تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

ضرورت دشمن شناسی

تعداد بازدید : 2136

ضرورت دشمن شناسی


دشمن کیست؟

هر کسی که با حاکمیت نظام مستقل مردمی دینی مخالف است ، دشمن است .

طمع ورزان ، سود جویان ، زراندوزان ، زور گویان ، وابستگان ، مایلین به فساد و کسانی که از حاکمیت فرهنگ دینی زیان شخصی می بینند ، دشمنند .

البته در رأس اینها دشمنان خارجی هستند که بیش از همه ضرردیده اند ، آمریکا بیش از همه از تشکیل حکومت اسلامی خسارت دید و هنوز هم دارد می بیند ، آنها جلوتر از همه اند ،

صهیونیستها هم همین طور ، کمپانی های بزرگ جهانی، کیسه دوخته های برای ثروت ملی همین طور ، همه اینها دشمنند . (بیانات رهبر انقلاب -دیدار مردم قم ، 1379/10/19)

 

ضرورت دشمن شناسی

 امام خمینی(ره): باید دشمنتان را بشناسید، اگر نشناسید نمی توانید دفعش کنید. (صحیفه نور ، ج 12 ، ص 196)

 ما باید در کارهایی که دشمن های ما می کنند دقت کنیم و تحلیل کنیم ، ببینیم که آنها به چه چیز زیاد اهمیت می دهند و انگشت روی چه حیثیتی از حیثیت های مسلمین می گذارند و بفهیمیم  که آن چه که آنها بر آن اصرار دارند ، همانی است که برای مسلمین و برای بشر بد است ، ما از گفتار و کردار آن ها باید کشف کنیم که این ها چه می خواهند و ما باید چه بکنیم ... هر راهی را که انتخاب کردند ما باید راه مقابلش را انتخاب کنیم . (همان،ج 15،ص277)


حضرت آیت الله خامنه ای ( مد ظله العالی ):

دشمن را خوب بشناسید ، مبادا از شناسایی دشمن غفلت کنید ، غریبه هایی که خود را در لباس خودی در همه جا داخل می کنند ، اینها را بشناسید ، دست های پنهان را ببینید ، هیچ کس به خاطر غفلت ستایش نمی شود ، هیچ کس به خاطر چشم ها را بر هم گذاشتن مدح نمی شود . بیانات در دیدار دانشجویان و مردم    1378/4/1

دشمن را بشناسید ، ادامه صفوف دشمن را در داخل کشور بشناسید ، روش های دشمن را بشناسید ، تبدیل شده و ترجمه شده آن روش ها در داخل کشور را هم بشناسید ، در داخل دانشگاه ، در داخل دبیرستان ، در متن جامعه ، در فعالیت کشور ، در مطبوعات و تبلیغات ، ادامه حضور استکبار را بشناسید . بیانات به مناسبت روز مبارزه با استکبار جهانی   1375/8/9

 

اقسام دشمنان و ابعاد مختلف دشمن دروني ازنگاه رهبر معظم انقلاب

در يك تقسيم بندي كلي دشمنان ملت بزرگ و انقلابي ايران را مي توان به دو بخش دشمنان دروني و بيروني تقسيم نمود «ما دو دشمن داريم؛ يك دشمن، دشمن دروني است، يك دشمن، دشمن بيروني است. دشمن دروني خطرناك تر است.»

 

 ابعاد مختلف دشمن دروني

 ازجمله عوامل عقب ماندگي ملت ها كه زمينه تسلط بيگانگان را بر منابع مادي و معنوي يك كشور فراهم مي سازد، پديده شوم تنبلي اجتماعي و عدم خودباوري و اعتماد به نفس در يك ملت مي باشد «اگر ملتي اين بيماري ها را داشته باشد، اين ملت پيشرفتش ممكن نيست، اگر ملتي مردمش تنبل باشند، نااميد باشند، اعتماد به نفس نداشته باشند، با همديگر پيوند نداشته باشند، به همديگر بدبين باشند، از آينده نااميد باشند، چنين ملتي پيش نخواهد رفت، اينهامثل موريانه اي كه در درون پايه بنا بيفتد، بنا را ويران مي كند.»

