تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

بودجه هسته ای ایران چقدر است؟

تعداد بازدید : 1140

بودجه هسته ای ایران چقدر است؟
لایحه بودجه سال آینده به شکلی کاملا شفاف، ردیف‌های تخصیصی به برنامه‌ صلح‌آمیز هسته‌ای کشور را نمایان کرده‌ است.

 به گزارش مشرق، در پیوست یک لایحه بودجه سال 94 مربوط به اعتبار طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای ملی ردیف‌های جامع و کاملی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان وجود دارد و در آن به شکلی دقیق و ریز به این پروژه و طرح توسعه آن اشاره شده‌ است.

در ردیف 40625000 این پیوست که به «برنامه توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای» اشاره شده، نشان داده شده که ایران در سال‌های قبل از برنامه پنجم توسعه (سال 1389 و قبل از آن) رقمی بیش از 22 هزار و 207 میلیارد ریال در این زمینه هزینه کرده‌ است. مبلغ هزینه‌کرد در این راستا طی سال‌های 1390 تا 1393 به بیش از 14 هزار و 848 میلیارد ریال رسیده و دولت پیش‌بینی کرده است در سال آینده بیش از پنج هزار و 681 میلیارد ریال دیگر برای «برنامه توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای» خرج کند.

همچنین این جدول نشان می‌دهد که این برنامه در سال‌های بعد نیز ادامه دارد؛ به طوری که دست کم بیش از 308 هزار میلیارد ریال دیگر هزینه برای آن پیش‌بینی شده‌ است.

بخشی از این جدول به جزئیات دقیق‌تر تخصیص بودجه در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای ایران اشاره دارد. به عنوان مثال در سال آینده قرار است 670 میلیارد ریال به اکتشاف سراسری اورانیوم اختصاص یابد. همچنین تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر (واحد یکم 1000 مگاوات) سال آینده معادل دو هزار میلیارد ریال هزینه در بر خواهد داشت و این پروژه در سال 1394 به پایان خواهد رسید.

تولید 34 تن اکسید اورانیوم به غنای 5 درصد در سال به همراه تولید سایر محصولات جانبی به میزان 300 تن در سال، تولید اسفنج زیرکونیوم 50 تن در سال و تولید سایر محصولات جانبی به میزان 117 تن در سال نیز در ردیف دیگری آمده که برای آن در سال آینده 630 میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده‌ است.

این برنامه نشان می‌دهد ایران از سال 1354 به تولید سوخت هسته‌ای مشغول بوده و در سال‌های قبل از برنامه پنجم توسعه بیش از 2500 میلیارد ریال برای آن هزینه کرده‌ است. اما در لایحه بودجه، سال 1397 به عنوان سال اتمام پروژه سوخت هسته‌ای عنوان و برای سال‌ها‌ی پس از 1394 نیز اعتباری معادل 1438 میلیارد ریال در این زمینه برآورد شده‌است.

در این جدول اعتبارات «طراحی و احداث دو نیروگاه هسته‌ای جدید» نیز که سال شروع ساخت آنها 1389 و سال اتمام آنها 1399 نوشته شده، پیش بینی‌شده‌ است. آن طور که اشاره شده، هزینه ساخت این دو نیروگاه 300 هزار میلیارد ریال است که از ابتدا تا پایان سال جاری برای آن تنها حدود هزار میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است. دولت برای سال آینده رقمی معادل 800 میلیارد ریال بودجه به این منظور پیش‌بینی کرده و ظاهرا قرار است مابقی 298 هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز برای احداث این دو نیروگاه در سال‌های بعد تامین شود.

ردیف دیگری از پیوست یک لایحه بودجه سال آینده به «حفاظت از تاسیسات هسته‌ای کشور و دفاع سایبری» اختصاص دارد که در آن «حفاظت از سایت بوشهر، اصفهان، کرج، یزد و تهران» به عنوان اهداف طرح عنوان شده‌ است. دولت به این منظور رقمی معادل 150 میلیارد ریال را برای سال آینده پیشنهاد داده‌ است.