تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

7 توصیه اسلامی برای خرید لباس

تعداد بازدید : 964
7 توصیه اسلامی برای خرید لباس 

در هر جامعه‏اى نوع و كیفیت لباس زنان و مردان، علاه بر آن كه تابع شرایط اقتصادى ، اجتماعى و اقلیمى آن جامعه است، تابع جهان بینى و ارزش‏هاى حاكم بر فرهنگ آن جامعه نیز می‏باشد. لذا باید در انتخاب لباس مناسب شرایطی به قرار زیر مراعات گردد.


الف-لباس دست كم پاسخگوى سه نیاز آدمى است.

1- او را از سرما و گرما حفظ ‏كند.

2- در جهت حفظ عفت و شرم، به او كمك ‏كند.

3- به او آراستگى و وقار بخشد.

ب- كیفیت لباس پوشیدن نه تنها حاكى از شخصیت انسان است، بلكه در شكل‏گیرى و تحول شخصیت او نیز نقش دارد.

كیفیت و چگونگى لباس هم از نظر رنگ و هم از نظر مدل و هم از نظر آراستگى و تمیزى، نشانه نوع شخصیت انسان است و چه بسا افرادى كه با پوشیدن نوع خاصى از لباس‏ها، دچار مسخ شخصیتى می‏شوند و به كلى رفتار و اعمالشان تغییر پیدا مى‏كند.

*بعضى از موارد ارتباط نوع پوشش و شخصیت آدمى به قرار زیر می باشد:

1-استفاده از رنگهاى شاد در لباس، اثرات غیر مستقیمى در افزایش حركت و فعالیت و پیشرفت كار افراد دارد و در سلامت روانى و شخصیتى افراد مۆثر خواهد بود. پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) می‏فرماید: لباس سفید رنگ بپوشید كه سبب آرامش و پاكیزگى شماست. (1)

2- 7. پرهیز از لباس فرهنگ‏هاى بیگانه؛ كسى كه فرهنگ اسلامى و ملى خود را رها كند و به رنگ و لباس بیگانگان(كه مظهر آن دنیاى غرب است) در آید، نشانه نداشتن استقلال و نشانه وابستگى به آنان است. چنین فردى، دچار احساس خود كم‏بینى شده است و شخصیتى ذلیل دارد. امام على(علیه السلام) میفرماید: همواره حال این امت نیكو خواهد بود تا زمانى كه لباس بیگانگان را نپوشند و غذاهاى آنان را نخورند و آن زمان كه چنین كنند، خداوند آنها را ذلیل خواهد كرد.(2)

3- لباس نباید غیر متعارف و به اصطلاح لباس شهرت باشد:

گاهى انسان بر اساس خود خواهى و تكبر، لباسى را انتخاب مى‏كند كه نظیرش در هیچ كس نبوده باشد. امام صادق(علیه السلام) مى‏فرماید: براى انسان از نشانه‏هاى خفت و خوارى همین بس كه لباسى بپوشد كه به آن مشهور شود.(3)

لباس انسان، باید معرف جنس او نیز باشد؛ بنابراین لباس مردان باید با لباس زنان تفاوت داشته باشد و هر كدام لباس مخصوص خود را بپوشند. پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) مردانى را كه لباس زنان و زنانى را كه لباس مردان می‏پوشند، از رحمت خدا دور دانست

4-لباس مناسب، انسان را در میان مردم عزیز مى‏كند. امام على(علیه السلام) مى‏فرماید: براستى نیكوترین لباس، آن لباسى است كه تو را با مردم همسان سازد و موجب آرایش تو در میان آنان شود و زبان‏هاى آنان را از بدگویى تو باز دارد.(4)

5- لباس تمیز، باعث ذلت و خوارى دشمنان مى‏شود و انسان را در مقابل آنان سربلند مى‏كند. امام صادق(علیه السلام) مى‏فرماید: لباس پاكیزه، دشمن را ذلیل مینماید.(5)

امام على(علیه السلام) مى‏فرماید: لباس تمیز، غم و ناراحتى را برطرف میكند و براى نماز، یك نوع پاكیزگى است.(6) بنابراین یكى از عوامل نشاط و شادابى روانى، پوشیدن لباس تمیز است.

6- لباس زیبا، باعث تقرب به خداست. امام صادق(علیه السلام) مى‏فرماید: خود را به وسیله لباس زیبا كنید؛ زیرا خدا زیباست و زیبایى را دوست دارد.(7) بنابراین وقتى انسان احساس كند خدا او را دوست دارد، تأثیر مثبتى برشخصیت او مى‏گذارد.

7-لباس انسان، باید معرف جنس او نیز باشد؛ بنابراین لباس مردان باید با لباس زنان تفاوت داشته باشد و هر كدام لباس مخصوص خود را بپوشند. پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) مردانى را كه لباس زنان و زنانى را كه لباس مردان مى‏پوشند، از رحمت خدا دور دانست.(8)

لباس تمیز، باعث ذلت و خوارى دشمنان مى‏شود و انسان را در مقابل آنان سربلند مى‏كند. امام صادق(علیه السلام) مى‏فرماید: لباس پاكیزه، دشمن را ذلیل می‏نماید

*در مورد پوشش لباس مردان باید متوجه این نکته بود که لباس ابریشمی خالص و لباس طلا بافت برای آنها حرام است .

*حد پوشش مردان این است که باید عورتین خود را از مردان دیگر و همچنین از محارم خود (بجز همسر) بپوشانند و پوشانیدن بقیه بدن از آنها واجب نیست.

*پوشش مرد از زنان نامحرم

مردان بنابر احتیاط مستحب باید مواضعی را که به طور معتاد مردان می پوشند ،از نامحرم بپوشانند خصوصا اگر بدانند نامحرمی به قصد لذت یا ریبه به آنها نگاه می کند .

*در کل می توان گفت انسان می تواند لباسی را که     1- لباس شهرت نباشد     2- لباس مختص جنس مخالف نبوده    3- مهیج نباشد     4-لباس مختص کفار نبوده و    5- غصبی نباشد و حد پوشش شرعی را نسبت به جنس موافق و مخالف رعایت کند خریداری کرده و بپو شد.

*در مورد پوشش خود در منزل نیز همانطور که گذشت باید سعی کنند در مقابل محارم خود بجز همسر ،لباسی را تهیه نمایند که علاوه بر پوشاندن عورتین ،باعث نشود دیگران به حرام افتند. 

 

پی نوشت ها :

1- وسائل، ج‏3، ص‏355

2- وسائل، ج‏3، ص‏356

3- بحار، ج‏78، ص‏252

4- غررالحكم، ص‏152

5- وسائل، ج‏3، ص‏346

6- وسائل، ج‏3، ص‏346

7- وسائل، ج‏3، ص‏340

8- سنن ابى داود، ج‏4، ص‏60