 (1386/1/1- حرم مطهر امام رضا(ع) )

 

دشمنان بیرونی و برنامه ریزی آنها ازنگاه رهبر معظم انقلاب

«دشمن بيروني عبارتست از نظام سلطه بين المللي، يعني همان چيزي كه به آن استكبار جهاني مي گوييم... امروز مظهر اين دشمن عبارتست از شبكه صهيونيسم جهاني و دولت كنوني ايالات متحده آمريكا. امروز دشمنان بیرونی ما هم برای ملت ایران نقشه دارند. ما سیاست های پنج ساله خودمان را تعریف می كنیم، افق چشم انداز بیست ساله را تعریف می كنیم، دشمن ما هم همین طور، او هم برای ما برنامه دارد، او هم سیاستی دارد باید سیاست او را بشناسیم»  (1386/1/1- حرم مطهر امام رضا(ع) )


علل دشمنی با ملت ایران ازنگاه رهبر معظم انقلاب:

 ... يك ملت زنده و ملتى كه اهل پيشرفت است، از جمله كارهايى كه در كنار سازندگى، در كنار پيشرفت علمى و در كنار كارهاى بزرگ، حتما بايد از آن غفلت نكند، شناخت هدفهاى دشمن در هر مرحله است. اين خاصيت زنده بودن است. نمى‌شود ملتى را فرض كرد كه آرمانهاى بزرگى داشته باشد و بخواهد كارهاى بزرگى بكند؛ اما دشمن نداشته باشد. بله؛ ملتهايى هستند كه به گوشه‌اى خزيده‌اند، كارى به كار سرنوشتشان ندارند، بيگانگان هم بر آنها مسلطند، آنها هم مثل گوسفند مى‌چرند و بيگانگان مثل چوپانهاى خائن هرچه مى‌خواهند، از آنها استفاده مى‌كنند!

البته آنها اگر بخواهند همان‌طور زندگى كنند، هيچ لزومى ندارد كه به اين فكرها باشند؛ چون آينده‌اى برايشان وجود ندارد... به‌هرحال، ملتى مثل ملت ايران كه عليه دخالت بيگانگان قيام كرد و دست بيگانگان را كوتاه نمود و به مداخله‌ى بيگانگان در كشور خود پايان داد ... به غارت بيگانگان از منابع نفتى و منابع گوناگون مادى خود خاتمه داد و دستگاه حكومتى را كه به نفع بيگانگان كار مى‌كرد، ريشه كن كرد و از بيخ و بن برانداخت، اين ملت با اين خصوصيات، بالاخره دشمن دارد و بدون دشمن نخواهد بود.  (خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى تهران 1378/9/26)


اهداف راهبردي چهارگانه استكبار جهاني ازنگاه رهبر معظم انقلاب:

  امروز استكبار جهاني، نيروي علمي و خيل رجل خود را بسيج كرده، تا بلكه بتواند با تفكر و فرهنگ و ابزار دانش، تفكر اسلامي را متزلزل كند. دشمن براي پيروزي بر جبهه مقاومت و نيروهاي اسلام و انقلاب اسلامي چهار هدف راهبردي نيز تعريف كرده كه در دو حوزه داخلي و خارجي قابل تقسيم بندي است.

در حوزه داخلي

 1) پوك شدن مسئولان و نخبگان و عموم مردم از محتواي اسلامي و انقلابي ( استحاله )

2) بي ثبات سازي

3) براندازي

 در بعد خارجي نيز هدف اصلي دشمن

4) مهار و انزواي جهاني جمهوري اسلامي است. 1375/2/26


ابعاد مختلف برنامه های دشمن بیرونی ازنگاه رهبر معظم انقلاب:

من برنامه های استكبار جهانی علیه ملت ایران را در سه جمله خلاصه می كنم:

«اول جنگ روانی، دوم جنگ اقتصادی و سوم، مقابله با پیشرفت و اقتدار علمی. »

 (1386/1/1- حرم مطهر امام رضا(ع) )