تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

وقوع بزرگترین زمین لرزه نيم قرن اخیر

تعداد بازدید : 1423
وقوع بزرگترین زمین لرزه نيم قرن اخیر

18:10  - تعداد مصدومان زلزله سیستان و بلوچستان تاکنون فقط ۴ نفر است و هیچ موردی از کشته تاکنون گزارش نشده است.

 شکیبا در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: خوشبختانه بر اساس اطلاعاتی که تاکنون بعد از گذشت حدود دو ساعت از وقوع زلزله 7.5 ریشتری گذشته تعداد مصدومان پایین است و فقط تاکنون 4 مصدوم در منطقه گشت داشته است و در شهرهای سراوان و خاش هیچ مورد مصدومی گزارش نشده است.

وی گفت: هیچ موردی از فوتی نیز تاکنون به دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گزارش نشده است اما احتمالاً در روستاهای مناطق زلزله تعدادی مصدوم شده باشند. هنوز مأموران در منطقه هستند ولی گزارش ارائه نشده است.

وی علت کندی اطلاع رسانی و اعلام آمار را قطع شبکه مخابراتی منطقه زلزله زده اعلام کرد.

 

 زلزله در عمق ۹۵کیلومتری از خسارات کاست

17:50- معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال‌احمر گفت: به دلیل اینکه زلزله در عمق 95 کیلومتری زمین رخ داده خسارت چندانی در پی نداشته است.

 مرتضی مرادی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد شدت زلزله سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به اینکه شدت زلزله 7.5 ریشتر گزارش شده توقع داشتیم تا مناطق مسکونی و بافت فرسوده خسارت زیادی دیده باشد اما چون زلزله در عمق 95 کیلومتری زمین رخ داده خسارت در حد زلزله‌های 4 ریشتری است.

وی ادامه داد: لحظه به لحظه تیم‌های امدادی برای بررسی و ارائه خدمات اسکان و تغذیه و اضطراری افزایش یافته و تا این لحظه 32 تیم از هشت استان اطراف و 17 تیم سگ زنده‌یاب به محل اعزام شده‌اند.

حدود ۲۰ روستای سروان و خاش آسیب دیدند

 

قائم مقام وزیر بهداشت در استان سیستان و بلوچستان گفت: شهرهای سراوان و خاش که مرکز اصلی زلزله بوده‌ است، آسیی ندیده‌، اما روستای گشت و بیش از ۲۰ روستای بین سراوان و خاش آسیب دیده‌اند.

 شکیبا، در گفت و گو با  فارس، افزود: اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که شهرهای اصلی منطقه زلزله زده یعنی سراوان و خاش که بیش از ۶۰ هزار نفر جمعیت دارند، آسیب چندانی ندیده‌اند.

به گفته وی فقط شهر سراوان حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.

وی ادامه داد:‌ با این حال به نطر می‌رسد روستاهای بین خاش و سراوان که بیش از ۲۰ روستا هستند، آسیب جدی دیده‌اند اما هنوز آماری از میزان تلفات و مصدومان این مناطق نداریم به خصوص اینکه هم اکنون تمام خطوط تلفنی در این مناطق قطع است.

برج‌هاي دوبي هم تخليه شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: روستاهای مناطق زلزله حدود ۶ هزار نفر جمعیت دارند.

در پی وقوع زمین لرزه به بزرگی 7.8 ریشتری در سیستان و بلوچستان سه بالگرد تیم نجات به منطقه اعزام شده است.

شبکه تلویزیونی پرس تی وی تاکنون مرگ دست کم 40 نفر را تایید کرده است.

یک شرکت روس که نیروگاه بوشهر را ساخته است در این باره گفت:این زلزله به نیروگاه آسیبی وارد نکرده است.

محمد وزیر، خبرنگار بی بی سی فارسی در پاکستان نیز گفت: این زلزله در شهرهای کراچی و کویته نیز احساس شده است.

