تست شماره یک برای پیام ویژه تست شماره دو برای پیام ویژه این یک پیام سوم ویزه است برای ارسال این یکی از پیام چهارم های ویژه است 0
ارکان نهاد
برنامه ها
جشنواره ها
کارگاه ها
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
مسابقات
مسابفات
اسامی برندگان
حلقه های معرفت
آشنایی با حلقه های معرفت
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
کرسی های آزاد اندیشی
آشنایی با کرسی های آزاد اندیشی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
نهضت تفسیر
آشنایی با نهضت تفسیر
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
احکام دانشجویی
مفاهیم و اصطلاحات احكام
پایگاه اطلاع رسانی مراجع معظم تقلید
احکام شرعی
دانش افزایی سیاسی
آشنایی با دانش افزایی سیاسی
برنامه های آتی
برنامه های اجرا شده
سیاسی
مباحث روز
ولایت فقیه
انقلاب اسلامی
جریان شناسی سیاسی
بیداری اسلامی
جنگ نرم
اصطلاحات سیاسی
فرهنگی
فرق و ادیان
قرآن و احادیث
اهل بیت
مهدویت
امام خمینی
مقام معظم رهبری
سایر شخصیت ها
اجتماعی و هنری
ورزشی
نشریات
سبک زندگی
اخلاق دانشجویی
توصیه های تربیتی
فضائل اخلاقی
رذائل اخلاقی
تالار گفتگو
کرسی مجازی
هم اندیشی مجازی (ویژه اساتید)
گالری تصاویر
فیلم و کلیپ
اینفوگرافی
گالری صوتی
کاریکاتور
دانلودها

نشست هم انديشي استادان

تاریخ : 1391/10/06            تعداد بازدید : 1506
با موضوع: وحدت حوزه و دانشگاه
در اين نشست كه با حضورحجت الاسلام و المسلمين حيدري، مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوين، آیت الله اسلامی نماینده مردم قزوین در مجلس خبرگان رهبری، آقای دکتر عطایی قائم مقام ریاست دانشگاه و تعدادي از استادان دانشگاه آزاد اسلامي قزوين برگزار شد، در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه بحث و تبادل نظر شد.
 
حجت الاسلام و المسلمین حیدری مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی استان قزوین:تشکیل گروه معارف از مواردی است که در راستای وحدت حوزه و دانشگاه شکل گرفت-کار خوب است اما کامل نشده است:جدی نگرفتن هدف این بحث و غنای متون.دومین قدم اسلامی کردن دانشگاهها فرمان مقام معظم رهبری –سومین کار راه اندازی دفاتر نهاد در دانشگاهها بود-چهارمین کار ایجاد نهاد حوزه دانشگاهی است.

حضرت آیت اله اسلامی نماینده مردم قزوین در مجلس خبرگان رهبری:دید ما باید نسبت به علم باید مورد بررسی مجدد قرار گیرد-اگر این امر رخ دهد بحثی در وحدت نخواهد ماند.مشکل این است که ما دیدمان را از دست داده ایم .در تکوین آخر خط دیده نمی شود باید از ابتدا تا انتها با کشف رسید و به اندازه طول عمر انسان طول میکشد.در تشریع نقطه آخر را می بیند و از اول بیان میکند.تکوین و تشریع هر دو دست خداست.دین آخر را می بیند و اول بیان می کند.اما علم آخر را نمی بیند از ابتدا شروع به کشف میکند و جلو می رود.علم خودش میخواهد بفهمد:علم یعنی انکشاف واقع.آدم با علم می تواند واقعیت هستی و زندگی را بفهمد.علم میخواهد از تکوین (هستی) و مصادیق آن سر درآورد.از دست دادن یک چیز مقدس درست نیست.انسان به تشریع نیز با همین دید نگاه میکند.هر دو مبداء یکسانی دارند.علم و دین ما یکی است.
از ابتدا این دو یکی بوده اند: ابوعلی سینا ،خواجه نصیر الدین طوسی و ........ .چطور در کذشته این دو یکی بوده است اما امروز نیست.استعمار این دو را یکی کرد تا به اهداف خود برسد.این جدایی به اقتضای زمان و توطئه استعمار رخ داد.جدایی تکوین و تشریع امکان پذیر نیست.ما از اول یکی بودیم و به اقتضای زمان جدا شدیم .وسعت علم و زندگی این جدایی را تشدید کرد.این جدایی دلیل بر یکی نبودن نیست.حضرت امام خمینی (ره) در شناسایی و کشف و نمایاندن این امر زحماتی کشید و اکنون نتایج آن را می بینیم.
 
آقای دکتر عطایی قائم مقام دانشگاه:ایجاد سرمایه های اجتماعی برابر فرمایش قرآن و تئوری های جدید جهت رشد و بقای سازمان ها ضروری است.هردو(حوزه و دانشگاه) متعلق به یک نظام و یک هدف هستند.
 
آقای دکتر شاه حسینی از گروه برق:در نظریات وحدت به معنای ادغام نیست.هر کدام ماموریتی دارند که وحدت رویکرد به وجوه مشترک از مناظر مختلف است.هدف هر دو تعالی انسان از بعد الهی است.دغدغه نزدیک سازی اهداف خاص آنهاست.

آقای مجید شکوهی از گروه معارف:تعارضی بین دانشگاه و حوزه به وجود آورده بودند.در این فضا هم دانشگاه و هم حوزه ضرر میکردند.وحدت در حوزه های مختلف بیان گردید:اول در رسیدن به هدف انسان سازی و تربیت انسان-دوم هدف ساخت انسان الهی است.انسان الهی متخصص باید انجام پذیرد.اینها دو بال پرنده ای برای تحقق این دو هدف هستند.

آقای جهانی از گروه تربیت بدنی:برای اساتید جوانتر مشکلات جدی تر است.گروه معارف به عنوان وسیله و ابزار است.هیچ کسی از این افراد برای ما که استفاده کنیم وجود ندارند.آنها باید در کنار ما باشند.
آقای کرمیان از گروه معارف:در غرب این وحدت وجود دارد .آنها عکس این پدیده را در سایر نواحی ایجاد کردند،ما نیاید این دو بخش را در تقابل یکدیگر ببینیم.ما باید بدانیم علم حقیقی همان علم الهی استو آن را شفاف کنیم .استاد ما باید با رویکرد به علم الهی دروسش را ارائه کند تا معارف دینی در دل دروس تخصصی دیده شود.

آقای زکی زاده از گروه حسابداری:پیش از این متخصص علوم دیگر با گروه معارف همکاری میکرد و فضای خوبی بود انتظار در توسعه این امر است.