تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

آيا ايران از مذاكرات 1 5 طفره مي‌رود!؟

تعداد بازدید : 949

آيا ايران از مذاكرات 1 5 طفره مي‌رود!؟

وقفه 5 ماهه‌اي كه در مذاكرات ميان ايران و 1 5 بواسطه برگزاري انتخابات رياست جمهوري امريكا بوجود آمده است، اين روزها دست آويزي براي فضاسازي عليه تيم مذاكره كننده ايراني و متهم كردن ايران به طفره رفتن از مذاكره شده است.

به گزارش رجانيوز، در حالي كه سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي در سفر اخير خود به هند با استقبال از مذاكرات ايران و 1 5 اعلام كرده بود: « ما پیشنهاد خودمان را به روسیه ارائه کرده‌ایم و آنها نیز آمادگی خود برای آغاز مجدد گفت‌وگوها را اعلام کرده‌اند. ما از آنها استقبال می‌کنیم.» اما اين روزها رسانه‌هاي غربي با استناد به سخنان سرگي ريابكوف همتاي روسي سعيد جليلي، ايران را به طفره رفتن از برگزاري مذاكرات متهم كرده‌اند.
 
اين در حالي است كه جمعه گذشته یک منبع عالی رتبه روس به خبرگزاری روسی ریانووستی گفت که دور آتی مذاکرات ایران و گروه 1 5 اواخر ژانویه 2013 و در استانبول برگزار خواهد شد.
 
پيش از اين ریابکوف به خبرگزاری رسمی روسیه(اینترفاکس) گفته بود: «گروه 1 5 و ایران باید همین ماه مذاکرات خود را از سر بگیرند.  ما به اجرای مذاکرات فراگیر بین شش قدرت جهان با ایران تا پایان همین ماه واقعا علاقه مندیم و دو طرف باید در این خصوص از خود تمایل و انعطاف جدی نشان دهند. 5 ماه از آخرین مذاکرات بین ایران و گروه 5 1 در مسکو می گذرد ولی تاکنون هیچ توافقی درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات حاصل نشده است».
 
در حالي كه منابع آگاه ايراني بهمن ماه جاري را به عنوان گزينه‌اي جدي براي برگزاري نشست ايران و 1 5 مطرح كرده‌اند، ولي اين ترديد جدي وجود دارد كه آيا 1 5 براي حل موضوعات في ما بين به مذاكرات خواهد آمد و يا آنكه هدف سنجش میزان تاثیر فشار ها بر ایران پای میز مذاکره است.
 
تجربه مذاكرات اخير ايران و 1 5 به مديريت اشتون نشان داده است كه اساسا او توانايي هماهنگي جريانات مختلف موجود در اين گروه را نداشته است به نحوي كه رويكردهاي متفاوت تروئيكاي غربي ـ  اروپايي در مقابل آلمان از يك سو و چين و روسيه از سوي ديگر، بارها به رسانه‌ها نيز كشيده شده است و اين موضوع با شرايط بي‌ثبات آغاز به كار دولت جديد اوباما نيز مزيد بر علتي شده است تا با وجود اهتمام ايران براي برگزاري مذاكراتي جدي و معطوف به نتيجه، اين مذاكرات به نتيجه مد نظر و حل اين مناقشه منجر نشود. اين در حالي است كه پيش از اين نيز سايه انتخابات امريكا بر سر اين مذاكرات و تلاش براي نمايش ژست‌هاي تبليغاتي در خلال مذاكرات ايران و 1 5 سبب شده بود تا اين مذاكرات به بعد از تشكيل دولت جديد امريكا موكول شود.
 
همين ضعف در مديريت طرف غربي در انسجام و رسيدن به موضع مشترك به برخاسته از تلاش امريكا براي اجبار ساير كشورها به پذيرش نظرش است، سبب شده تا طرف ايراني كه پيش از اين با ارائه بسته كارشناسي شده 5 محوري جديت خود را در به نتيجه رسيدن مذاكرات نشان داده بود، چندان به اين مذاكرات خوش بين نباشد، هر چند كه جليلي باز هم از برگزاري اين مذاكرات استقبال كرده است.
 
شايد با وجود اعلام آمادگي ايران، همين ضعف در مديريت گروه 1 5 باشد كه هنوز زمان و مكان مذاكرات را هم با طرف ايراني به نتيجه نرسانده‌ است و به نظر مي‌رسد فضاسازي اخير تنها براي سرپوش گذاشتن بر اين ضعف و متوجه كردن سبب اين ضعف مديريتي به سمت ايران است، موضوعي كه خط آنرا به خوبي در فضاسازي‌هاي روزهاي اخير كه با سخنان آمانو نيز تكميل شده است به خوبي مي‌توان مشاهده كرد.