تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

چرا پرچم تمام تکفیری‌ها سیاه است؟

تعداد بازدید : 855
اغلب گروه های تندرو و تروریستی از گروه طالبان گرفته تا تشکیلات القاعده و شاخه‌های آن از پرچم سیاه رنگی استفاده کرده‌اند و گروه داعش نیز همین کار را با کمی تغییر انجام داده است.

در نمادها و پرچم‌های گروه‌های تکفیری از رنگ سیاه استفاده شده که نشان می‌دهد مهم‌ترین هدف حامیان غربی این گروه‌ها اسلام هراسی است.

یکی از مشخص ترین علامت این گروه پرچم سیاه و سفید؛ وجود حروف عربی است. اما چه عناصری ریشه این پرچم هستند و به چه دلیلی این گروه آن را برای خود انتخاب کرده است؟ در پرچم داعش و با کلماتی به رنگ سفید در بالای پرچم آمده است: هیچ خدایی جز الله وجود ندارد. محمد فرستاده خدا است. این عبارت برای اعلام ایمان در سراسر جهان اسلام استفاده می‌شود و به عنوان شهادت به مسلمانی شناخته شده است.

در قسمت پایین یک دایره سفید دیده میشود که به روایتی شبیه مهر و موم زمان پیامبر اسلام (ص) است.
 
پرچم‌های سیاه یا سفید یا تک رنگ یک سنت قدیمی در فرهنگ شرق باستان، عربی و اسلام بود که در حال حاضر گروه‌های تروریستی تکفیری و با سوءاستفاده از این سنت و برای مشروعیت بخشیدن به خود و یا بدنام کردن دین مبین اسلام، از این نماد بهره می‌برند.
 
به نظر چارلی وینتر، کارشناس ارشد بنیادگرایی اندیشکده ضد افراط گرایی کویلیوم، این پرچمی که داعش استفاده می‌کند، منحصر به این گروه نیست. آنها(تروریست‌ها) از این پرچم برای بیان معانی دینی و سیاسی، سوءاستفاده می‌کنند. پرچم داعش با تمام جزئیاتش، توسط گروه الشباب در سومالی و القاعده در شبه جزیره عربستان نیز استفاده می‌شود.
 
وی در توضیح این رویکرد می‌افزاید: داعش با استفاده از این نماد، متحدانی را جذب خود کرده است. آنها قصد دارند تا خود را با جنبش‌های اسلامی دیگر هم‌تراز کنند و خود را در بافتی جهادی قرار دهند. اما گروه‌های تروریستی مانند داعش، با این پرچم که سمبل جهاد و اسلام‌گرایی است، خود را معرفی می‌کنند.
 
این کارشناس بنیادگرایی تاکید کرد: کلمات استفاده‌شده در پرچم به نوبه خود هیچ نشانی از افراط گرایی ندارند، اما توسط افراطی‌ها مورد سواستفاده قرار گرفته که به نوعی می‌تواند آن را دزدی و سرقت دانست. عبارت شهادتین و مهر و موم پیامبر اسلام (ص) از نمادهای مهم میان تمامی مسلمانان است.
 
بنابراین داعش با در کنارهم قراردادن این نشانه‌ها که هیچ ارتباطی با اقدامات جنایتکارانه آنها ندارند، سعی می‌کنند قلمرو ایدئولوژیک خود را گسترش دهند، کاری که در انجام آن موفق نخواهند بود. باید این نکته را در نظر گرفت که علمای مسلمانان اتفاق نظر دارند که اقدامات داعش مغایر با اسلام و روش پیامبر اسلام (ص) است و استفاده گروه داعش از مهر پیامبر اسلام (ص) به هدف نفوذ به درون جوامع اسلامی صورت گرفته است و اقدامات این گروه چیزی جز خدشه وارد کردن به میراث نبوی و اهانت تاریخی بزرگ نیست، زیرا اسلام دین محبت و صلح و انسانیت است.

اما بررسی رنگ‌ها و نمادهای به کار رفته در پرچم‌های گروه‌های تروریستی و شباهت‌های عجیب آنها، نکات قابل توجهی را در خود نهفته دارد. نخست آن که تمامی این پرچم‌ها، سیاه و سفید است و جز سیاه و سفید، هیچ رنگی در آنها به کار نرفته است؛ این در حالی است که پرچم‌های کشورهای اسلامی معمولا دارای تنوع رنگ و زیبایی خاصی هستند. کاربرد سیاه و سفید و عدم استفاده از رنگ‌های دیگر، به نوعی از تفکر تکفیری این گروه‌های تروریستی حکایت دارد که دنیا را سیاه یا سفید می‌بینند و هیچ وضعیت سومی در تفکر وهابی و سلفی آنها جا ندارد؛ هرکه مانند آنها فکر کند سفید است و هر کس در هر مورد با آنها مخالف باشد، سیاه و مستحق مرگ به بدترین شیوه‌هاست.

از سوی دیگر عدم استفاده از رنگ‌های متنوع، در ذهن بیننده خارجی این تصور را ایجاد می‌کند اسلام که این گروه‌ها داعیه‌دار آن هستند، دینی خشن و آکنده از خشونت است و هیچ تنوع و تحولی را به رسمیت نمی‌شناسد. اما نمادهای اصلی به کار رفته در این پرچم‌ها عبارتند از دو جمله مقدس لااله الا الله و محمد رسول الله و نیز تصویر شمشیر؛ که دو اصل اساسی اسلام را در کنار نماد خشونت قرار داده و اسلام را به خشن‌ترین شکل ممکن به بیننده معرفی می‌کند. به راستی این نوع معرفی اسلام، کار چه کسانی می‌تواند باشد؟
 
منبع : http://www.farhangnews.ir