تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

آمانو پیشرفت هسته ای ایران زیر فشار تحریم ها را تایید کرد

تعداد بازدید : 829
آمانو پیشرفت هسته ای ایران زیر فشار تحریم ها را تایید کرد؛ نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز برای اولین‌بار

تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران نشان می دهد برنامه ایران کاملا به همان شکل که به آژانس اعلام شده به پیش می رود و آژانس به تمامی ایعاد آن دسترسی کامل دارد. مطابق این گزارش ایران تا کنون 8271 کیلوگرم اورانیوم 5 درصد تولید کرده است.همچنین حجم تولید اورانیوم 20 درصد ایران از ابتدای این فرآیند تا کنون، مطابق این گزارش 280 کیلوگرم بوده است که از این میزان 167 کیلوگرم به شکل UF6 حفظ شده و 111 کیلیوگرم هم برای تولید سوخت 20 راکتور تهران، به کارخانه تولید سوخت اصفهان فرستاده شده است.

 
مطابق گزارش آمانو ایران تا کنون در اصفهان 50 کیلوگرم سوخت برای راکتور تهران تولید کرده است. این گزارش اعلام می کند که تعداد ماشین های سانتریفیوژ نوع اول در نطنز اکنون 12669 عدد است. این نشان دهنده آن است که ایران نسبت به گزارش نوامبر 2011 (آبان 1391) 2225 عدد ماشین دیگر در بخش صنعتی نطنز نصب کرده است. با این حال تعداد ماشین های فعال در نطنز تغییری نکرده است. این گزارش برای نخستین بار اعلام می کند که ایران 180 ماشین سانتریفیوژ نوع دوم (IR-2m) در بخش صنعتی نطنز نصب کرده است. این اقدام از روز 6 فوریه 2013 (چهارشنبه، 18 بهمن 1391) آغاز شده است. همچنین انواع دیگری از ماشین های سانتریفیوژ پیشرفته در بخش آزمایشگاهی نطنز در حال تست است. اما درباره فردو، این گزارش می گوید که تا کنون در فردو 2710 ماشین سانتریفیوژ نصب شده، ولی فقط تعداد 669 عدد از آنها برای غنی سازی 20 درصد به کار گرفته شده است. فردو کلا گنجایش 2976 ماشین را دارد. به گزارش ایران هسته ای، یک نکته مهم در این گزارش این است که درپارارگاف 22 از آ« آمده است: «در یک پرسشنامه اطلاعات طراحي(DIQ) به روز شده در تاریخ 6 فوریه 2013، ایران به آژانس اطلاع داد که در صدد است شروع به گرفتن جداگانه محصول و باقیمانده از آبشارهای 5 و 6 نماید، به جای آنکه آنها را در پایان فرآیند مجدداٌ تركيب کند. آژانس و ایران در حال مذاکره پیرامون اصلاحات لازم در تدابیر پادمانی در نتیجه این تغییر در فعالیت آبشارها هستند. ایران پذیرفته است تا زمانی که این تدابیر پادمانی ایجاد نشده است عملیات را آغاز نکند و این یعنی ظرفیت تولید محصول باز هم بیشتر می شود».
 
این بدان معناست که ایران قصد دارد حتی از بخش روزیمینی نطنز هم محصول دریافت که به این ترتیب توان تولید آن بار هم افزایش خواهد یافت.
 
اما گزارش آمانو حاوی یک پیام جدی برای کشورهای غربی است و آن اینکه علی رغم تحریم های گسترده  ایران نه تنها برنامه های هسته ای خود را متوقف نکرده بلکه به گسترش آن نیز مبادرت ورزیده است. در واقع ساده ترین پیام گزارش آمانو این است، که تحریم های گسترده غربی برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران بی نتیجه بوده و ایران تحت شدیدیترین فشارها را نیز تصمیم خود را تغییر نخواهد داد.  
 
انتشار گزارش آمانو در آستانه مذاکرات آلماتی می‌تواند این کمک را به کشورهای غربی بکند که بار دیگر بر محتوای مذاکرات جدید خود با ایران تامل کنند و راه دیگری برای مواجهه با برنامه هسته ای ایران برگزینند.
 
واکنش صهیونیست‌ها به گزارش آژانس
 
نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی با تکرار ادعاهای سابق خود در مورد برنامه هسته‌ای ایران، گفت گزارش آژانس نشان می‌دهد که ایران از هر زمان دیگر به بمب اتم نزدیک‌تر است. «بنیامین نتانیاهو» در واکنش به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید این گزارش نشان می‌دهد که ایران همچنان به حرکت خود به سمت خط قرمزی که پس از آن دیگر نتوان این کشور را از رسیدن به بمب اتمی بازداشت، حرکت می‌کند.
 
این در حالی است که پیش از گزارش آژانس، مقامات ایران در پاسخ به گزار‌های منتشر شده مبنی بر نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز، آن را در چارچوب معاهدات تهران به آژانس توصیف کرده بودند. روسیه هم از نصب این سانتریفیوژها حمایت کرده و آن را مطابق با مقررات آژانس دانسته است. با این وجود اسرائیل تلاش دارد نصب این سانتریفیوژهای جدید را تسریع روند حرکت به سمت بمب اتم جلوه دهد.
 
تحلیل سلطانیه از گزارش جدید آمانو
 
در همین حال نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به تاکید آمانو بر ادامه گفت‌وگوها با ایران برای رفع ابهامات در گزارش اخیرش درباره ایران با بیان اینکه "ایران نیز به ادامه گفت‌وگوها متعهد است"، خاطرنشان کرد که موفقیت فرآیند گفت‌وگوها منوط به حفظ فضای آرام کاری در آژانس است.
 
علی‌اصغر سلطانیه با اشاره به گزارش ماه فوریه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران پیام اصلی این گزارش پس از ده سال بازرسی از تاسیسات، مواد و فعالیت‌های هسته‌یی ایران، انحراف نداشتن این فعالیت‌ها و تاسیسات به سمت اهداف نظامی دانست و گفت: همچنین آژانس در این گزارش تاکید دارد که غنی‌سازی در ایران بدون هیچ مشکی و با نظارت کامل آژانس ادامه دارد.
 
 نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داد: غنی‌سازی تا غنای 20 درصد بر اساس گزارش آژانس با هدف استفاده برای سوخت رآکتور تهران با موفقیت ادامه دارد که این نشان‌دهنده استفاده صلح‌آمیز از غنی‌سازی از جمله برای تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران و نیز تامین رادیوایزوتوپ‌های مورد نیاز بیمارستان‌هاست.  وی در ادامه گفت: مدیرکل در این گزارش بر تعهد آژانس به ادامه گفت‌وگو با ایران تاکید کرده و اعلام می کند که بدون هیچ گونه تزلزلی به گفت‌وگوها ادامه می‌دهد.
 
رییس هیات مذاکره کننده ایران با آژانس همچنین بر ادامه گفت‌وگو با آژانس در جهت رفع ابهامات و اثبات بی اساس بودن ادعاها تاکید کرد و افزود: موفقیت گفت‌وگوها با آژانس به خودداری از مخدوش کردن فضای آرام همکاری در آژانس منوط است. توصیه می کنم برای موفقیت فرایند گفت وگوها میان ایران و آژانس از هرگونه جنجال سیاسی و تبلیغاتی جلوگیری شود.