پرس تی وی گزارش داده است، مقامات در دوبی دستور تخلیه برج‌های بلند از جمله برج خلیفه، بلندترین ساختمان جهان به ارتفاع 828 متر را صادر کرده‌اند.

خبرگزاری های بین المللی اعلام کرد که مردم در دهلی نو، دوبی و ابوظبی بر اثر لرزش زمین وحشتزده شده و به خیابان ها آمده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل یک مقام شرکت روسی اتم استروی اکسپورت، پیمانکار احداث نیروگاه اتمی بوشهر گفته است که زلزله امروز در ایران هیچ خسارتی متوجه این نیروگاه وارد نساخته است.

 

 زمین لرزه 7.7 ریشتری سراوان در سیستان و بلوچستان را لرزاند.

بر اساس گزارش اولیه موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این زمین‌لرزه 7.7 ریشتری در ساعت 15:14:17 و در عمق 95 کیلومتری زمین در ۲۸.۰۴ شمالی و ۶۲.۰۳ شرقی رخ داده است. زمین‌لرزه مذکور در 81 کیلومتری سراوان، سیستان و بلوچستان، 83 کیلومتری خاش، سیستان و بلوچستان، 85 کیلومتری سوران، سیستان و بلوچستان و 1314 کیلومتری شهر تهران بوده است.
 
گفتنی است براثر زلزله سراوان، استانهای فارس، کرمان و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز لرزیدند.
 
دکتر مهدی زارع رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفتگو با مهر گفت:این زمین لرزه در 86 کیلومتری جنوب شرق شهر خاش پس از 16 سال اتفاق افتاده و تابیش از یک سال ممکن است پس لرزه های به بزرگی 6 ریشتر داشته باشد.
 
پس از وقوع زمین لرزه 7.7 ریشتری در شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان بلافاصله تیمهای ارزیاب و امدادی جمعیت هلال احمر از استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی،  کرمان و هرمزگان به محل وقوع زلزله اعزام شدند.
 
تیمهای ارزیاب همراه سگ های زنده یاب به شهرستان سراوان اعزام شده و تا کنون گزارشی در خصوص خسارات و یا تلفات احتمالی گزارش نشده.
 
نارویی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: هم اکنون گروههای امدادی در حال اعزام به مناطق زلزله زده هستند و ستاد بحران در استانداری در حال شکل گیری است.
 
گفتنی است امکان ارتباط با منطقه زلزله زده هم اکنون وجود ندارد.
 
موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران کانون این زمین لرزه را در عمق 18 کیلومتری زمین و ساعت بروز زمین لرزه را ساعت 15 و 14 دقیقه اعلام کرده است.
 
مشخصات جغرافیایی زمین لرزه نیز 62.3 درجه طول جغرافیایی و 28.4 درجه عرض جغرافیایی ثبت شده است.
 
وقوع بزرگترین زمین لرزه 40 سال اخیر در کشور
 
رئیس پژوهشگاه زلزله شناسی کشور گفت: زمین لرزه سراوان بزرگترین زلزله کشور در 40 سال گذشته بوده است.
 
زارع افزود: در سال 76 زلزله ای با قدرت بیش از 7 ریشتر در شهرستان قائن رخ داده بود و می توان گفت که زمین لرزه سراوان بزرگترین زلزله ای است که پس از دهه 50 در کشور رخ داده است.
 
به گفته رئیس پژوهشگاه زلزله شناسی کشور، این زلزله در عمق 15 کیلومتری زمین رخ داده است که با توجه به وجود روستاهایی که در آن منطقه وجود دارد ممکن است تلفاتی را داشته باشد.
 
زارع افزود: این گسل با گسل برازجان مرتبط نیست و هیچ ارتباطی بین آنها وجود ندارد.
 
 
نماینده مردم خاش : تلفات جانی زلزله احتمالا کم است
 
نماینده منطقه زلزله زده خاش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زلزله اخیر بزرگترین زلزله 40 سال اخیر است، گفت: با خبرهای رسیده از مردم مناطق زلزله زده مطلع شدیم خسارات جانی زلزله زیاد نیست.
 
