تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

بخش چهارم تحلیل موضع گیری آقای رفسنجانی در آن مقطع

تعداد بازدید : 1142
بخش چهارم تحلیل موضع گیری آقای رفسنجانی در آن مقطع
در چنین فضایی که، فشارهای روز افزون از جهات مختلفی بر آقای رفسنجانی سنگینی میکرد تا شائبه بدعت در قانون اساسی – بنفع خود – را فروبگذارد و از آن درگذرد؛ دوستان قدیم آقای هاشمی از او  خواستند تا علناً در اظهار نظری بی پرده اعلام دارد که نه خواستار تغییر اصل 114 قانون اساسی است و نه تمایل دارد کاندیداتوری برای بار سوم. در تاریخ 17 مهر در گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور، در پاسخ به پرسش یکی از ائمه جمعه که پرسیده بود :
اکنون که اکثریت مردم می خواهند حضرت عالی در دور آینده هم رئیس جمهوری باشید، آیا شما خواسته مردم را خواهید پذیرفت؟ اینچنین جواب داد:
«اولاً چنین اکثریتی به نظرم ادعاست و اگر هم باشد، من مصلحت نمی دانم بپذیرم. با توجه به مجموعه شرایطی که در کشور هست، من مصلحت می دانم که به قانون اساسی دست نزنیم و میدان را برای بروز چهره ای جدید باز بگذاریم. ما حتماً در بین شخصیت هایمان آدم‌های قادر، صالح، مدیر و مدبر زیاد داریم. بالاخره افرادی می آیند و اطمینان مردم را جلب می کنند. بالاخره روزی باید این تحول پیدا بشود، جابجایی مدیریت پیش بیاید، بهتر این است که همین موقع باشد که من هنوز امکان کمک دارم و می توانم کمک بکنم و برای اینکه مدیر بعدی موفق بشود این کار را خواهم کرد.» (روزنامه ایران 18 مهر 1375)
به ادبیات این موضع گیری دقت کنید! واقعا چه برداشتی می توان از این سخنان داشت؟ بعدها نیز ایشان درپاسخ به سوال خبرنگار  مجله اشپيگل در این باره گفت: «تغيير قانون اساسي تداعي كننده حكومت مادام العمر است كه با روحيه من سازگار نيست»
آنچه از جستجوی اخبار و موضع گیری ها در این دوره بدست می آید این است که ایشان برخلاف انتظار هیچگاه مخالفتِ قاطع و صریح در این مورد نداشته و به هیچ وجه نخواسته که  نسبت به اطرافیان چاپلوسی که این خواست غير مردمي و سلطنت گونه را دنبال میکردند برخورد متنبهانه ای  داشته باشد. وقتی این جریان فهمید که طرح نه با پذیرش رهبری روبرو شده و نه با اقبال مردم و گروههای سیاسی،  آقای هاشمی محترمانه از این بحث کنار کشید و با ابراز عدم تمایل نسبت به آن، قضیه را مسکوت گذاشت. شاید تنها به این دلیل که آقای رفسنجانی و یارانش دیگر نمیتوانستند برای استمرار ریاست جمهوری پای بفشارند. قرائن بعدی این ادعا را اثبات می کند زیرا آقای هاشمی وانمود می کرد که با تغییر قانون اساسی موافق نیست؛ اما فضایی که در پیرامونش وجود داشت، همچنان می خواست اثبات کند که هیچ کس جز او بمثابه یک شخصیتی مطلق و بدون اشکال، توان اداره کشور را ندارد. این همه در حالی بود که نماز جمعه های تهران شعار "دشمن هاشمی، دشمن پیغمبر است" را تجربه می کرد.
از این مرحله به بعد موضع گیریهای اطرافیان هاشمی رفسنجانی، جنبه انتقاد آمیزی به خود گرفت. همچون نقل قولی که از مرعشی ذکر شد و از همه بدتر اينكه بعد از ناکام ماندن اين اقدام تضعيف كننده ميثاق ملي، دوستان آقای رفسنجانی طرح ضد قانونی دیگری را مطرح ساختند:
 پست رياست‌جمهوري پست معمولي نيست . من معتقدم رئيس‌جمهوري بايد جامعيت داشته باشد، چهره‌اي باشد كه مردم بتوانند اميد و اطمينان و آرمان خود را در چهره او ببينند، چهره قابل اتكاي يك ملت بزرگي مانند ملت ما باشد، در يك موقعيتي كه با توجه به قانون اساسي دومين مقام رسمي كشور است . اگر چه بنده اعتقاد دارم بعد از هاشمي رفسنجاني هركس رئيس‌جمهوري بشود نفر سوم كشور خواهد بود .  (گفت‌وگوی عطاءالله مهاجراني با ضميمه روز هفتم روزنامه همشهري - كيهان هوايي، شماره 1196، 14 شهريور 1375)
  رئيس‌جمهور آينده فرد سوم مملكت خواهد بود . (حسن روحاني: همان، شماره و شماره 1200، 11 مهر1375)