تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

محفل انس با قرآن و ضیافت افطاری نهاد رهبری دانشگاه آزاد قزوین در ماه مبارک رمضان

تاریخ : 1396/03/16            تعداد بازدید : 264
هم زمان با پنجمین روز از ماه مبارک رمضان محفل انس با قرآن به همت دفتر نهاد رهبری دانشگاه آزاد قزوین در مسجد امام رضا(ع) برگزار گردید. دعوت شدگان این مراسم دانشجویان و مدیران دانشگاه های آزاد استان قزوین و مسؤلین دفاتر نهاد رهبری دانشگاه های استان قزوین بودند.همچنین امام جمعه و نماینده ولایت فقیه مردم استان قزوین نیز به عنوان مهمان ویژه در این مراسم حضور داشتند. در انتهای محفل انس با قرآن مدعوین جلسه به صرف افطار میهمان نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان قزوین بودند.


محفل انس با قران قرائت آیاتی از کلام الله مجید توسط قاریان استانی آغاز گردید.و پس از آن با خیر مقدم حجت الاسلام والمسلمین دکتر حیدری به ریاست دانشگاه های آزاد استان و نهاد های مقام معظم رهبری و دانشجویان فعال فرهنگی دانشگاه ادامه یافت.
.
پس از عرض خیر مقدم دکتر حیدری با درخواست ایشان ،حجت الاسلام والمسلمین عابدینی نماینده ولایت فقیه استان و امام جمعه شهر قزوین به سخنرانی پرداختند.که خلاصه بیانات ایشان بدین شرح است:
ایشان با تفسیر حدیث امام صادق(ع) از کتاب مصباح الشّریعه اظهار کرد: حضرت می‌فرمایند هرکس قرآن را قرائت می‌کند باید سه اتفاق در زندگی وی رخ دهد تا اینکه مشخص شود قاری واقعی قرآن کریم است.

وی در ادامه افزود: در این حدیث آمده است؛ اگر با قرائت قرآن قلب ما در برابر عظمت خدا دچار خضوع نشود و به کوچکی خود پی نبریم، اگر قلب ما رقیق و نرم و متاثّر نشود و دل آدمی نلرزد و محزون نشود، ما عظمت جایگاه خدا را سبک در نظر گرفته‌ایم و دچار خسارت آشکار خواهیم شد.

امام جمعه قزوین بیان کرد: حزن در مسائل دنیوی و رقابت‌های مادی شایسته نیست و اولیای خدا نباید در مسیر این حزن‌ها قرار بگیرند؛ بلکه حزنی زیباست که با اشارات قرآن در وجود آدمی شکل بگیرد، زیرا این حزن به واسطه دور بودن انسان از جایگاه و مقامات اهل تقوا و ذکر ایجاد می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان در ادامه حدیث امام صادق(ع) گفت: "قاری قرآن نیازمند سه شاخصه است"، قلبی خاشع برای درک عظمت خداوند و برای کسب آن ما نیازمند برنامه ریزی مستمر هستیم و با بهره بردن از یک ماه رمضان نمی‌توان به این جایگاه رسید.

این کارشناس قرآنی ادامه داد: دومین ویژگی یک قاری قرآن آمادگی بدنی وی است، بدنی که با لقمه حرام بر آن پوست و گوشت روییده است آمادگی لازم برای حضور در محضر خدای متعال را ندارد.

آیت‌الله عابدینی اضافه کرد: سومین ویژگی یک قاری قرآن حضور در یک فضای مناسب برای بهره بردن از فیوضات قرآنی است؛ زیرا در این فضاها هم افزایی معنوی شکل می‌گیرد و ارتباط گیری با خدای متعال میسر خواهد شد.

وی تصریح کرد: زمانی که قلب حالت خضوع و خشوع به خود می‌گیرد، شیطان از آدمی دور می‌شود و زمانی که انسان خود را از موانع آزاد کند، قلب وی برای قرائت قرآن مجرد و آماده خواهد شد.

امام جمعه قزوین بیان کرد: جان و روح انسان‌ها نیازمند بارش رحمت و نور الهی است؛ بنابراین باید موانع این مسیر برداشته شود و در این شرایط برکت قرآن نصیب ما خواهد شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان اذعان کرد: قرآن منشأ برکت خدای متعال برای انسان است و این کتاب آسمانی در ماه رمضان و در شب قدر نازل شده و ذکر مبارکی است برای پند و عبرت گیری انسان؛ ما با کسب آمادگی لازم باید زمینه بهره گیری از برکات و فواید آن را فراهم کنیم.

این کارشناس قرآنی در پایان ابراز کرد: انسان برای کسب فیوضات قرآن باید پاک و مطهر باشد تا از لذت‌های آن بهره گرفته و در زندگی استفاده کند؛ این انسان روح و باطنش با قرآن ارتباط می‌گیرد و شیرینی مخاطب خدا بودن را حس خواهد کرد.

پس از پایان بیانات حجت الاسلام والمسلمین عابدینی نماز مغرب و عشاء به امامت ایشان برگزار گردید.


پس از نماز مغرب و عشاء ریاست دانشگاه آزاد قزوین جناب دکتر موسی خانی ضمن خیر مقدم به میهمانان حاضر در جلسه از برگزار کنندگان محفل انس با قرآن، مسؤل دفتر نهاد رهبری دانشگاه قزوین حجت الاسلام والمسلمین دکتر حیدری و کار کنان دفتر نهاد رهبری دانشگاه قزوین تشکر و قدر دانی کردند.

پس از اتمام نماز جماعت میهمانان برای صرف وعده افطاری به میزبانی دفتر نهاد رهبری دانشگاه آزاد قزوین به سلف اساتید و کارکنان دانشگاه رفتند.