حمید رضا پشنگ نماینده منطقه زلزله زده خاش در گفتگو با  مهر، با اشاره به زلزله 7.7ریشتری که عصر امروز در منطقه سراوان استان سیستان و بلوچستان رخ داد، گفت: طی اطلاعات رسیده از مناطق زلزله زده خوشبختانه تا این لحظه هیچگونه تلفات جانی از این زلزله گزارش نشده است.
 
وی افزود: من با مردم زابل، سراوان، خاش و دیگر بخش های مرتبط با زلزله تماس گرفتم و آنها اظهار داشته اند خوشبختانه نوع زلزله به طوری بوده که تلفات جانی در بر نداشته است و با اینکه شدت زلزله در 40 سال اخیر بی سابقه بوده ولی می توان امیدوار بود که این زلزله بدون کمترین تلفات باشد.
 
زلزله شرق ایران در کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز احساس شد
 
شبکه العربیه گزارش داد که تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز شدت زلزله شرق ایران را احساس کرده‌اند.
 
به گزارش فارس، زلزله نسبتا شدید زاهدان و منطقه جنوب سیستان و بلوچستان را لرزاند.
 
شبکه « العربیه» در خبری فوری گزارش داد زلزله‌ای به قدرت 7.8 درجه ریشتر شرق ایران را لرزاند شدت این زمین لرزه در کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز  احساس شده است.
 
در کویت، امارات، بحرین و مناطق شرقی عربستان از جمله «دمام، دوحه،کویت، منامه،دوبی،ابوظبی» این زمین لرزه احساس شده است.شبکه العربیه گزارش داد که برای حفظ سلامت جان کارکنان این شبکه ساختمان مجموعه mbc تخلیه شده است.
 
بر اساس گزارش های اولیه بخش‌های از هند و ساکنان جنوب پاکستان در حیدر آباد و کویته نیز این زمین لرزه را احساس کرده اند.
 
موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران قدرت این زمین لرزه را7.7 ریشتر  اعلام کرده است. این زلزله ساعت 15 و 14 دقیقه و 17 ثانیه در عمق 18 کیلومتری روی داده است.
 
خبرگزاری فرانسه نیز اعلام کرد که بر اساس آمار اولیه تاکنون ۴۰ نفر کشته شده‌اند.
 
 
سازمان زمین شناسی آمریکا قدرت زلزله سیستان و بلوچستان را 7.8 ریشتر اعلام کرد/هند هم لرزید
 
سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا از وقوع زلزله‌ای به بزرگی 7.8 در مقیاس ریشتر جنوب شرق ایران خبر داد.
 
سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد: زلزله‌ای به بزرگی 7.8 ریشتر استان سیستان و بلوچستان را لرزاند.
 
مرکز این زلزله در 86 کیلومتری از شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان بوده است.
 
ساختمان های بلند دهلی نو، پایتخت هند، بر اثر این زمین لرزه تحت تاثیر قرار گرفتند و لرزش در سراسر خلیج فارس و منطقه گسترده تر از خاومیانه نیز احساس شده است.
 
سراوان و زابل مصدوم نداشتند
 
معاون اورژانس کشور گفت: شهرهای سراوان و زابل مصدومی نداشتند اما در مورد روستاهای اطراف نیروهای اورژانس در حال تکمیل اطلاعات هستند.
 
 محمد سرور در گفت و گو با فارس، افزود: هنوز هیچ آماری از کشته‌ها و مجروحان زلزله ۷.7 ریشتری سیستان و بلوچستان قابل تأیید نیست اما اطلاعات اورژانس کشور حاکی از این است که نسبت به شدت بالای زلزله میزان تلفات بسیار کم است.
 
وی گفت: کانون زلزله نزدیکی سراوان بوده است اما خود شهر سراوان آسیب زیادی ندیده است .
 
وی ادامه داد: ارتباطات تلفنی برخی روستاهای اطراف سراوان و زابل قطع شده است