تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

بخش دوم مروری بر مواضع آن دوران

تعداد بازدید : 1202
بخش دوم مروری بر مواضع آن دوران
در اینجا می خواهیم مروري به اظهارات نزديكترين ياران آقای رفسنجانی برای ناديده گرفتن قانون اساسي و تمدید ریاست جمهوری ایشان داشته باشیم تا مطلب را روشنتر می کند:
1) آقاي حسن روحاني:  قانون اساسي نوكر نظام است!!! و ارزش قانون اساسي آراي مردم است... انسانهاي استثنايي و شايسته در قالب قانون نمي‌گنجند . (تاريخ 29 شهريور - پنجشنبه در جمع مردم سرخه سمنان هفته‌نامه ارزشها، شماره اول، ص3)
2)  آقاي طاهري امام جمعه وقت اصفهان:  اگر ما در مجلس خبرگان مي‌دانستيم شخصيتي مانند جنابعالي (خطاب به آقاي هاشمي) عهده‌دار منصب رياست‌جمهوري خواهيد بود هرگز محدوديتي را در انتخاب اين مسئوليت تصويب نمي‌كرديم . (سخنان قبل از سخنرانيِ‌ آقای هاشمي در جمع مردم اصفهان، كيهان هوايي، شماره 1195، 7 شهريور 1375)
3) عبدالله نوری، رئیس حزب الله مجلس و یکی از کسانی که توسط امام خمینی طی حکم چهارم اردیبهشت سال 1368، مامور اصلاح قانون اساسی شده بود، طی سخنرانی خواستار گردید :
«اگر لازم باشد، با همه پرسی می توان از مردم در مورد تمدید دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی نظر خواهی کرد. بنده به دور از هر گونه جناح بندی و خط بازی معتقدم نباید با استناد به منع قانون اساسی در مورد تمدید دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی دستهای خود را ببندیم و کشور و نظام اسلامی را از وجود چنین شخصیت ارزنده  و مدیری شجاع محروم کنیم... مردم ایران به عنوان قدرشناسی و استمرار برنامه های سازندگی و توسعه کشور، وظیفه دارند نگذارند ایشان کنار برود. »
(روزنامه همشهری 10شهریور 1375  همچنین نگاه شود به ارزشها، شماره اول، ص3)
4) آقاي حسين مرعشي: اگر در مواردي مصلحت نظام ايجاب كند، مجمع تشخيص مصلحت مي‌تواند برخلاف قانون اساسي، قانون وضع كند . (در جمع دانشجويان در پاسخ به منع قانون اساسي براي تمديد رياست جمهوري آقاي هاشمي، ارزشها، شماره اول، ص3)
5) آقاي محجوب دبيركل خانه كارگر:  در اين مورد (استمرار رياست‌جمهوري آقاي هاشمي) براي بيش از دو دوره پياپي مي‌توان طرحي به مجلس ارائه كرد كه در صورت تصويب آن با دو سوم آراي نمايندگان طرح به شوراي نگهبان مي‌رود و در صورت مخالفت شوراي نگهبان اصلاحاتي در آن انجام شده يا به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع مي‌شود و اين مجمع با توجه به مصلحت نظام جمهوري اسلامي مي‌تواند تصميم‌گيري كند. (روزنامه همشهری 12 شهریور 1375)
6) این گونه خواهش و تمناها تا بدانجا انجامید  که در این میان سيد عطاء الله مهاجراني معاون حقوقی و پارلمانی و  مشاور فرهنگی آقای رفسنجانی، عضو برجسته کارگزاران و حامیان بی چون و چرای هاشمی، از همه پیشی گرفت و ابتدا پیشنهاد طرح رفراندوم برای تغییر قانون اساسی جهت تمدید دوره ریاست جمهوری آقای رفسنجانی را مطرح کرد و بدتر از آن اینکه درباره احتمال رد طرح رفراندوم براي تمديد دوره رياست جمهوري هاشمي و ارجاع آن به مجمع تشخيص مصلحت نظام، در گفتگو با خبرنگاران گفت: «مجمع تشخيص مصلحت نظام مي تواند مصوباتي مغاير با قانون اساسي داشته باشد» (۱۳۷۵‎/۶‎/۲۹ ـ سلام): مهاجرانی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا با تمدید دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی زمینه ای برای دیکتاتوری فراهم نخواهد شد، گفت: «این یک مغلطه بیش نیست؛ چرا که در کشور ما قدرت اصلی رهبری است یعنی در واقع رهبری است که نیروهای مسلح را در اختیار دارد و این رهبری است که تبلیغات، رادیو، تلویزیون و روزنامه های اصلی را در اختیار دارد و ایشان می توانند در شئون سه قوه تصمیم گیری کنند، پس مطلقاً هیچ وقت رییس‌جمهوری نمی تواند به سمت استبداد گرایش پیدا کند.»( روزنامه سلام 29 شهریور 1375) (همچنین نگاه کنید به  بابک داد؛ صد روز با خاتمی، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهران، چاپ چهارم فروردین 1378 صفحه 164 )