصاد کشور و حال بد اقتصاد مقاومتی

مرتضی جمشیدی؛ تاکید بر زمینه های تولید در رونق بخشی به اقتصاد، نگاه درون زا به مسائل اقتصادی و عدم پیوند آن به مسائل خارجی، اصلاح روند فعالیت بانک ها، حمایت ویژه از محصولات داخلی به ویژه در حوزه کشاورزی و پرهیز از خام فروشی محصولات نفتی، مهمترین عناصر موثر در تحقق برنامه اقتصاد مقاومتی هستند که در سال های اخیر از جانب مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته اند.
ایشان در آخرین سخنرانی که به این موضوع پرداخته اند، در جلسه با مسئولان کشور در 16 تیر بود که فرمودند: «تحریم را با مجاهدت در باب اقتصاد مقاومتی بایستی خنثی کرد. این نکته ‌ای که امروز رئیس جمهور محترم گفتند؛ قبلا هم ایشان گفته بودند و این نکته‌ کاملا درستی است: برنامه‌ های اقتصادی بر اساس و با فرض ماندن تحریم ها بایستی برنامه‌ ریزی بشود و تعقیب بشود و تحقق پیدا بکند. فرض کنیم که این تحریم ها ذره ‌ای و سر سوزنی کم نخواهد شد؛ که حالا خود آنها هم همین را می گویند. آنها هم می گویند که تحریم ها دست نخواهد خورد، حتی از حالا شروع کردند که اگر در زمینه‌ هسته ‌ای هم به توافق برسیم، معنای آن این نیست که همه‌ تحریم ها برداشته خواهد شد؛ هنوز چیزهای دیگری هم هست؛ این همان حرفی است که ما همیشه می گفتیم. من بارها در همین جلسه و جلسات گوناگون دیگر عرض کرده ‌ام که هسته ‌ای بهانه است؛ مسئله‌ هسته ‌ای هم نباشد، یک بهانه‌ دیگری می ‌آورند: مسئله‌ حقوق بشر هست، مسئله‌ حقوق زنان هست، مسائل گوناگون فراوان را می سازند؛ جعل کردن و بهانه ‌گیری که خیلی مایه ‌ای نمی خواهد، دستگاه تبلیغاتی و امپراتوری تبلیغاتی هم که در اختیار آنها است. بنابراین، علاج مسئله‌ تحریم، عبارت است از همین اقتصاد مقاومتی.»
دولت یازدهم از ابتدای شروع فعالیت خود به صورت ویژه ای بر مسئله پرونده هسته ای و اتمام آن در دوره های زمانی شش ماهه و یک ساله تاکید نمود. با بازخوانی برخی از مواضع دولتمردان در طول ماه های نخست تشکیل دولت جدید این فضا در اوضاع سیاسی کشور شکل گرفته بود که دولت، کلید حل مشکلات اقتصادی کشور را در رفع موانع تحریمی می داند به طوری که اگر سیاست های خارجی کشور بتواند در یک مقطع زمانی کوتاه گره های موجود در تاثیر تحریم ها بر اقتصاد را باز کند، به نوعی فشارهای اقتصادی رنگ می بازد و شاید دیگر حتی به الزامات خاص اقتصاد مقاومتی نیز نیازی نباشد.
اما به نظر می رسد در حال حاضر با توجه به طولانی شدن مسیر مذاکرات هسته ای از یک سو، و گمانه زنی هایی مبنی بر عدم امکان تحقق تمام خواسته های دو طرف، دولت به تفکیک میان توان اقتصادی داخلی با ساختمان یا کاسه تحریم ها، توجه بیشتری پیدا کرده است.
تاکیدات فراوانی که از طرف وزیر نفت در ماه های گذشته بر افزایش خام فروشی نفت صورت گرفته است، واردات اقلام مختلف کشاورزی از جمله چای و برنج که زمینه ساز تبلیغات گسترده در جهت مصرف آنها نیز می شود، بالا رفتن سود سپرده در بانک ها و نا آرامی در بازار ارز که موجب عدم امنیت در بازار سرمایه گذاری می شود بخش هایی از سیاست های مخدوشی است که در طول بیش از یک سال از روی کار آمدن دولت یازدهم در کشور وجود داشته است.
مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس می گوید: «در شرایط فعلی کشاورزی در بسیاری از کالاها توجیه اقتصادی ندارد به همین دلیل کشاورزان به فروش زمین‌ ها دست زده اند. کشاورز زمانی تن به تغییر کاربری زمین می ‌دهد که کشاورزی روی آن توجیه اقتصادی نداشته باشد. زمانی که یک هکتار باغ چای سالانه 2 میلیون تومان درآمد دارد، کشاورز به فروش آن دست می‌ زند تا بتواند در یک مقطع خود را از بن بست اقتصادی رها کند. با این شرایط که واردات چای حرف اول را می زند، از 35 هزار هکتار باغ چای در گیلان تنها 24 هزار هکتار باقی مانده و مابقی تغییر کاربری داده و به ویلا تبدیل شده است. سالانه 10 هزار تن ابریشم در کشور نیاز است که تمامی آن وارد می ‌شود. در این شرایط باغ ‌های توت کشور تغییر کاربری می ‌دهند. نیاز کشور به واردات برنج، سالانه 400 هزار تن است اما حدود 2 میلیون تن برنج وارد کشور می‌ شود که توجیه اقتصادی زمین‌ های کشاورزی را کاهش می ‌دهد. تولید در این شرایط غیر اقتصادی می ‌شود و کشاورز دست از کار می ‌کشد. بعد از مدتی زمین کشاورزی تبدیل به زمین بایر می ‌شود و با این عنوان در آن ویلا سازی می ‌کنند.»
سطح تکیه بر واردات و عدم حمایت از تولید کنندگان داخلی، به مرحله ای رسید که دولت در جریان توزیع اولین سبد کالا در پایان سال گذشته، اقدام به توزیع برنج وارداتی از هند میان مردم نمود. اقدامی که در برابر تعجب همگانی از طرف نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت اینگونه توجیه شد که در کشور، برنج داخلی در بسته های 10 کیلوگرمی وجود نداشته است.
رهبری در بخش دیگری از آخرین تاکیدات خود در باب توجه و عمل به اقتصاد مقاومتی می فرمایند: «در اقتصاد مقاومتی تکیه بر تولید داخلی است، بر استحکام بنیه‌ درونیِ اقتصاد است. رونق اقتصادی هم این است؛ رونق اقتصادی با تولید حاصل می شود، با فعال کردن ظرفیت های درونی کشور حاصل می شود، نه با چیز دیگر. توصیه‌ مهم در زمینه‌ اقتصاد مقاومتی، یکی توصیه‌ به بانک ها است: بانک ها باید نقش ایفا کنند، باید خودشان را تطبیق بدهند با مواد سیاست های اقتصاد مقاومتی و برنامه ‌ریزی ‌های دولت در این زمینه؛ و می توانند نقش ایفا کنند، نقش مثبت؛ البته نقش منفی هم می توانند. بخش صنعت ‌و معدن تحرکشان را باید افزایش بدهند. بار اصلی بیرون رفتن کشور از رکود و عقب ‌ماندگی اقتصادی بر دوش بخش صنعت ‌و معدن است؛ باید تلاش کنند، تلاش را باید مضاعف کنند، ظرفیت ها را شناسایی کنند؛ ظرفیت های زیادی در کشور هست، این ظرفیت ها را فعال کنند. در مورد بخش کشاورزی؛ کشاورزی اهمیت حیاتی دارد. لازم است نگاه دولت و سیاست های دولتی به بخش کشاورزی، نگاه حمایت باشد؛ همه‌ جای دنیا هم همین‌ جور است؛ از بخش کشاورزی به‌ وسیله‌ دولت ها حمایت می شود. آن ‌وقت باید مشکلات موجود در بخش کشاورزی بر طرف بشود؛ مشکلات کشاورزان، مشکلات دامداران - که گاهی شکایت هایی هم به ما می شود - و انسان رنج می برد از بعضی از مشکلاتی که برای اینها وجود دارد.»
با این وجود بر اساس نظرات کارشناسی، بیش از 50 درصد از ظرفیت اقتصادی کشور در حال حاضر مورد بهره برداری قرار نمی گیرد که به تبع آن افزایش واردات و کاهش سیاست های تشویقی برای کشاورز نتیجه ای جز از بین رفتن ظرفیت های داخلی را به همراه نخواهد داشت. برای 50 درصد ظرفیت نسبتا فعال این حوزه نیز تحت تهدیدهای مربوط به واردات به شدت احساس خطر می شود. از سوی دیگر با وجود آنکه در مقام سخن گفتن، دولت مرتب از کاهش سودهای بانکی و مقابله با افزایش آنها سخن می گوید، همچنان راهکار عملی و نتیجه مشخصی از این گفته ها عملیاتی نشده است.