تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

خط حزب الله 102

تعداد بازدید : 347
برای مشاهده نسخه pdf کلیکــــ کنید.

بازگشتِ اردوغان به ایران

از حدود شش هفت سال پیش که تحولات جدید منطقه آغاز شد، دو جبهه و الگو در مقابل هم قرار داشتند. در یک‌طرف ایران به همراه کشورهای محور مقاومت قرار داشتند که راهبرد آنان، حفظ حاکمیت و یکپارچگی کشورهای منطقه بود و تعیین سرنوشت توسط مردم را حق هر ملتی می‌دانست و با هرگونه نفوذ کشورهای دیگر نیز مخالف بود. به همین دلیل هم ایران از دولت قانونی حاکم در سوریه پشتیبانی کرد و با هرگونه اندیشه‌ی تجزیه‌طلبی در آن و سایر کشورهای منطقه مخالفت کرد و راهکار شکست پروژه‌ی تجزیه را نیز تقویت محور مقاومت می‌دانست.
 
* راهبرد اشتباه ترکیه در قبال تحولات منطقه
در سویی دیگر اما کشورهایی مانند ترکیه، عربستان و قطر قرار داشتند که سیاست اصلی خود در مورد سوریه را بر مبنای تجزیه و برکناری بشار اسد تعریف کرده بودند. ترکیه در این زمینه باوجودآنکه تا پیش از آن، روابط خوبی با ایران و سوریه داشت، اما وارد بازی از پیش‌باخته‌ای شد. او از همان ابتدای بحران سوریه، به‌جانب محور مورد حمایت آمریکا نزدیک شد و به‌صراحت از طرح‌های غرب در مورد سوریه پشتیبانی کرد. سال ۹۲، رئیس‌جمهور ترکیه در اظهارنظر تندی علیه سوریه بیان کرد که دخالت در سوریه باید چیزی شبیه به کوزوو باشد و هرگونه عملیات محدود غیرقابل‌قبول است. وی تأکید کرده بود اکتفا به عملیات نظامی محدود علیه سوریه بدون آنکه به براندازی اسد بینجامد آنکارا را قانع نخواهد کرد و هدف ما وادار کردن بشار به ترک این کشور است. او در مهرماه ۹۳ نیز اعلام کرد که برکناری دولت بشار اسد، اولویت آنکارا است. یک سال بعد نیز او همچنان بر مواضع خود در مورد سوریه تأکید داشت و معتقد بود که هدف کشور وی در قبال سوریه، برکناری اسد، رئیس‌جمهور قانونی این کشور است. علاوه بر این ارتش ترکیه در سال ۹۳ به دلیل واهی محاصره‌ی مقبره‌ی شاه سلیمان عثمانی در خاک سوریه، با ۵۰ دستگاه تانک وارد خاک سوریه شد. او حتی اولین شخصیت بین‌المللی بود که پس از جنایت خان شیخون (حمله‌ی شیمیایی در سویه در آوریل ۲۰۱۷)، حمایت خود از دخالت نظامی آمریکا در سوریه را اعلام کرد.