تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

حقایقی که از ابوبکر بغدادی نمی‌دانید!

تعداد بازدید : 1079مجله نیوزویک در مطلبی درباره سرکرده داعش نوشت: بغدادی طی چند دفعه‌ای که در ملأ عام حاضرشده، حاشیه‌های فراوانی از خود به جا گذاشته است.

 

این مجله آمریکایی در توضیح گذشته و زندگی‌نامه بغدادی می‌نویسد: وی متولد سال ۱۹۷۱ در منطقه الجابریه است که پس از اشغال عراق توسط آمریکا برای از بین بردن شورشی ها، مورد بمباران شدید قرار گرفت.

 

العالم - خانواده بغدادی ثروتمند نبودند، اما دو تن از عموهایش در دستگاه امنیتی صدام” دیکتاتور معدوم عراق مشغول به کار بودند که این مسئله به معنای برخورداری آن‌ها از موقعیت اجتماعی است که باعث می‌شد ساکنان محله از آن‌ها حساب ببرند.

 

یکی از افرادی که خانواده بغدادی را از نزدیک می‌شناخت می‌گوید: سرکرده داعش در خانواده‌ای فقیر بزرگ شد و بسیار درون‌گرا بود. به مسجد می‌رفت و همیشه سرش در کتاب بود… همین!

 

بغدادی در منطقه‌ای به مسافت یک و نیم کیلومتری حرم امام حسن عسکری (ع) بزرگ شد که مکانی مقدس نزد شیعیان است و نزد اهل تسنن نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

بر اساس تبلیغات داعش و به نقل از “یاسر فهمی” از ساکنان سامرا، نحوه پرورش بغدادی نقش بزرگی در زندگی وی داشت، زیرا دائماً در جلسات دروس دینی حاضر می‌شد.

 

سجاد ایاد” تحلیل گر عراقی از دانشکده علوم اقتصادی عراق می‌گوید: بسیار باعث تعجب است که بغدادی یک فرد متدین بود و من هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برای این همه افراط‌گرایی نمی‌بینم، زیرا بیشتر عراقی‌هایی که به گروه‌های تروریستی پیوستند از بعثی‌های سکولار در سال‌های قبل از ۲۰۰۳ بودند.

 

عراقی‌های ساکن سامرا می‌گویند که بغدادی به ورزش و به خصوص فوتبال نیز علاقمند بوده است، اما پایگاه‌های اینترنتی متعلق به داعش خاطرنشان می‌کنند که بغدادی در سال‌های ابتدایی زندگی خود قرآن و علوم اسلامی را آموخت و سخنران مسجد احمد بن حنبل بوده است تا به این وسیله وی را اهل تقوا نشان دهند، اما این ادعا با حقایق مربوط به او منافات دارد.

 

یکی از ساکنان استان رقه سوریه وضعیت حضور بغدادی در محافل را چنین یادآور می‌شود: بغدادی هرگاه که وارد مسجد می‌شد، شبکه‌های تلفن همراه قطع می‌شدند و افراد مسلح اطراف را محاصره می‌کردند و زنان برای نماز به قسمت فوقانی مسجد منتقل می‌شدند و به همه هشدار داده می‌شد که مبادا عکس یا فیلمی از وی تهیه کنند. وی می‌گوید که آن زمان کوتاه در مسجد از تنش زا ترین لحظات زندگی‌اش بوده است.

 

ابوعلی می‌افزاید: یکی از چیزهایی که روی اعصاب ما تأثیر می‌گذاشت نعره الله‌اکبر اطرافیان بغدادی بود که هنگام ورودش در لباس‌های از سر تا پا سیاه فضا را پر می‌کرد و ما از ترس می‌لرزیدیم و مجبورمان کردند با او بیعت کنیم و وقتی از مسجد رفت تا نیم ساعت بعد به ما اجازه خروج دادند.

 

این شهروند سوری، بغدادی را دارای تفکری مانند سرکرده‌های مافیا توصیف می‌کند که از نگهبان‌هایش انتظار نظم و دقت بسیار دارد و یک طراح جنگی فوق‌العاده و بسیار منظم است.

 

اما همسایه‌ها و آشنایان بغدادی در زادگاهش سامرا او را جور دیگری می‌شناسند؛ وی که آنجا به ابو عوض و ابو دعا معروف است چهره‌ای متفاوت با سرکرده فعلی داعش دارد. طارق حمید همسایه سابق بغدادی او را با آرامش و گوشه‌گیری زیاد یاد می‌کند که علاقه‌ای به صحبت و ایجاد ارتباط نداشته است.

 

آشنایان مغز متفکر داعش او را جوانی عاشق درس و بحث و گوشه‌گیر معرفی می‌کنند که دوستان زیادی نداشته است؛ حمید می‌گوید که بغدادی با دوچرخه رفت‌وآمد می‌کرد و همیشه دشداشه به تن داشت و کلاه کوچک سفیدی به سر می‌گذاشت و ریش کوتاهی داشت، مانند اکثر جوان‌های سامرا نبود که پیراهن و شلوار می‌پوشند؛ هیچ‌گاه قهوه‌خانه نمی‌رفت و حلقه کوچکی از دوستان در مسجد داشت.