تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

زنگ هشدار افزایش طلاق‌های عاطفی دراستان

تعداد بازدید : 811

طلاق عاطفی پدیده‌ای خاموش است که زندگی را تبدیل به رنجی تدریجی و مستمر برای زوجین می‌کند و متأسفانه در جامعه با روندی افزایشی، بیش از طلاق‌های رسمی، در حال شکل‌گیری است.
برخی زندگی‌ها به ظاهر از منظر دلربایی برخوردارند؛ اما در باطن عذابی درونی را برای زوجین به همراه دارند. به اصطلاح ظاهری لوکس و دلپذیرند ولی باطنی از نفس افتاده دارد.
متأسفانه این موضوع در جامعه ما رشدی فزاینده دارد، به طوری که کم و بیش خانواده‌های قزوینی با اینگونه طلاق‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند. دلیل طلاق عاطفی می‌تواند تغییر افراد بعد از ازدواج یا نداشتن شناخت کافی قبل از ازدواج باشد. در هر صورت عاملی که افراد را به ادامه چنین زندگی وادار می‌کند، بسیار با اهمیت است.
برآورده ‌نشدن انتظارات، وقت نداشتن برای همسر، درک نکردن او، ابراز نکردن علاقه، دیر آمدن به منزل و سپری نکردن اوقات فراغت با یکدیگر، بیشترین دلایل سردی روابط زناشویی است.

 قزوینی‌ها طلاق عاطفی را جدی نگرفته‌اند
مشاور استاندار در امور مبارزه با مواد مخدر در حوزه زنان با اشاره به اینکه طلاق عاطفی در قزوین جدی گرفته نشده است، بیان می‌کند: 5 سال پیش درباره طلاق عاطفی بحث‌هایی در استان انجام گرفت و همایش‌های متعددی در زمینه پیشگیری از این آسیب خانوادگی برگزار شد ولی این مسیر نیمه‌تمام باقی ماند و دستاوردهای آن به مرحله اجرانرسید.
به گفته «طاهره‌بیگم سیدی» اکنون ثابت شده طلاق‌های ثبت‌نشده و طلاق‌های عاطفی در قزوین بیشترین آسیب را به خانواده وارد می‌کنند.
مدیرکل امور بانوان استانداری هم به همشهری اظهار می‌کند: در فرهنگ و سنت ما طلاق امری مذموم و قبیح است و در دین مقدس اسلام از طلاق به عنوان یکی از منفورترین حلال‌ها یاد شده؛ به گونه‌ای که در احادیث آمده است زمانی که صیغه طلاق میان زوجین جاری می‌شود، عرش الهی می‌لرزد.

 طلاق به یکباره اتفاق نمی‌افتد
 «مریم بیدخام» حضور فرزندان، ترس از قضاوت شدن توسط دیگران، نداشتن حامی و مشکلات اقتصادی را از دلایلی دانست که زوجین را وادار به ادامه زندگی مشترک می‌کند و می‌افزاید: این روزها کم نیستند خانواده‌هایی که قبل از طلاق قانونی، رویه طلاق عاطفی را در پیش می‌گیرند؛ چرا که روابط بینشان به تدریج سبب دوری و سرخوردگی آن‌ها از یکدیگر شده و در چنین شرایطی است که با تحمل مشکلات عاطفی و فشاری‌های روحی، زندگی زوجین به بیماری طلاق عاطفی مبتلا می‌شود.

 بچه‌های طلاق؛ در معرض آسیب‌های اجتماعی
به گفته این مسئول، زوجینی که دچار طلاق عاطفی می‌شوند، چون رابطه سرد و خالی از محبتی را تجربه می‌کنند، ناخود آگاه فرزندان آنان نیز در چنین محیطی، بیش از همسالان خود در آینده با آسیب‌های فردی و اجتماعی دست و پنجه نرم خواهند کرد.
مدیرکل امور بانوان استانداری اضافه می‌کند: بیماری‌های روحی همچون افسردگی، اضطراب و پریشانی که در کانون خانواده پدید می‌آید، ممکن است احتمال بروز چالش‌های خانوادگی را افزایش دهد.
در این امر شایسته است زوجین قبل از هر اقدامی بپذیرند طرف مقابل آنان یک انسان کامل نیست که هیچ گونه نقیصه‌ای نداشته باشد.
بیدخام ادامه می‌دهد: انسان‌ها همانند نیمه یک لیوان نیمه پر هستند که در کنار محاسن خود، ممکن است معایبی هم داشته باشند؛ اما افراد مثبت‌نگر نیمه پر لیوان را و افراد منفی‌نگر نقایص و نیمه خالی لیوان را می‌بینند.
در نتیجه زوجین باید سعه صدر و صبوری را در زندگی لحاظ کنند تا تنش بین آن‌ها کاهش یابد و ارتباط عاطفی شکل گیرد.

 رشد طلاق‌های ثبت‌نشده بیش از طلاق‌های قانونی
این مسئول، بخشیدن یکدیگر، دلجویی کردن، ابراز محبت، پرهیز از سرزنش، کنترل خشم و گفت‌وگوی منطقی را از مواردی دانست که می‌تواند به بهبود روابط کمک کند.  وی در ادامه می‌گوید: وضعیت طلاق عاطفی به گونه‌ای نیست که قابل ‌اندازه‌گیری باشد تا نشان دهد چه تعداد افراد به چنین چالشی گرفتار می‌شوند.
فقط می‌توان گفت وضعیت جامعه نشان داده است طلاق‌های ثبت‌نشده بیشتر از طلاق‌های قانونی در حال رشد کردن هستند.

منبع : ostani.hamshahrilinks.org