تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

شمشیری که امروز عربستان برای دریدن پهلوی سوریه تیز می‌کند، سینه خودش را خواهد درید

تعداد بازدید : 901

حمایت غیرقابل انکار حکومت آل سعود از گروه‌های وابسته به طیف القاعده در سوریه و پشتیبانی مالی، نظامی و رسانه‌ای از این گروه‌ها علیه دولت بشار اسد، یکی از موضوعاتی است که مورد توجه کار‌شناسان بین‌المللی قرار گرفته و بسیاری از فعالان عرصه روابط بین‌الملل را نهایتا به این نتیجه رسانده که عربستان خودش را وارد بازی خطرناکی کرده است. 

عربستان توان رسمی و غیررسمی خودش را برای تجهیز گروه‌های تندرو در پیش گرفته است؛ روالی که از ابتدا آغاز شورش در سوریه برقرار بوده و در ماه‌های اخیر نیز شدت گرفته است. «جبهه النصره» وابسته به جریان القاعده به طور مشخص، اصلی‌ترین طیف نظامی است که در سوریه علیه دولت مستقر در این کشور می‌جنگد. رسانه‌های عربستان سعودی ـ به ویژه شبکه تلویزیونی العربیه ـ به طور کامل از مخالفان سوریه حمایت می‌کنند و هرگونه مذاکره با نظام را مردود می‌دانند و به دخالت بیگانگان در امور داخلی سوریه و حتی حمله نظامی ناتو به سوریه ـ همچون حمله به لیبی و سرنگونی قذافی ـ به عنوان تنها راه‌حل باقیمانده برای خروج از بحران داخلی سوریه و حمایت از مردم این کشور دامن می‌زنند.
 
در واقع، گروه‌های تروریستی که بعد از جریان ۱۱ سپتامبر به طور گسترده مورد حملات سنگین اطلاعاتی و امنیتی قرار گرفتند، اکنون با پشتیبانی عربستان و کمی پشت پرده‌تر، ایالات متحده آمریکا، در حال تجمع و استقرار در سوریه هستند. این مساله از آنجایی قابل توجه است که در صورت موفقیت جبهه النصره در اقدامات خود علیه دولت بشار اسد، کشور سوریه رسما به پایگاه و محل تجمیع تروریست‌های وابسته به القاعده تبدیل خواهد شد. 
 
حمایت تمام قد عربستان سعودی از این گروه‌ها اگرچه ممکن است در کوتاه مدت مطابق با خواسته‌های حکام آل سعود باشد – که البته در روزهای اخیر، حتی چنین دستاوردی نیز از سوی آنان صورت نگرفته و دولت اسد به طور مقاوم در برابر تهاجمات ایستادگی کرده است، اما نهایتا منجر به فاجعه‌ای تاریخی برای این کشور خواهد شد؛ چرا که اصلیترین هدف این گروه‌ها، خارج کردن اشغال سرزمین حجاز از دست آل سعود است. 
 
در همین زمینه، سرکرده شبکه تروریستی القاعده از سوری‌هایی که با نظام سوریه می‌جنگند خواست در چارچوب آنچه آن را «بازگشت خلافت» نامید؛ حکومتی اسلامی در سوریه برپا کنند. «ایمن الظواهری» این پیام را از طریق پایگاه‌های اینترنتی منتشر کرد و طی آن درباره توطئه‌های آمریکا، کشورهای عربی، اخضر ابراهیمی فرستاده سازمان ملل به سوریه و نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب که به نظر وی می‌خواهند فداکاری‌های افراد مسلح را سرقت کنند، هشدار داد. 
 
این مساله مجددا یاداوری می‌کند که اگرچه در حال حاضر این گروه‌ها با عربستان علیه دولت سوریه همراه شده‌اند اما هدف اصلی آنان، تبیدل سوریه به یک پایگاه مشخص برای مبارزه با دشمن نزدیک یعنی آل سعود و دشمن دور یعنی آمریکا است. در صورت موفقیت القاعده در سوریه، گام بعدی آنان، اقدام علیه امینت عربستان سعودی خواهد بود؛ موضوعی که سابقه تاریخی مستندی نیز دارد و یادآور ناامنی‌هایی است که القاعده در دهه گذشته در خاک این کشور ایجاد کرد. 
 
همچنین تجربه تاریخی ایالات متحده نشان می‌دهد که «طالبان» که توسط خود کاخ سفید در افغانستان متولد شد تا جلوی گسترش نفوذ شوروی در این منطقه را بگیرد، نهایتا به هیولایی تبدیل شد که صورت آمریکا هم از چنگال‌های او در امان نماند. 
 
به نظر می‌رسد اشتباه راهبری امروز مقامات آل سعود، بزودی آنان را در باتلاقی خودساخته گیر خواهد انداخت؛ در واقع شمشیری که امروز عربستان برای دریدن پهلوی سوریه تیز می‌کند، بزودی سینه خودش را خواهد درید.